Eksperyment dla dzieci – 3 najlepsze i najprostsze eksperymenty, które dziecko wykona samodzielnie

Eksperyment dla dzieci – 3 najlepsze i najprostsze eksperymenty, które dziecko wykona samodzielnie

Eksperyment dla dzieci to najprostszy i najciekawszy sposób, aby nauczyć pociechę czegoś nowego i zachęcić ją do samodzielnego zgłębiania wiedzy. Intrygujące doświadczenia stanowią także źródło doskonałej zabawy i rozrywki - zwłaszcza na długie jesienne i zimowe wieczory. Dzięki eksperymentom mamy szansę pokazać dzieciom, że nauka nie musi być nudna oraz że uzyskaną dzięki niej wiedzę można wykorzystać w bardzo atrakcyjny sposób. Jaki eksperyment dla dzieci mały człowiek będzie w stanie wykonać samodzielnie, prawidłowo i bezpiecznie? Oto trzy najlepsze propozycje!

Eksperyment dla dzieci - zabawa w mieszanie kolorów

Pierwszy eksperyment dla dzieci uczy maluchy, że poprzez mieszanie podstawowych kolorów mamy szansę stworzyć inne kolory pośrednie. Doświadczenie jest proste do przeprowadzenia i bezpieczne nawet dla najmłodszych, jednak powinno odbywać się pod kontrolą rodzica - zwłaszcza, jeśli istnieje ryzyko, że maluch postanowi spróbować przygotowanej w ten sposób mikstury. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy przezroczystych naczyń, na przykład słoików, wody, oliwy i barwników do żywności lub intensywnie zabarwionych płynów, takich jak sok z buraka czy farba plakatowa. Wodę wlewamy do przygotowanych pojemników tak, aby zajmowała ona 1/2 ich objętości, a następnie barwimy ją na wybrany kolor. Pozostałe miejsce wypełniamy oliwą, a na koniec dodajemy drugą barwę. Słoiczek zakręcamy (jeśli zakręca go dziecko, upewniamy się, czy naczynie jest w pełni szczelne). Teraz maluch może potrząsać pojemniczkiem i obserwować jak kolory mieszają się ze sobą, a następnie rozdzielają i wracają na swoje miejsce.

Eksperyment dla dzieci - barwienie kwiatów

Czy dziecko kiedykolwiek zapytało, skąd biorą się nietuzinkowe niebieskie tulipany? Ten eksperyment dla dzieci pozwoli wytłumaczyć maluchowi, w jaki sposób uzyskuje się niestandardowe kolory roślin oraz dlaczego są one bardziej kosztowne. Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebne będą białe kwiaty - najlepiej róże lub tulipany - szklanki, woda i barwniki spożywcze, barwniki do jajek lub bibuła. Wodę wlewamy do szklanek, a następnie barwimy ją przy pomocy specjalnych barwników lub namoczonej bibuły. W przygotowanych roztworach umieszczamy kwiaty, których łodygi można dodatkowo naciąć pod skosem. Po upływie maksymalnie 24 godzin efekt zabarwienia płatków kwiatów powinien być już doskonale widoczny. Jeśli eksperyment dla dzieci spodoba się maluchom, można powtórzyć go także z jednym kwiatem, którego łodygę rozetniemy na kilka części, a każdą z nich umieścimy w roztworze innego koloru. Stworzony w ten sposób kwiat zachwyci dzieci rewią niespotykanych barw. Przy okazji warto uświadomić młodemu człowiekowi, że taki eksperyment dla dzieci to także dowód na to, iż to co jemy i pijemy każdego dnia ma niezaprzeczalny wpływ na nasz wygląd i stan zdrowia.

Eksperyment dla dzieci - sadzenie roślin (dla cierpliwych)

Ostatni eksperyment dla dzieci daje maluchom wiele radości i niesie ze sobą bardzo cenną naukę, jednak wymaga od małego człowieka cierpliwości i wytrwałości. Brak spektakularnych efektów sprawia, że doświadczenie będzie odpowiednie raczej dla starszych dzieci. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy nasion - najlepiej rzeżuchy, która bardzo szybko wschodzi - waty, wody, podstawki pod doniczkę lub kubeczka po serku czy jogurcie. Watę umieszczamy na dnie podstawki, a następnie zalewamy ją wodą w takiej ilości, aby ta nie wylewała się, ale jednocześnie dobrze nasączała jej powierzchnię. Później namoczoną watę posypujemy nasionami rzeżuchy. Doniczkę z rośliną ustawiamy na parapecie w dobrze nasłonecznionym miejscu. Ten eksperyment dla dzieci obejmuje codzienne podlewanie i obserwowanie wzrostu - od nasion aż po dorosłą roślinę. Warto pozwolić maluchowi wykonywać codzienne zdjęcia uprawy i wraz z nim obserwować proces rozwoju. Po około 10 - 12 dniach rzeżucha powinna nadawać się do zerwania i spożycia. Dziecku z pewnością posmakują kanapki z samodzielnie wyhodowanymi dodatkami!

Komentarze:

Eksperyment dla dzieci – 3 najlepsze i najprostsze eksperymenty, które dziecko wykona samodzielnie