Pierwsza wizyta u ginekologa - jak wygląda, kiedy powinna się odbyć i jak przygotować do niej swoje dziecko?

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak wygląda, kiedy powinna się odbyć i jak przygotować do niej swoje dziecko?

Wizyty w gabinecie ginekologicznym bywają stresujące, nie tylko dla młodych dziewcząt, które zapisują się na nie po raz pierwszy. Bardzo często wynika to jednak przede wszystkim ze strachu przed nieznanym, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie córki do badania poprzez wcześniejsze zapoznanie jej z jego przebiegiem. Kiedy należy zapisać córkę do ginekologa i jak zachęcić ją do skontrolowania swojego stanu zdrowia?

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Termin pierwszej wizyty u ginekologa jest kwestią bardzo indywidualną. Jeżeli córka nie jest aktywna seksualnie, nie skarży się na żadne dolegliwości związane z miesiączkowaniem i posiada rzetelną wiedzę na temat higieny, zdrowia oraz badań profilaktycznych, nie musi spieszyć się z zapisaniem na badania ginekologiczne. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników warto jednak zaprowadzić dziecko do ginekologa po pojawieniu się pierwszej miesiączki, czyli pomiędzy 12. a 15. rokiem życia.

Wskazania do pierwszej wizyty u ginekologa

Wśród wskazań, które powinny skłaniać do jak najszybszego odbycia wizyty w gabinecie ginekologicznym są przede wszystkim wszelkie problemy związane z miesiączkowaniem, czyli brak okresu, nieregularne cykle, silny ból, obfite miesiączki czy plamienia acykliczne. Z konsultacji warto skorzystać również przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, aby lekarz pomógł w doborze odpowiedniej metody antykoncepcji. Wskazaniami do pierwszej wizyty są też upławy, świąd i pieczenie pochwy, bóle piersi, ból lub plamienie w trakcie, bądź po stosunku, uboczne skutki antykoncepcji oraz zahamowanie cyklu miesiączkowego, czyli podejrzenie ciąży.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa opiera się przede wszystkim na dokładnym wywiadzie, podczas którego lekarz będzie pytał między innymi o cykl miesiączkowy (pierwszą i ostatnią miesiączkę, czas trwania pojedynczego cyklu, regularność cyklów, obfitość krwawienia, bolesność i inne objawy towarzyszące) oraz o aktywność seksualną (rozpoczęcie współżycia, posiadanie stałego partnera, stosowaną antykoncepcję). Jeśli będzie to konieczne, ginekolog może poprosić pacjentkę o rozebranie się do badania i położenie na specjalnym fotelu. U kobiet, które już współżyły, wykorzysta do tej czynności wziernik rozszerzający pochwę, dzięki któremu przyjrzy się jej wnętrzu. Gdy istnieje ryzyko przerwania błony dziewiczej, badanie odbywa się za pomocą USG przez powłoki brzuszne lub poprzez odbyt.

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przygotować córkę do wizyty?

Stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa wynika najczęściej z niewiedzy oraz wstydu przed rozmową i badaniem ginekologicznym (chociaż nie zawsze jest ono konieczne). Aby dziecko poczuło się nieco pewniej przed spotkaniem z lekarzem, warto uświadomić je w kwestii przebiegu wywiadu lekarskiego oraz samych badań. Korzystne może okazać się także przypomnienie córce, że szczerość ma ogromne znaczenie w kontekście postawienia prawidłowej diagnozy w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości. Można zaproponować dziecku również opuszczenie gabinetu na czas przeprowadzania badania. Młoda pacjentka będzie czuła się swobodniej, jeśli przed wizytą weźmie prysznic i założy wkładki higieniczne.

Jak zachęcić do wizyty u ginekologa swoje dziecko?

Zgoda dziecka na pierwszą wizytę u ginekologa jest niezbędna, aby badanie miało prawo się odbyć. Jak przekonać do tego córkę, która uparcie odmawia skorzystania z konsultacji ginekologicznej? Najlepiej poprzez odwołanie się do własnych doświadczeń. Poruszanie intymnych tematów sprawia, że pomiędzy matką a córka rodzi się atmosfera wzajemnego zachowania, która czyni z mamy najlepszego towarzysza nawet najtrudniejszych doświadczeń. Co więcej, opisanie własnej pierwszej miesiączki czy wizyty u ginekologa pozwoli córce poczuć, że to co dzieje się z jej ciałem jest zupełnie normalne i nie powinno budzić w niej uczucia wstydu. Lekarza najlepiej wybrać z dzieckiem wspólnie. Jeśli córka uważa, że będzie czuła się swobodniej u ginekologa-kobiety, warto uszanować jej wolę.

Komentarze:

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak wygląda, kiedy powinna się odbyć i jak przygotować do niej swoje dziecko?