Zabawki dla niemowlaka - zbędny gadżet, czy wartościowa pomoc w rozwoju maluszka?

Zabawki dla niemowlaka - zbędny gadżet, czy wartościowa pomoc w rozwoju maluszka?

Myślisz, że niemowlę jest jeszcze zbyt małe, aby się bawić? Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrana zabawka może okazać się niezwykle wartościowym dla rozwoju dziecka przedmiotem, stymulującym wiele zmysłów jednocześnie. Nawet noworodki przy pomocy rodziców zainteresują się kontrastowymi książeczkami, a kilku miesięczne maluszki grzechotkami i innymi zabawkami wydającymi dźwięki. Oczywiście, nie każda z nich będzie dla niemowlaka równie wartościowa. Na jakiej podstawie wybierać zatem pierwsze zabawki dla swojego maleństwa?

Zabawki dla niemowlaka - czy warto?

Według specjalistów, odpowiednio dobrane zabawki edukacyjne i sensoryczne maja ogromny wpływ na przyspieszenie rozwoju dziecka już w wieku niemowlęcym. Przedmioty, które maluch chwyta lub kopie uczą go koordynacji ruchowej. Te, które przesuwa i przekłada trenują motorykę małą. Z kolei zabawki oddziałujące na zmysły poprzez dźwięk, kształt, kolor czy fakturę rozwijają wzrok, słuch i dotyk. Wybierając pierwsze zabawki dla niemowląt, trzeba pamiętać jednak o jednej kluczowej zasadzie. Im więcej dany przedmiot "robi sam", tym mniejszy wkład i rozwój dziecka, które się nim bawi. Chociaż maluchy początkowo uczą się właśnie poprzez zabawę, to nie rozrywka powinna być podstawą ich rozwoju, lecz właśnie zaangażowanie. Stąd częste stwierdzenie, że proste zabawki typu pudełka, klocki czy piłeczki, to zabawki najlepsze i najskuteczniej pobudzające dziecięcą kreatywność.

Jakie zabawki dla niemowlaka?

Wybierając zabawki dla niemowlaka, warto kierować się przede wszystkim ich przeznaczeniem wiekowym. Pierwsze będą zatem grzechotki, gryzaki i proste książeczki kontrastowe, które maluch może oglądać dzięki pomocy rodzica. Z czasem przychodzi czas na przedmioty bardziej skomplikowane, wymagające od dziecka opanowania umiejętności siedzenia lub chodzenia. Zabawka nie powinna być zbyt prosta, jednak częstszym problemem jest sytuacja odwrotna, w której rodzic frustruje się, ponieważ jego dziecko pomimo osiągnięcia określonego wieku nie wie, w jaki sposób bawić się danym przedmiotem. W rzeczywistości tylko metoda prób i błędów pozwala na stwierdzenie, czy niemowlę będzie zainteresowane zabawą, czy nie.

Sensoryczne zabawki dla niemowlaka

Zabawki sensoryczne pełnią najistotniejszą rolę w pierwszych miesiącach życia niemowlaka. Rozwijają jego wzrok i słuch, trenują koordynację, motywują do ruchu lub śledzenia toru poruszających się przedmiotów. Wybór tego typu zabawek jest naprawdę ogromny - są to kolorowe maty, zawieszki do wózka i łóżeczka, karuzele, grzechotki czy książeczki kontrastowe. Dzięki zróżnicowaniu kolorów, wydawaniu dźwięków i stosowaniu odmiennych faktur pozwalają dziecku odkrywać świat w wielu aspektach, pobudzają zmysły i rozwijają wiele umiejętności.

Interaktywne zabawki dla niemowlaka

Zabawki interaktywne wabią dziecko dźwiękami, poruszającymi się elementami i kolorowymi światełkami. Czy są zatem odpowiednie dla niemowląt? Tak, jeśli dobierzemy je właściwie do wieku i poziomu rozwoju malucha. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj zabawki. Rodzic, który poszukuje naprawdę wartościowych produktów, które wpłyną pozytywnie na umiejętności dziecka, powinien sięgać przede wszystkim po warianty, które łączą cechy zabawki interaktywnej z zabawką edukacyjną - na przykład grające instrumenty czy postacie, które uczą malucha pierwszych prostych słów.

Drewniane zabawki dla niemowlaka

Ogromną popularnością cieszą się obecnie przede wszystkim zabawki drewniane. Chociaż nie jest to nowość na rynku produktów dla dzieci, to doskonale wpisuje się w trend ekologiczności. Drewniane zabawki są naturalne, trwałe i bardzo stylowe. Mogą posłużyć wielu pokoleniom, a dzięki stonowanej kolorystyce ładnie prezentują się w dziecięcym pokoiku. Zabawki z drewna wyróżnia jednak nie tylko solidność, ale również wyższa cena, dlatego wybierając tego typu produkty stawiamy na jakość, nie zaś na ilość.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla niemowlaka?

Poza dostosowaniem do wieku dziecka niezwykle istotną kwestią, jaką warto wziąć pod uwagę podczas wybierania zabawek dla niemowlaka jest ich bezpieczeństwo. Na to składa się z kolei zarówno rozmiar produktu i jego poszczególnych (luźnych) elementów, jak i materiał, z jakiego zostały one wykonane. Zarówno produkty plastikowe, jak i drewniane powinny posiadać odpowiednie atesty, świadczące o ich nietoksyczności. Renomowana marka to zazwyczaj gwarancja zastosowania bezpiecznych surowców i dobrze przetestowanej konstrukcji, dlatego podając dziecku zabawki znanych producentów, nie musimy obawiać się, że maluch zrobi sobie nimi krzywdę.

Komentarze:

Zabawki dla niemowlaka - zbędny gadżet, czy wartościowa pomoc w rozwoju maluszka?