Dlaczego nie mogę zajść w ciążę, czyli co może uniemożliwiać poczęcie dziecka?
Kiedy dotyka nas problem bezpłodności, zaczynamy czuć niechęć do par, którym udaje się to "bez wysiłku". Zastanawiamy się, dlaczego kolejna próba zakończyła się fiaskiem, a zamiast dwóch kresek na teście ciążowym mamy kolejną, znienawidzoną już miesiączkę. Taki stan rzeczy sprawia, że oboje zaczynacie zastanawiać się, czy coś jest z wami nie tak. Tymczasem problem ten spotyka wiele par i wcale nie musi oznaczać bezpłodności.
Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?
Pary, które decydują się na dziecko bardzo często oczekują zbyt szybkich efektów swoich starań. Tymczasem problemy z zajściem w ciążę mogą dotyczyć także w pełni zdrowych pań, mających regularne cykle. Kobieta jest płodna przez jedynie kilka dni w całym cyklu miesiączkowym, dlatego nawet bardzo częste uprawianie seksu bez zabezpieczenia nie gwarantuje szybkiego zajścia w ciążę. Uznaje się, że starania do około 6 miesięcy są zupełnie normalnie i nie wskazują na istnienie żadnych problemów zdrowotnych, związanych z bezpłodnością. Dopiero po 6 - 12 miesiącach nieudanych prób, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, powinni udać się ze swoim problemem do specjalisty. Pamiętaj, że wbrew pozorom, według statystyk, bezpłodnych może być zarówno 35% kobiet, jak i 35% mężczyzn.
Problemy z zajściem w ciążę - przyczyny niepłodności
Jeśli próbujecie zajść w ciążę bezskutecznie już od kilku, czy nawet kilkunastu miesięcy - czas poszukać medycznego uzasadnienia dla tego problemu, a także jego właściwego rozwiązania. Do najczęstszych przyczyn bezpłodności zaliczamy:
- brak owulacji - czyli zaburzenia prawidłowych funkcji jajników, -
- hiperprolaktynemię - czyli nadmierne wydzielanie prolaktyny,
- niedoczynność jajników - czyli przedwczesne wygasanie ich funkcji,
- zespół policystycznych jajników - czyli zaburzenia endokrynologiczne,
- czynniki jajowodowe - na przykład ich częściowa lub całkowita niedrożność,
- czynniki szyjkowe - na przykład zmiany w budowie szyjki macicy,
- czynniki maciczne - na przykład mięśniak macicy,
- schorzenia infekcyjne,
- endometriozę.
Problemy z zajściem w ciążę dotyczą również kobiet, które ukończyły 35. rok życia i są związane z naturalnymi procesami starzenia się. Nie oznaczają jednak całkowitej bezpłodności!
Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?
Macie już jedno dziecko, jednak nie możecie zajść w kolejną ciążę? Istnieje kilka powodów, które mogą stać za tym problemem. Pierwszym z nich jest wiek. Po 35. roku życia spadają rezerwy jajnikowe, co oznacza, że szanse na zapłodnienie z roku na rok się zmniejszają.
Inną częstą przyczyną są komplikacje, związane z pierwszym porodem, które mogły pozostawić na macicy lub szyjce macicy blizny, uniemożliwiające zagnieżdżenie się zarodka. Poza tym niewykluczone, że w przerwie pomiędzy porodem a staraniami o kolejne dziecko, rozwinęła się w twoim ciele jedna z chorób i przypadłości, popularnie uznawanych za przyczynę bezpłodności, na przykład niedrożność jajowodów lub zespół policystycznych jajników.
Za problemami z zajściem w ciążę może stać również inne rozwijające się schorzenie, które ma bezpośredni wpływ na produkcję hormonów, na przykład zaburzenia tarczycy. W przypadku panów często jest to także słabsza jakość nasienia, spowodowana chociażby złą dietą czy niezdrowym trybem życia.
Stres związany z zajściem w ciążę - czy może powodować bezpłodność?
Kolejne nieudane starania sprawiają, że zaczynacie czuć się sfrustrowani. Być może czujesz się nawet winna całej sytuacji mimo, że jesteś zdrową kobietą w wieku rozrodczym. Bardzo często im dłużej trwają starania o dziecko, tym większy staje się związany z tym stres. Tymczasem długotrwałe napięcie nerwowe pobudza do działania nadnercza i przysadkę mózgową, odpowiedzialne za wydzielanie adrenaliny i sterydów nadnerczowych oraz prolaktyny. Te z kolei blokują funkcje rozrodcze, zaburzają owulację i powodują niewydolność ciałka żółtego. W taki sposób zostajesz zamknięta w błędnym kole - stresując się, że nie możesz zajść w ciążę i nie mogąc zajść w ciążę z powodu stresu.
Klucz do sukcesu to zmiana myślenia!
Jeśli wiesz, że jesteś osobą zdrową i zdolną do posiadania dzieci, podobnie jak twój partner, ale mimo wszystko nie udaje Wam się spłodzić dziecka - zróbcie sobie przerwę. Bardzo często organizm mówi nam więcej, niż jesteśmy w stanie zrozumieć, a jeśli twoje ciało nie chce zajść w ciążę, prawdopodobnie nie jest to na nią najlepszy moment. Odpocznijcie, zrelaksujcie się i zregenerujcie siły. Istnieją duże szanse, że zobaczycie dwie kreski dokładnie wtedy, kiedy najmniej będziecie się tego spodziewać!
Dlaczego nie mogę zajść w ciążę, czyli co może uniemożliwiać poczęcie dziecka?