Jelitówka: jak leczyć, ile trwa, jak długo zaraża?

Jelitówka: jak leczyć, ile trwa, jak długo zaraża?

Czujesz się kiepsko, boli Cię brzuch i masz mdłości? Te objawy mogą świadczyć o nieżycie jelitowo-żołądkowym, potocznie zwanym jelitówką. Niestety, to bardzo uciążliwy i skuteczny wirus, przez którego nie możesz nawet podnieść się z łóżka. Żeby z nim powalczyć, trzeba go dobrze poznać. Dlatego dowiedz się, jakie są objawy i sposoby na jelitówkę oraz jak można się nią zarazić.

Objawy jelitówki

Grypa żołądkowa, bo tak też potocznie nazywa się nieżyt żołądkowo-jelitowy, atakuje znienacka i to zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie. I co ważne, nie ma nic wspólnego z wirusem zwyczajnej grypy, mimo związku nazewniczego. Jest to wirus, który atakuje układ pokarmowy, w szczególności żołądek i jelita. Wywołują go zazwyczaj rotawirusy oraz adenowirusy. Po zaatakowaniu organizmu, powodują takie oto objawy jelitówki:

  • wymioty, 
  •  biegunka, 
  •  bóle mięśni, 
  •  gorączka, 
  •  osłabienie, 
  • zimne poty,
  • bóle brzucha, 
  • wzdęcia, nudności,
  • bóle głowy,
  • brak apetytu,
  • podrażnienie układu pokarmowego.

Nie wszystkie te objawy muszą występować jednocześnie, żeby mówić o nieżycie żołądkowo-jelitowym. Zazwyczaj można zarazić się nim drogą kropelkową. Często mówi się dlatego w tym przypadku o chorobie brudnych rąk. Zarazki przenoszone na dłoniach lub te pochodzące z nieumytych warzyw, owoców i produktów spożywczych, mogą zakazić układ pokarmowy i wywołać takie właśnie objawy.

Jelitówka bez wymiotów, jelitówka bez biegunki

Czasami zdarza się, że jelitówce towarzyszy tylko jedno z głównych objawów, w tym przypadku biegunka lub wymioty. To nie oznacza, że jelitówkę można wtedy wykluczyć, choć oczywiście warto skontaktować się z lekarzem. Wszystko zależy od stopnia zakażenia i miejsca, które zostało najbardziej dotknięte wirusem. Osobiste predyspozycje człowieka także mają wpływ na to, jakie objawy pojawią się jako pierwsze. Są osoby, które w swoim życiu nigdy nie przeszły biegunki lub takie, które nigdy nie wymiotowały. Głównemu symptomowi mogą jednak towarzyszyć objawy poboczne, które skutecznie utrudniają funkcjonowanie.

Jelitówka jak długo zaraża

Objawy jelitówki mogą pojawić się już po 12-14 godzinach od zarażenia. Zarażają przede wszystkim osoby, które tego wirusa już przebyły. Dzieje się to do 2 tygodni od zarażenia. Później podłoża jelitówki należy szukać gdzie indziej. Ważną informacją jest fakt, że może ona trwać od 1 do nawet 9-10 dni. Najgorsze są pierwsze trzy dni, w których człowiek jest bardzo osłabiony. Później mogą pozostać objawy poboczne, takie jak bóle mięśni czy głowy. Jeśli symptomy jelitówki będą utrzymywać się dłużej niż tydzień, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Bardzo często w przypadku nieżytu żołądkowo-jelitowego dochodzi do odwodnienia organizmu, a to jest już objaw niebezpieczny dla zdrowia i życia. Dlatego warto, aby lekarz to sprawdził. Najważniejszą zasadą przy jelitówce jest nawadnianie. Najlepiej pić wodę i herbatę małymi łykami, ale bardzo często. Warto też utrzymywać dietę przez pierwsze kilka dni, aby nie podrażnić układu pokarmowego. Nie ma konkretnego leku, który pokonałby jelitówkę. Można jedynie stosować doraźne metody walki z objawami. Szczepienia przeciwko rotawirusom powodują, że dziecko lżej przechodzi zarażenie, jednak dotyczą one tylko kilku szczepów, czyli około 1% wszystkich rotawirusów.

Jelitówka u dzieci domowe sposoby

Dzieci przechodzą jelitówkę poważniej niż dorośli. Ciężko jest wyleczyć malucha, kiedy konkretny lek nie istnieje. Przy gorączce u dzieci najlepiej stosować domowe sposoby i podawać zimne okłady na kark, czoło, brzuszek czy pachwiny. Jeśli gorączka jest już bardzo wysoka, dobrze jest podać lek przeciwgorączkowy. Zarówno na dzieci, jak i dorosłych świetnie działają także probiotyki, które osłaniają florę jelitową i zapewniają układowi pokarmowemu dawkę dobrych bakterii. Dbaj także o higienę i dezynfekcję w domu, ponieważ wirusy rozwijają się tam, gdzie nie są one odpowiednio zachowane. Ogromnym wsparciem dla malucha jest mleko mamy. Zawiera on wszystkie niezbędne właściwości odżywcze i żywe kultury bakterii, które wspomagają układ odpornościowy dziecka. Dlatego zazwyczaj dziecko jest odporne na wirus nawet, gdy wszyscy inni domownicy zachorują.

Jelitówka w ciąży

Ciąża jest przeciwskazaniem do przyjmowania większości leków. Dlatego walka z jelitówką w ciąży bywa naprawdę uciążliwa. Warto więc podczas zachorowania w ciąży:

  • dużo odpoczywać, 
  • aby organizm mógł się zregenerować,  
  • przyjmować odpowiednie ilości płynów, ograniczyć dietę do lekkostrawnych pokarmów, np. kleik ryżowy czy sucharki, 
  • starać się jeść w małych ilościach, 
  • robić okłady, 
  • wyjątkowo dbać o higienę przed, w trakcie i po zachorowaniu na wirus,
  • konsultować z lekarzem każdy przypadek zarażenia jelitówką,
  • szczególnie w tym czasie kontrolować ruchy dziecka, jeśli jest to możliwe.

W porozumieniu z lekarzem można przyjmować systematycznie elektrolity, ale tylko w przypadku gdy lekarz prowadzący wyrazi na to zgodę. Na szczęście jelitówka u kobiety w ciąży raczej nie powoduje zachorowania płodu. Warto jednak zapobiegać, niż leczyć. Dlatego zawsze myj dokładnie ręce, nie spożywaj niemytych warzyw i owoców, a także staraj się nie korzystać z pomieszczeń sanitarnych w miejscach publicznych.

Komentarze:

Jelitówka: jak leczyć, ile trwa, jak długo zaraża?