Tablica motywacyjna: zasady dobrego wychowania
Masz problem ze skrajnym nieposłuszeństwem swojego dziecka? Nie słucha i ignoruje Twoje polecenia, a Ty nie masz już sił i pomysłu, jak na nie wpłynąć? Z pomocą przychodzi niezawodna tablica motywacyjna! Przekonaj się, jak kartka papieru może dotrzeć do malucha i jak możesz mieć ją w swoim domu, nie wydając zbyt dużo pieniędzy.
Tablica motywacyjna dla dzieci
Powody, dla których Twoje dziecko nie słucha Cię i ignoruje, mogą być głębszym problemem. Być może tkwi on w jakimś aspekcie emocjonalnym. Może w życiu Twojego malucha dzieje się coś, o czym nie chce głośno mówić, a co właśnie powoduje takie zachowanie. Dziecko nie jest niegrzeczne z natury. Poznaje ono świat odkrywając i naśladując zachowania innych. Dlatego tak ważne, aby dać mu dobry przykład. Jeśli dziecko nie słucha Ciebie, zastanów się, czy Ty słuchasz jego potrzeb. Może wystarczy zmienić coś w sobie lub w otoczeniu, dostrzec swoje błędy, a to pozwoli na szybsze dogadanie się z dzieckiem. Jeśli jednak sądzisz, że nie masz sobie naprawdę nic do zarzucenia, może to być spowodowane otoczeniem, z którym maluch ma na co dzień styczność. Na to niestety już nie masz wpływu, ale możesz zadziałać inaczej. Warto mieć pomysł, jak mimo tych przeciwności losu, zaszczepiać w dziecku oczekiwane zachowania. Jeśli żadne prośby i groźby nie przynoszą skutku, pomyśl o tym bardziej „sprytnie”. Tablica motywacyjna dla dzieci to niezwykła pomoc wychowawcza, która zmotywuje Twoje dziecko do dobrego zachowania. Wypisane są na niej różne sytuacje i obowiązki dziecka, a za każde poprawne ich wykonanie maluch zostaje nagrodzony uśmiechniętą buźką. Jeśli źle wykona zadanie lub wcale nie będzie chciał go wykonać, otrzyma smutną minkę.
Tablica motywacyjna w przedszkolu
Tablica motywacyjna pojawia się już w przedszkolu. To tam Panie wyznaczają zadania do wykonania przez dzieci. Są specjalne dyżury rozkładania talerzy do posiłków, sprzątania po nich oraz opieki nad zabawkami. Są to zasady dobrego wychowania, o których dzieci muszą pamiętać. Na tablicach Panie zaznaczają, czy wszystkie obowiązki zostały spełnione. Oceniają także zachowanie dzieci w ciągu całego dnia. Najgrzeczniejsze z nich dostają pochwałę lub nagrodę.
Tablica motywacyjna: jak zrobić
Jeśli przeniesiesz taką tablicę motywacyjną również do domu, dziecko będzie zdawało sobie sprawę, że powinno pewne aktywności wykonywać nie tylko w przedszkolu. Zawsze trzeba być grzecznym i uprzejmym, więc to poniekąd taka kontynuacja zasad w domu. Tablica motywacyjna ma za zadanie zapaść dziecku w pamięć tak, aby zastanowiło się ono dwa razy, zanim zrobi coś, co nie spodoba się rodzicom. Poza tym dobrą motywacją będzie nagroda za dużą ilość uśmiechniętych buziek, którą dziecko sam sobie wybierze. To wcale nie musi być żaden łakoć, może to być jakaś atrakcja, np. basen, plac zabaw czy rower. Tablica motywacyjna jest dostępna w różnych wersjach, np. w sklepach przeznaczonych dla dzieci. Ale nie wszystkie zadania na nich wypisane będą dotyczyły zachowania Twojego dziecka. Dlatego oprócz podstawowych obowiązków, takich jak: mycie zębów, posiłki czy ubieranie się, powinny się na niej znaleźć zadania, którym maluch stawia opór. Mogą one dotyczyć traktowania innych ludzi, sprzątania pokoju lub zachowania na spacerze. Ważne, aby dziecko wiedziało, co jest na tablicy i za co jest oceniane. Dlatego, jeżeli maluch nie potrafi jeszcze czytać, warto przedstawić zadania za pomocą obrazków. Najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne zrobienie takiej tablicy, na której zawrzesz wszystkie oczekiwane zadania. Potrzebne będą:
- duży brystol lub kartka z bloku technicznego,
- flamaster o dużej średnicy,
- czerwony oraz zielony mazak,
- zdjęcie dziecka,
- długa linijka,
- wycięte z gazet i czasopism małe obrazki, które graficznie przedstawią dziecku zadanie, np. obrazek ze słodyczami, zabawką, łóżkiem (w zależności od tego, jakie sytuacje są w Waszym domu problemem).
Wystarczy na papierze narysować flamastrem tabelkę, w której zawarte będą u góry dni tygodnia, a po boku zadania do wykonania w ciągu dnia. Każda kratka to jedna pozytywna lub negatywna buźka. W ten sposób dziecko może zasłużyć swoim zachowaniem na pozytywną ocenę. I już sama w sobie uśmiechnięta buźka jest motywacją do dobrego zachowania i wypełniania swoich obowiązków. Już od najmłodszych lat dziecko powinno rozumieć, że negatywne zachowania nie idą w parze z żadnymi nagrodami. Samodzielnie wykonana tablica motywacyjna dla dzieci zawiera nie tylko zasady dobrego wychowania, ale także jest próbą na zmianę zachowania u dziecka. Kiedy już rodzic sprawdzi tę metodę i ona okaże się skuteczna, można zainwestować w gotową tablicę motywacyjną. Jednak warto zwrócić uwagę, aby była na niej możliwość dopisania lub późniejszej zmiany własnoręcznie wymyślonych zadań.
Poprzedni artykuł
Oznaczenia na metkach
Tablica motywacyjna: zasady dobrego wychowania