Las w słoiku - jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

Las w słoiku - jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

Jeżeli szukasz pomysłu na piękną dekorację domu, przychodzimy z pomocą! Las w słoiku to jeden z najmodniejszych elementów wystroju. W internecie możesz znaleźć wiele słojów, które zachwycają roślinnością i pomysłem. Niestety gotowa dekoracja trochę kosztuje. Nie martw się! Pokażemy Ci, jak możesz szybko i tanio przygotować piękny las w słoiku. Do dzieła!

Jak zrobić las w słoiku?

Las w słoiku to część natury zamknięta w szklanym słoju. Tego typu dekoracje znajdziesz w wielu kwiaciarniach, jednak samodzielna praca jest o wiele bardziej satysfakcjonująca!

Czego potrzebujesz do wykonania tego typu dekoracji?

  • słój - ale nie taki zwykły, po dżemie czy ogórkach. Musi być to słój z prawdziwego zdarzenia, najlepiej duży i w ciekawym kształcie. Ja do wykonania mojego lasu, wykorzystałam karafkę. Świetnie się nadaje, ponieważ ma wąski dół (mniej ziemi musisz kupić), a efekt jest fantastyczny. Słój kupisz w internecie bądź sklepach budowlanych. Do kaktusów i sukulentów powinien być otwarty, pozostałe rośliny mogą być zamknięte.
  • podłoże - jest bardzo zróżnicowane. Składa się z keramzytu lub żwiru, węgla aktywnego, ziemi, piasku i kamyczków.

  • rośliny - wybierz te, które najbardziej lubisz! Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zmieszczą się do słoja i nie każde lubią takie warunki. Najprościej ulokować w słoju kaktusy bądź sukulenty, pamiętaj jednak, że nie można ich zamykać. W słoju otwartym wilgotność jest umiarkowana, ścianki nie ulegają zaparowaniu, a ryzyko wystąpienia pleśni jest bardzo niskie. To świetne warunki dla tego typu roślin. Ja do mojego słoja użyłam sukulentu z różowymi rumieńcami - graptoveria opalina i różowego sukulentu “Aurora” - sedum rubrotinctum. Świetnie w słoju wygląda też aloes, eszeweria bądź grubosz drzewiasty.

    Jeżeli zależy Ci na roślinach, które poradzą sobie w zamkniętym słoju to zainwestuj w pilee (wyglądają jak miniaturowe palmy), trzykrotki (odporne na choroby, łatwe w uprawie), peperomie (niewielkie wymagania, dużo odmian) bądź widliczki (wyglądem przypominają miniaturowe paprocie).

  •  dekoracje - jeżeli w Twoim słoju będzie jeszcze miejsce na dodatki, koniecznie je przygotuj! Do tego typu elementów należą: mech, kora, kamienie dekoracyjne, szyszki. Dzięki nim las będzie wyglądał jak prawdziwy.

Las w słoiku - krok po kroku

1. Do wybranego słoja nasyp warstwę drenażową, czyli żwir bądź keramzyt. Zapobiegnie ona gromadzeniu się wody na dni słoika. Zazwyczaj ma około 3 cm, jednak zawsze należy ją dopasować do wielkości lasu.

2. Następnie stwórz podłoże dla wybranej rośliny. Ja na warstwę drenażową posypałam węgiel aktywny, żeby przeciwdziałał procesom gnilnym. Później stworzyłam warstwę z dekoracyjnych kamyczków.

3. Kolejne warstwy układaj w taki sposób, aby stworzyły ładną kompozycję. Ja wykorzystałam dwa zupełnie różne kolory dla lepszego efektu tzn. warstwa czarnej ziemi, jasny piasek i znów czarna ziemia. Staraj się nie potrząsać słojem, żeby warstwy się nie wymieszały.

4. Do tak przygotowanego podłoża, włóż wybraną roślinę. Uważaj, żeby jej nie zniszczyć!

5. Zasyp roślinkę ziemią i delikatnie ją uklep. Wokół roślinki możesz rozsypać jasne kamyczki, położyć mech bądź korę. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i miejsca w słoiku.

Twój las w słoiku jest już gotowy! Pamiętaj, żeby dobrze o niego dbać - obserwuj roślinki i reaguj, jeżeli zauważysz coś nieporządnego. Sukulenty podlewaj rzadko, nie lubią zbyt dużo wilgoci. Zamknięty słój w ogóle nie będzie potrzebował podlewania ze względu na zamknięty obieg wody. Las powinien stać w nasłonecznionym miejscu. Jeżeli chcesz dać go komuś w prezencie, owiń go tylko bezbarwnym papierem. Słój sam w sobie jest dekoracją i nie potrzebuje dodatków. Miłej zabawy!

Komentarze:

Las w słoiku - jak zrobić las w słoiku krok po kroku?