Odpieluchowanie, czyli jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Odpieluchowanie, czyli jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Nadszedł ten wyjątkowy czas nauki korzystania przez Wasze dziecko z nocnika. Od tej pory musicie odzwyczajać je od pieluszki i pokazać nowy sposób na załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Czy Wasze dziecko jest już na pewno gotowe, żeby zmierzyć się z odpieluchowaniem? Jeśli tak, to zaproponujemy Wam w tym artykule sposoby, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika.

Kiedy czas na nocnik?

Nie ma określonego czasu, kiedy powinniście zacząć zaprzyjaźniać malucha z nocnikiem. Wszystko zależy od indywidualnych cech dziecka, a każde rozwija się w innym tempie. Zazwyczaj jednak goni Was czas, ponieważ rodzice muszą wrócić do pracy, a dziecko pójść do przedszkola. Niestety, załatwianie potrzeb na nocnik to jeden z warunków przyjęcia malucha do grupy, dlatego wielu rodziców rozpoczyna walkę z czasem, aby jak najszybciej nauczyć dziecko życia bez pieluszki. Bardzo często jest to trudny i długotrwały proces, a dla rodziców bardzo stresujący. 

Jednak musicie pamiętać, że wymaga on mnóstwa cierpliwości i wyrozumiałości dla dziecka. Nie można niczego przyspieszać na siłę. Upewnijcie się, że dziecko rozumie, co oznacza pozbycie się pieluszki. Powinniście z nim dużo rozmawiać na ten temat. Ale kiedy właściwie jest czas na nocnik? Przyjmuje się, że zazwyczaj od czasu, kiedy maluch potrafi wypowiedzieć swoje potrzeby. Przecież musi jakoś ostrzegać rodziców, że właśnie potrzebuje nocnika. Ten okres przypada na około 2 rok życia dziecka. To właśnie wtedy maluch zaczyna już składać zdania i może się swobodnie komunikować z otoczeniem.

Kiedy sadzać dziecko na nocnik?

Kiedy już postanowicie, że to ten odpowiedni moment, żeby zaprzyjaźnić wreszcie dziecko z nocnikiem, zastanówcie się, dlaczego może być ciężko nauczyć maluszka nowych przyzwyczajeń. Przede wszystkim w pieluszce nie odczuwa dyskomfortu, kiedy ta jest pełna. Może być mu jedynie niewygodnie przy nadmiernym jej napełnieniu. Wyobraźcie sobie, jak skóra na ciele dziecka wreszcie zacznie oddychać, kiedy już nauczy się korzystać z nocnika. A do tego zaoszczędzicie na pieluszkach!

Sposoby na naukę korzystania z nocnika

Jeśli stwierdzisz, że to ten moment, kiedy możesz już zacząć sadzać dziecko na nocnik, musisz spróbować kilku możliwości, aby malucha w ogóle do tego namówić. W ten sposób sprawdzisz, która metoda zda egzamin w Waszym przypadku. Oto odpieluchowanie krok po kroku!

  1. Zanim zaczniesz uczyć dziecko siadać na nocniku, porusz ten temat, opowiedz z wyprzedzeniem, co będzie się po kolei działo. Dzięki temu przygotujesz go na tę zmianę. 
  2. Pozwól maluchowi wybrać samemu nocnik w sklepie. Może taki z ulubionej bajki? 
  3. Pokaż maluchowi, jak należy załatwiać swoje potrzeby na nocniku. 
  4. Zachęć dziecko do nocnika mówiąc, że jeśli nauczy się żyć bez pieluszki, pójdzie do przedszkola, gdzie jest mnóstwo dzieci i nowych zabawek. 
  5. Możesz zainwestować w interaktywny nocnik, który zaprzyjaźni ze sobą malucha i zachęci do zabawy. 
  6. Weź kilka pieluszek i symbolicznie pozwól dziecku wyrzucić je do kosza. To będzie mu przypominało, że czas na zakładanie ich, dobiegł końca. 
  7. W ciągu dnia zdejmuj dziecku pieluszkę i zakładaj bieliznę. Jeśli zrobi siusiu, na pewno poczuje dyskomfort. Wtedy przypomnij mu o informowaniu o swoich potrzebach. 
  8. W ciągu dnia przypominaj często maluszkowi, żeby poszedł na nocnik. 
  9. Postaw nocnik w widocznym miejscu oraz w takim pomieszczeniu, w którym maluch przebywa najczęściej. 
  10. Podczas zabawy dziecko może się zapominać, dlatego co jakiś czas przypominaj mu, że nie ma na sobie pieluszki. 
  11. Kup lalkę bobasa w zestawie z nocnikiem i pieluszką. Pokaż maluchowi, jak należy opiekować się nią i jak powinna korzystać z nocnika. Maluchowi na pewno takie doświadczenie zapadnie w pamięć. 
  12. Za każdym razem, gdy dziecko skorzysta z nocnika, pochwal je. 
  13. Możesz także stworzyć system nagród, aby za każdym razem, kiedy maluszek zrobi siusiu na nocnik, dostał uśmiechniętą buźkę na tablicy motywacyjnej
  14. Opowiadaj domownikom i rodzinie o nocnikowych osiągnięciach swojego dziecka. Kiedy maluch to usłyszy, będzie dumny i zmotywowany do kolejnych pochwał. 
  15. Wlej do nocnika kolorowy barwnik. Pokaż dziecku eksperyment, w którym po skorzystania z nocnika, barwnik zmieni kolor. 
  16. Kup kolorowy, bajkowy papier toaletowy, który na pewno przypadnie do gustu dziecku.

Takie sposoby pomogą dziecku oswoić się z faktem odpieluchowania i zaprzyjaźnią malucha z nocnikiem bez nerwów, płaczu i stresu rodziców. To bardzo ważne, żeby odpieluchowanie odbyło się bez zbędnych emocji, szczególnie dla dziecka, ponieważ już niedługo po tym czeka go kolejny etap – adaptacja w przedszkolu. Życzymy zatem dużo wytrwałości i powodzenia!

Komentarze:

Odpieluchowanie, czyli jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?