Ile kosztuje żłobek w Polsce?
Co oferują nam żłobki w dzisiejszych czasach?
Żłobek to instytucja, której zadaniem jest świadome rozwijanie motoryki i emocjonalnej strony naszego dziecka. Nauka poprzez zabawę, zdobywanie nowych umiejętności, przebywanie z rówieśnikami - to wszystko, co nasze dziecko będzie miało w każdym żłobku zapewnione. To bardzo ważne, by nasza pociecha już od najmłodszych lat obcowała z innymi ludźmi - nie tylko rodzicami i dziadkami. Dzięki temu przygotowujemy pociechy do nowych wyzwań, wyzwalamy w nich potencjał do poznawania świata z innej perspektywy.
Są to bezcenne umiejętności, które leżą u podstaw każdego żłobka. Jak jednak powszechnie wiadomo, podobnie jak przedszkola, również żłobki w Warszawie dzielą się na te publiczne, oferujące podstawowy zakres usług, jak i te prywatne, nieco droższe, które w ramach codziennych aktywności zapewniają cały szereg innych atrakcji, jak nauka języka angielskiego, podstawy samoobrony, nauka o ekologii i wiele, wiele więcej.
Ile kosztuje żłobek?
Pytanie o cenę żłobka to nie bez powodu jedno z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście planów na nowy rok. Ceny różnią się od siebie diametralnie, a wpływ na nie ma nie tylko region Polski, ale też renoma danej placówki, prywatna polityka firmy i status. W przypadku żłobków publicznych sprawa jest dość prosta, a rodzice w praktyce obarczeni są jedynie kosztami związanymi z wyżywieniem dziecka. Jeśli jednak planujemy zapisanie dziecka do żłobka, musimy liczyć się z kosztami czesnego. To może wynosić od 300 do nawet 1500 złotych miesięcznie.
Najczęściej jednak ceny żłobków nie są aż tak bardzo zróżnicowane, oferta ogranicza się do czesnego w wysokości od 500 do 900 złotych. Dodatkowo powinniśmy wziąć pod uwagę koszt wyżywienia dziecka, który najczęściej również jest obliczany osobno i płatny z dołu, po całym miesiącu. Dzienny koszt to często od 10 do 15 złotych.
Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku
Wysokie koszty czesnego w żłobku stanowiły jeden z podstawowych problemów polityki społecznej naszego kraju. Dlatego też już w tym roku rodzice mogą wnioskować o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Wysokość miesięcznego świadczenia wynosi 400 złotych i jest przelewane bezpośrednio na konto danej instytucji, do której dziecko uczęszcza. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to dofinansowanie dostępne dla rodziców pierwszego dziecka. Dla osób, które jeszcze nie złożyły stosownego wniosku, ZUS przygotował odpowiedni wniosek internetowy i możliwość otrzymania dofinansowania także wstecz. Dzięki tej nowelizacji rodzice z pewnością mniej odczują finansowe trudy związane z wysłaniem dzieci do żłobka.
Poprzedni artykuł
Szkarlatyna - po czym ją rozpoznać i jak jej unikać?Następny artykuł
Domowe warsztaty dla dzieci „Krea(k)tywni w domu”
Ile kosztuje żłobek w Polsce?