Jak zadbać o siebie po ciąży, czyli kilka zasad dla świeżo upieczonej mamy

Jak zadbać o siebie po ciąży, czyli kilka zasad dla świeżo upieczonej mamy

Ciąża i poród wymaga od kobiety sporo wysiłku, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dla organizmu jest to naprawdę duże obciążenie i wiele kobiet nie może dojść do siebie przez dłuższy czas. Trudny przebieg ciąży, bolesny poród i wszelkiego rodzaju komplikacje mogą prowadzić nawet do depresji poporodowej. Dlatego zadbaj o siebie jak najszybciej, aby po porodzie nie dopadł Cię baby blues! Jak zaopiekować się sobą?

Sen – śpij, kiedy śpi Twoje dziecko

Sen to nieodłączny element życia. Bez porządnej dawki snu każdego dnia, człowiek staje się zmęczony, pogarsza się jego samopoczucie, a nawet szybciej się starzeje. Nie dopuść do tego, aby macierzyństwo odebrało Ci całą witalność i radość z życia! Teraz potrzebujesz o wiele więcej sił do opieki nad dzieckiem. Dlatego wprowadź w swoje życie pierwszą i absolutnie podstawową zasadę, której wiele kobiet nie przestrzega. Mianowicie kładź się spać wtedy, kiedy śpi Twoje dziecko. Noworodek przesypia większość czasu, dlatego wykorzystaj ten fakt dla swojego zdrowia. Kiedy maluch zaśnie, Ty także połóż się wygodnie, przykryj kocem i nawet jeśli nie zaśniesz, na pewno zregenerujesz swoje siły. 

Wiele kobiet broni się przed tym mówiąc, że podczas snu dziecka, może zrobić pranie, poprasować czy ugotować obiad. Oczywiście te wszystkie czynności są bardzo ważne, jednak wykonując je niewyspana, nic nie zrobisz dobrze. Przy skrajnym braku snu opadasz z sił i Twoja wydajność jest równa zeru. Daj sobie chociaż chwilę odpoczynku. Gdy Twoje dziecko śpi godzinę, pół godziny poświęć na sen, a drugie pół na obowiązki domowe. Zobaczysz, że nawet kilka minut snu, przyniesie Ci ulgę. W ten sposób zregenerujesz siły, a jednocześnie nie zaniedbasz domu. We wszystkim należy znaleźć balans.

Włosy, skóra, paznokcie

Niestety, w ciąży mogły ucierpieć także najpiękniejsze elementy Twojego działa czyli włosy, skóra i paznokcie. Działanie hormonów jest czasami nieubłagane. Osłabione, wypadające włosy, sucha i przemęczona skóra oraz paznokcie jak papier, to skutki uboczne ciąży, które mogą uwidocznić się jeszcze bardziej po porodzie. Jeśli przed i w trakcie ciąży uwielbiałaś o siebie dbać, nie przestawaj i po porodzie. Wizyta u kosmetyczki, aby odżywić maseczką skórę twarzy, przyda Ci się na pewno. Relaks w połogu jest bardzo wskazany!O paznokcie i skórki też należy dbać, jeśli nie poprzez manicure, to chociaż dzięki naturalnym olejkom. Zrób sobie codziennie chociaż 30 min wieczornego SPA, aby Twoje paznokcie doszły do formy razem z Tobą. A co z wypadającymi włosami? Możesz zastosować kuracje odżywcze w formie preparatów aptecznych, jednak musisz upewnić się, że nie ma to wpływu na pokarm. Skonsultuj się z lekarzem. Możesz także udać się do fryzjera na saunę na włosy. To wspaniały zabieg, który odbuduje strukturę włosa, nada im blasku i spowoduje, że nie będą wypadać.

Joga w domu

Co jest lepszego dla zdrowia niż odrobina ruchu? Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na samopoczucie. Dotlenia cały organizm, a do tego sprawia, że ciało nie robi się zastałe. Możesz oczywiście zapisać się na siłownię, ale systematyczne ćwiczenia poza domem mogą kolidować z porami karmienia. Dlatego podczas jednej z drzemek maluszka, spraw sobie małą praktykę w domu. Joga odblokowuje mięśnie, rozluźnia, rozciąga, dotlenia i wprawia w pozytywny nastrój. Wystarczy mata do ćwiczeń i wygodny strój, żeby cieszyć się świetnym samopoczuciem. Cicha muzyka wprowadzi w Twoje życie spokój i harmonię. W połączeniu ze snem i dbaniem o ciało, będziesz piękną i przede wszystkim zdrową, świeżo upieczoną mamą, a żaden baby blues nie ma z Tobą szans!

Komentarze:

Jak zadbać o siebie po ciąży, czyli kilka zasad dla świeżo upieczonej mamy