Jak wyczyścić zmywarkę – domowy i tani sposób na czysty sprzęt kuchenny

Jak wyczyścić zmywarkę – domowy i tani sposób na czysty sprzęt kuchenny

Zmywarka to od wielu już lat must have w każdym domu. Odkąd zmywarki pojawiły się na polskim rynku, zaskarbiły sobie sympatię gospodyń domowych, które tonęły w stertach brudnych naczyń. Obecnie wystarczy zapakować wszystko do zmywarki, nastawić program i ją włączyć, a po godzinie czy dwóch naczynia wychodzą z niej w zupełnie nowej odsłonie. Ale jak każdy sprzęt, zmywarka także się zużywa, tym bardziej przy częstym użytkowaniu. Jak wyczyścić zmywarkę, aby działała jeszcze wiele lat? Mamy na to domowe sposoby!

Jak wyczyścić zmywarkę oraz dbać o nią na co dzień?

Oprócz samego czyszczenia zmywarki, warto wiedzieć, jak na co dzień można o nią zadbać, aby naczynia domywała całkowicie skutecznie. Pytanie jak wyczyścić zmywarkę będzie padać o wiele rzadziej, jeśli zastosujesz kilka ważnych zasad. Przede wszystkim należy systematycznie uzupełniać ją o sól do zmywarek, która powoduje zmiękczanie wody. To niezwykle ważne, ponieważ twarda woda nie tylko pozostawia osad na naczyniach, ale także bezpośrednio psuje zmywarkę. Jeśli zatem na wyświetlaczu pojawi się komunikat pokazujący niedobór soli, koniecznie dosyp ją do wyznaczonego zbiornika i szczelnie zakręć pokrywkę. Dodatkowo pamiętaj o nabłyszczaniu. Nabłyszczacz sprawia, że Twoje naczynia lśnią po umyciu. Oprócz tego, jak wyczyścić zmywarkę, bardzo ważną zasadą jest także otwieranie zmywarki po praniu naczyń. Pozwól, aby cała wilgoć wyparowała ze zmywarki, tym sposobem także Twoje naczynia szybciej „wystygną”. No i najważniejsza sprawa – minimum raz w tygodniu wyjmuj filtr i dokładnie go czyść. Niestety zbierają się w nim resztki pokarmów. Jeśli dojdzie do ich nagromadzenia, zmywarka może niedokładnie myć naczynia.

Soda oczyszczona – właściwości bakteriobójcze

Czym byłby dom bez saszetki sody oczyszczonej, która przydaje się rzeczywiście do różnych czynności. Soda oczyszczona, a właściwie związek chemiczny fachowo zwany wodorowęglanem sodu, ma wiele różnych zastosowań, o których szeroko pisaliśmy w artykule „Soda oczyszczona: zastosowanie i właściwości, działania lecznicze, funkcje”. Skupmy się jednak na aspektach związanych z czyszczeniem zmywarki. Jednymi z głównych właściwości sody oczyszczonej są pochłanianie wilgoci i zapachów, neutralizacja kwasów oraz zmiękczanie wody. Jak wyczyścić zmywarkę za pomocą sody oczyszczonej i jakie przynosi to korzyści?

Czyszczenie zmywarki domowym sposobem – woda, ocet, soda

Soda jest jednym z głównych składników, których używa się do ekologicznych środków sprzątających. Również przy czyszczeniu zmywarki jest to kluczowy produkt. Wystarczy raz w miesiącu wsypać ją do pojemnika na tabletkę. Co więcej – nie musisz włączać pustej zmywarki. Soda oczyszczona jest naturalnym składnikiem, który w kontakcie z człowiekiem nie powoduje żadnych dolegliwości. Wręcz przeciwnie – wiele osób stosuje ją nawet na problemy żołądkowe. Wiesz już, jak wyczyścić zmywarkę sodą oczyszczoną, ale co z octem? To broń specjalna! Po prostu wylej szklankę octu na dno zmywarki. Dobrze jest raz na jakiś czas przetrzeć także wewnętrzne ścianki zmywarki zwilżoną ściereczką. Nie używaj w tym celu żadnych detergentów. W połączeniu z octem i sodą wszystkie bakterie, grzyby i drobnoustroje zginą w mgnieniu oka. Bardzo ważną sprawą dla zmywarki jest fakt, że te naturalne składniki czyszczą ją także od wewnątrz, udrożniając jednocześnie wszystkie przepływy. Już teraz wiesz, jak wyczyścić zmywarkę, ale co z nieprzyjemnymi zapachami?

Przykry zapach ze zmywarki – pomoże cytryna

Jeśli przykry zapach ze zmywarki nie pozwala Ci cieszyć się czystymi naczyniami, wypróbuj sprawdzony sposób. Wystarczy kilka plasterków cytryny rozłożyć w zmywarce i puścić pranie. Cytrusy także neutralizują zapachy, a dodatkowo rozpylają piękny zapach wewnątrz urządzenia. Jeśli w taki sposób zadbasz o swoją zmywarkę, możesz mieć pewność, że podziała jeszcze przez wiele lat!

Komentarze:

Jak wyczyścić zmywarkę – domowy i tani sposób na czysty sprzęt kuchenny