Jak wyczyścić okap kuchenny – poznaj zbiór najważniejszych porad

Jak wyczyścić okap kuchenny – poznaj zbiór najważniejszych porad

Okapy kuchenne to elementy wyposażenia kuchni, które bardzo często pomijane są przy codziennym sprzątaniu. Trzeba jednak pamiętać, że każdego dnia osadzają się na nich rozmaite zanieczyszczenia. Jest to nie tylko mało higieniczne, ale ma też wpływ na smak potraw oraz jakość powietrza. Zatem jak wyczyścić okap i na co zwrócić szczególną uwagę?

Czyszczenie okapu – postaw na regularne porządki! 

Porządki w kuchni należą do czynności, które zazwyczaj wykonywane są regularnie. Mimo tego często zapominamy o jednej bardzo ważnej kwestii, jaką jest czyszczenie okapu. Nie jest to jednak wyłącznie sprawa natury estetycznej – takie działanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Okapy kuchenne odprowadzają opary powstałe przy gotowaniu, przez co gromadzą się na nich resztki jedzenia, tłuszczu czy kurzu. Nagromadzone zanieczyszczenia przenikają do potraw i negatywnie wpływają na jakość powierza. 

Owszem, czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale warto robić to systematycznie. Po każdym użyciu urządzenia wystarczy przetrzeć je delikatnie wilgotną ściereczką. Raz w tygodniu należy wyczyścić obudowę oraz kratkę i sprawdzić stan filtra, a raz w miesiącu przeprowadzić gruntowne porządki. 

Jak czyścić okap i o czym warto pamiętać? 

Czyszczenie okapu, na którym zgromadziła się gruba warstwa tłustych zanieczyszczeń, może być nie lada wyzwaniem. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe do wykonania. Wystarczy trzymać się kilku ważnych zasad dotyczących tego, jak czyścić okap, i niezwłocznie wziąć się do działania. 

  1. Jeśli czyścisz urządzenie po raz pierwszy, zapoznaj się z instrukcją obsługi. 
  2. Odłącz okap od zasilania i sprawdź, czy jego części ostygły po ostatnim użyciu. 
  3. Otwórz obudowę, wyciągnij filtr i inne ruchome elementy. 
  4. Następnie przystąp do czyszczenia okapu – umyj obudowę oraz wyczyść lub wymień filtr. 
  5. Osusz i włóż ponownie wszystkie elementy. 

Podczas czyszczenia okapu ze stali nierdzewnej należy stosować się do zaleceń producenta. Ważne jest również to, aby zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia oraz ochronę dłoni, zwłaszcza wtedy, gdy wykorzystujemy gotowe środki chemiczne. 

Przeczytaj także: Czyszczenie okapu kuchennego – o czym należy pamiętać? 

Jak wyczyścić okap? Wybierz domowe sposoby 

Skoro znamy już konkretne kroki czyszczenia okapu od strony technicznej, warto zastanowić się nad wyborem preparatów czyszczących. Na rynku znajdziemy wiele gotowych produktów, które z łatwością usuną zanieczyszczenia. W takim wypadku warto najpierw sprawdzić ich działanie w mało widocznym miejscu urządzenia. Alternatywą dla środków chemicznych są bezpieczne i skuteczne domowe sposoby na to, jak czyścić okap.

Najczęściej wystarczy trochę ciepłej wody z płynem do mycia naczyń, trudniejsze zabrudzenia usuniemy z pomocą sody oczyszczonej lub octu. Substancje te z powodzeniem usuwają brud i tłuszcz, neutralizując drobnoustroje oraz nieprzyjemne zapachy. Każdą z nich należy stosować oddzielnie – jeśli połączymy sodę z octem, ich właściwości będą się wzajemnie wykluczać. 

Użyj sody oczyszczonej do czyszczenia okapu 

Jak wyczyścić okap za pomocą sody oczyszczonej? Idealnie sprawdzi się tu domowa pasta czyszcząca w proporcjach 1:1 z wodą. Przygotowaną papkę nakładamy na zabrudzone powierzchnie, a następnie delikatnie wcieramy miękką ściereczką. Jeśli zanieczyszczenia na kratce są trudne do usunięcia, można wykorzystać szczoteczkę lub pozostawić pastę na kilka minut. Następnie należy zmyć resztki sody letnią wodą. 

Spray z octu – prosty sposób na to, jak wyczyścić okap 

Innym domowym sposobem jest zastosowanie sprayu na bazie octu i wody (proporcje 1:1). Jak wyczyścić okap ze stali nierdzewnej z jego użyciem? Wystarczy przelać roztwór do butelki ze spryskiwaczem, nanieść na wszystkie elementy i pozostawić płyn na około 10 minut. Po tym czasie należy usunąć wszystkie zabrudzenia gąbką, a następnie wytrzeć powierzchnię do sucha. 

Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej – nie zapomnij o filtrze! 

Poza obudową należy pamiętać też o dokładnym wyczyszczeniu lub wymianie filtra. Nowoczesne okapy kuchenne najczęściej mają filtry metalowe, które wystarczy zdemontować i wyczyścić. Element ten przypomina wyglądem kratkę, czyli ramkę z gęstą siatką. Nie ma konieczności rozkładania jej na czynniki pierwsze – całą część czyścimy bez obaw domowym lub chemicznym detergentem. Jeśli kratka jest bardzo brudna, można włożyć ją na chwilę do gorącej wody z płynem do mycia naczyń i odrobiną octu. Starsze okapy kuchenne są zazwyczaj zaopatrzone w filtry węglowe lub papierowe. Tych elementów nie da się wyczyścić, należy je wymieniać na nowe minimalnie co 3 miesiące, a maksymalnie co pół roku. Ich wadą jest również fakt, że mają ograniczone zdolności pochłaniania zapachów oraz tłuszczu. 

Zobacz także: Okapy kuchenne – kominowe, wyspowe, szufladowe i podszafkowe

Jak wyczyścić okap ze stali nierdzewnej – kilka rad w pigułce 

Przystępując do czyszczenia okapu, zawsze pamiętajmy o tym, aby stosować się do zaleceń producenta. Jeśli decydujemy się na zastosowanie detergentu, należy wybrać produkt przeznaczony do tego celu oraz zachować wszelkie środki ostrożności. W większości przypadków wystarczy jednak trochę ciepłej wody i płynu do mycia naczyń lub sody oczyszczonej. Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej najlepiej wykonywać miękką ściereczką albo gąbką i nie używać ostrych szczotek. Przede wszystkim warto pamiętać jednak o regularnym czyszczeniu okapu, aby uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń. 

Komentarze:

Jak wyczyścić okap kuchenny – poznaj zbiór najważniejszych porad