Imiona dla dzieci - jak wybrać imię dla dziecka?

Imiona dla dzieci - jak wybrać imię dla dziecka?

Każdego dnia rodzą się setki tysięcy dzieci. Każde z nich jest wyjątkowe, także Twoje. Zasługuje więc na wspaniałe imię, które towarzyszyć będzie mu przez całe życie. Nadanie imienia nie jest więc jedynie przyjemnością - wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W końcu nietrafione imię może wiązać się z negatywnymi incydentami np. wśród grupy rówieśniczej dziecka. Jakie są najpopularniejsze imiona dla dzieci? Co oznaczają? I których lepiej unikać? Zapraszamy do lektury! 

Czym kierować się przy wyborze imienia dla dzieci? 

Każdy młody rodzic jeszcze przed pojawianiem się nowego członka rodziny (lub chwilę po jego urodzeniu) zastanawia się nad wyborem imienia. Niektórzy kierują się tradycją i szukają najlepszego wśród swoich przodków. Najczęściej takie imię jest nadawane jako drugie i ma na celu uhonorowanie osoby bliskiej naszemu sercu. Inny sposób wyboru imion dla dzieci to moda. Coraz więcej rodziców kieruje się popularnością danego imienia, które może być na topie np. dzięki popularnej aktorce czy piosenkarzowi. Nadanie modnego imienia może być zgubne, ponieważ gwiazdy bledną, a dzieci noszą te imiona przez całe swoje życie. Zbytnia popularność imienia też nie jest dobra, ponieważ w grupie rówieśniczej może znaleźć się kilka osób nazwanych tak samo, które trzeba rozróżniać ksywkami - nie zawsze pozytywnymi… Wybór imienia może być także grą w skojarzenia. Wielu rodziców nadaje dziecku imię, które przywołuje dobre wspomnienia np. ulubionej nauczycielki. Inni stawiają na oryginalność i prześcigają się w wymyślaniu coraz to dziwniejszych imion. Sposobów nadawania imion jest mnóstwo - znajdź najlepszy dla siebie. 

Co oznaczają imiona dla dzieci? 

Jeżeli podoba Ci się jakieś imię, ale nie możesz się na nie zdecydować - sprawdź jego etymologię. To bardzo przydatne, zwłaszcza dla tych rodziców, którzy wahają się pomiędzy kilkoma różnymi imionami. Etymologia to dział językoznawstwa, który bada pochodzenie słów i zmianę ich znaczenia podczas upływu czasu. Kierując się etymologią poznasz historię imienia - skąd pochodzi, kto je wcześniej nosił (czyli patronów dziecka), a także cechy, które ze sobą niesie. Etymologia mówi także o imieninach, zdrobnieniach czy nawet… predyspozycjach zawodowych dla danego imienia. Przykładowo Zuzanna może zostać aktorką, dziennikarką bądź sekretarką, natomiast Antoni ma predyspozycje do zostania naukowcem, prawnikiem lub menedżerem. Niektóre strony prezentujące etymologię imion określają również szczęśliwy kolor, liczbę i kamień dopasowany dla danej osoby. 

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 

  Jeżeli potrzebujesz inspiracji jak nazwać córeczkę, przychodzimy z pomocą! Dzięki zestawieniu najpopularniejszych imion dla dzieci, szybko się zainspirujesz. Do TOP 10 imion żeńskich w 2018 roku należą: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia i Oliwia. 

  Najpopularniejsze imiona dla chłopców 

  Również dla rodziców chłopców mamy nie lada gratkę! Przedstawiamy TOP 10 imion męskich w 2018 roku: Antoni, Jakub, Jan, Szymon, Aleksander, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech i Kacper.

  Najgorsze imiona

  Zastanawiasz się jakie imię nadać dziecku? A może lepiej sprawdź, jakich imion unikać? Rada Języka Polskiego przygotowała spis imion dla dzieci, które jej zdaniem nie powinny być nadawane maluchom.    

  Najgorsze imiona dla dziewczynek: Akaina, Clea, Dajana, Klea, Lorina, Natasha, Pakita, Tea, Unka, Violeta.    

  Najgorsze imiona dla chłopców: Arkhan, Brian, Emaus, Joshua, Lester, Merlin, Ole, Pacyfik, Ricardo, Wilk.

  Pamiętaj, że nadając dziecku imię, musisz się liczyć z faktem, że zostanie ono z nim do końca życia. Warto zadbać, aby czuło się wyjątkowo, jednak w granicach rozsądku. Zbyt oryginalne imię też może być przesadą i trafić na listę tych zakazanych… Wybierz mądrze!

  Komentarze:

  Imiona dla dzieci - jak wybrać imię dla dziecka?