Ćwiczenia po ciąży, czyli jak najszybciej wrócić do formy i odzyskać smukłą sylwetkę?

Ćwiczenia po ciąży, czyli jak najszybciej wrócić do formy i odzyskać smukłą sylwetkę?

Waga w ciąży to kwestia, która wielu przyszłym mamom spędza sen z powiek. Zwiększony apetyt bardzo często staje się bowiem źródłem stresu o zbyt intensywne przybieranie na wadze. Zwiększenie masy ciała jest w tym okresie kwestią nieuniknioną, jednak nie musi wiązać się z trudnością szybkiego powrotu do formy po porodzie. Z pewnością już nie raz słyszałaś, że podczas ciąży powinnaś "jeść dla dwojga, a nie za dwoje". Trzymając się tej zasady i stawiając na aktywność fizyczną, masz szansę bardzo szybko odzyskać smukłą sylwetkę, a być może prezentować się nawet atrakcyjniej!

Waga po ciąży

Wzrost wagi to nieodłączny element przebiegu każdej zdrowej ciąży. W idealnych warunkach przyszła mama powinna przybrać na masie około 13 kg i to od niej w głównej mierze zależy, ile kg będzie miała do zrzucenia po porodzie. Na wzrost wagi składa się bowiem wiele składowych, w tym przede wszystkim:

Jeśli ciężarna przytyje przez cały okres ciąży średnio około 12,8 kg, po porodzie będzie musiała zrzucić jedynie 3,5 kg tłuszczu, aby odzyskać figurę sprzed ciąży. Warto zatem dbać o prawidłowy przyrost wagi w każdym miesiącu i nie traktować tego okresu jako okazji do bezkarnego zajadania się wszystkim, na co tylko mamy ochotę. Naturalnie niedopuszczalne jest również głodzenie się, jednak złotym środkiem powinno być zwiększenie podaży kalorii do 2500 kcal dziennie w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Jak schudnąć po ciąży?

Na szybki powrót do formy i utratę zbędnych kilogramów po ciąży składają się trzy główne czynniki, czyli kontynuacja zdrowej diety, aktywność fizyczna oraz... karmienie piersią. Wiele mam chwali się, że te trzy elementy pozwoliły im nie tylko wrócić do sylwetki sprzed ciąży, ale nawet dodatkowo schudnąć. Czas rozpoczęcia ćwiczeń po porodzie uzależniony jest od tego, w jaki sposób dziecko przyszło na świat. Jeśli urodzisz siłami natury, już w pierwszych dniach możesz pokusić się o delikatne ćwiczenia, a zwłaszcza spacery z wózkiem na świeżym powietrzu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku cesarskiego cięcia - po takim zabiegu regeneracja trwa około 6 tygodni i dopiero po tym czasie możesz pomyśleć o wykonywaniu pierwszych ćwiczeń. Karmienie piersią to również niezwykle prosty sposób na łatwe spalenie nadmiaru tłuszczu, bowiem produkcja mleka wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na kalorie, zdrowszą dietą oraz piciem większej ilości wody, zatem dbając o dostarczenie dziecku pełnowartościowego pokarmu, zatroszczysz się jednocześnie o sprawniejszą pracę swojego układu pokarmowego.

Ćwiczenia po ciąży

Ćwiczenia, jakie warto zacząć od razu po porodzie to przede wszystkim ćwiczenia mięśni Kegla, które podczas ciąży i samego porodu ulegają mocnemu nadwyrężeniu. Jeśli nie zadbamy o ich kondycję, nadmiernie rozciągnięte tkanki mogą doprowadzić do nietrzymania moczu i pogorszenia jakości życia seksualnego, dlatego delikatne napinanie i rozluźnianie tych partii wskazane jest już w pierwszej dobie po przyjściu dziecka na świat. Jeśli chodzi o ćwiczenia, których celem ma być utrata wagi, początkowo najlepszym wyborem będą długie spacery z wózkiem oraz lekka gimnastyka. Bardzo modne stają się także treningi, w których młodej mamie towarzyszy jej dziecko. Aktywność fizyczną można bowiem bez trudu połączyć z zabawą, która sprawi obojgu wiele przyjemności. Przykładowe ćwiczenia to między innymi pompki, podczas których dziecko leży pod nami na macie lub brzuszki, podczas których po każdym uniesieniu ciała dajemy maluszkowi buziaka w czoło.

Rozstępy po ciąży

Rozstępy po ciąży to problem wielu mam, które nie zadbały o odpowiednie wzmocnienie swojej skóry w trakcie samej ciąży. Aby ich uniknąć konieczne jest bowiem nie tylko ograniczenie intensywności wzrostu wagi, ale również stosowanie korzystnej dla skóry diety i troszczenie się o jej nawilżenie oraz uelastycznienie. Jeśli rozstępy pojawią się na skórze mimo wszystkich tych starań, jedynym sposobem, aby je usunąć pozostaną zabiegi, takie jak laseroterapia czy mezoterapia. Możesz również zadbać o zmniejszenie widoczności blizn, aplikując na nie specjalne preparaty z apteki, kojący aloes lub rozjaśniający sok z cytryny.

Komentarze:

Ćwiczenia po ciąży, czyli jak najszybciej wrócić do formy i odzyskać smukłą sylwetkę?