Róże z papieru - pomysł na świąteczny prezent

Róże z papieru - pomysł na świąteczny prezent

Najlepsze prezenty to te, które wybierane są ze starannością i rozwagą, przy których uwzględnia się zainteresowania czy gust obdarowanej osoby. Mimo iż na rynku mamy wiele towarów i tak naprawdę jesteśmy w stanie kupić wszystko, to jednak coraz trudniej jest kupić prezent. Dlatego też warto zastanowić się nad własnoręcznym jego wykonaniem.

Nie ma chyba osoby, która nie lubi dostawać kwiatów. Pachnące bukiety mają jednak to do siebie, że ich piękno szybko przemija. Istnieje jednak sposób, by świeżość kwiatów zachować na zawsze – decydując się na wykonanie kwiatów z papieru. Używając bibuły czy krepiny możemy wyczarować wiele różnych kwiatów, jednak najpiękniejsze (i najbardziej uniwersalne wśród nich) są róże.

W zależności od upodobań osoby obdarowanej, wystroju wnętrza czy okazji warto dopasować zarówno pojemnik, w którym kwiaty będą eksponowane, jak i samą kolorystykę kwiatów. Na ślub, komunie czy chrzciny doskonale sprawdzają się róże w kolorach białych i / lub srebrnych, koleżance można wręczyć takie róże, w jednym kolorze, w pięknej porcelanowej filiżance, zaś mamie – w wiklinowym koszyku.  Ten sposób można przygotować również bukiet do wręczenia – jeśli użyjemy dłuższych drucików.

Materiał podstawowy:

  • różnokolorowa bibuła albo krepina, 
  • cienkie druciki miedziany na gałązki (po 5 cm),

  • gąbka florystyczna,   

  • koszyczek, filiżanka lub inny pojemnik, 

  • opcjonalnie – nitki z sizalu, piórka itp.

Wykonanie:

1. Gąbkę florystyczną przyciąć do takich rozmiarów, by mieściła się w koszyczku (lub innym pojemniku), ale by z niego nie wypadała. Z bibuły uciąć paski o szerokości ok. 6 cm i długości ok. 90 cm (od długości paska zależeć będzie ilość skrętów róży). W przypadku użycia krepiny wystarczy użyć rozprostowanego paska długości ok. 45 cm. Naciąć tyle drucików, by każdy kwiatek był nim owinięty. Z zielonej bibuły uciąć prostokąty o wymiarach ok. 5 x 6 cm. Wyciąć z nich płatki róży.

2. Złożyć pasek bibuły na pół, aby powstał odcinek o długości 45 cm.

3. Z jednej strony zagiąć pasek, tworząc rant o grubości ok 4 mm. Utworzy on falujące płatki róży. Następnie chwytając koniec utworzonego paska, zagiąć go mocno do wewnątrz (lewoskrętnie), a następnie połowę tego zagięcia odgiąć na zewnątrz (prawoskrętnie). Posuwając się od prawej strony bibuły do lewej należy skręcić w ten sposób cały zagięty pasek. Bibuła zacznie się lekko skręcać.

4. Teraz tworzymy kwiat. Chwytając bibułę, zwinąć ją dość mocno w rulonik uważając, by nie zgnieść jej „płatków” utworzonych przez skręcony pasek.

5. Do każdego z kwiatków dokładamy listek (jeden lub większą ilość – mogą być również w innych odcieniach zieleni – ja użyłam jaśniejszej i ciemniejszej). Zawinąć ściśle drucik wokół kwiatka z listkiem tak, by stanowiły one integralną całość.

6. Wbijać druciki w gąbkę, kwiatek koło kwiatka, obracając je tak, by listki wypełniły puste przestrzenie. Można pomiędzy kwiaty wpleść nitki z sizalu, wbić w gąbkę obwiązane drucikiem piórka itd. Kolejne rzędy kwiatków wbijać tak, by znajdowały się nieco ponad pierwszym rzędem (płytsze wbicie w gąbkę). W ten sposób utworzą piękną kopułę w koszyczku. Koszyczek można ewentualnie udekorować wstążeczką bądź też zapakować go w przezroczystą folię.

Komentarze:

Róże z papieru - pomysł na świąteczny prezent