Jak spać w ciąży?
Ciąża to dla organizmu kobiety naprawdę duże wyzwanie. Dobry sen jest więc w tym okresie bardzo ważny, zwłaszcza że wpływa nie tylko na zdrowie matki, ale także dziecka. Niestety z miesiąca na miesiąc ciężarnej coraz trudniej jest znaleźć wygodną pozycję do snu. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z bezsennością i nareszcie się wyspać!
Jak spać w ciąży – na brzuchu czy na plecach?
W początkowym okresie ciąży (w pierwszym i drugim trymestrze) sen na brzuchu jest dopuszczalny - taka pozycja nie ma wpływu na zdrowie rozwijającego się dziecka. Jednak po upłynięciu tego czasu zasypianie na brzuchu nie jest zalecane, pod koniec ciąży staje się wręcz niemożliwe. Spanie na plecach również tylko na początku (w pierwszym i drugim trymestrze ciąży) jest bezpieczne. W kolejnych miesiącach powiększająca się macica zaczyna uciskać żyłę główną dolną, która doprowadza krew z nóg do serca, dlatego i tej pozycji snu należy unikać podczas ciąży. Sen na plecach może być niebezpieczny dla dziecka, ponieważ skutkuje słabszym dotlenieniem płodu, matka natomiast może odczuwać zawroty głowy, mieć mroczki czy nawet zemdleć. Dzięki takiej reakcji organizmu kobieta od razu wie, że musi stanąć, usiąść bądź położyć się na boku. Złe samopoczucie przy leżeniu na plechach zdarza się głównie kobietom po 37 tygodniu ciąży, w ciąży mnogiej bądź z dużą przewidywaną masą płodu, a także w ciąży z wielowodziem (jest to zaburzenie polegające na pojawieniu się zbyt dużej ilości płynu owodniowego – brzuch ciężarnej jest wtedy nieproporcjonalnie duży, biorąc pod uwagę miesiąc ciąży i wagę kobiety). A co, jeżeli kobieta zmieni pozycję podczas snu i nie poczuje, że śpi na plecach? Według wielu lekarzy to nic złego – widocznie jej organizm jej na to pozwala, ewentualnie po chwili nie świadomie kobieta sama położy się znów na boku. Najważniejsze to zasypiać na boku. Tylko którym?
Jak spać w ciąży – na którym boku?
Odpoczywanie bądź spanie w ciąży najbezpieczniejsze jest w pozycji na boku, pytanie brzmi - na którym? Wiele portali pisze, że lepiej nie spać na prawym boku, ponieważ to właśnie po tej stronie kręgosłupa biegnie główna żyła dolna. Wydawałoby się więc, że lewa strona jest lepsza dla ciężarnych. To nie jest do końca prawda – lekarze zalecają, aby spać na obu bokach. W ten sposób dziecko będzie rozwijało się najlepiej. Istnieją bowiem badania, które mówią, że kobiety śpiące głównie na lewej stronie często rodziły dzieci z asymetrią ułożeniową ciała. Tak więc zarówno prawy, jak i lewy bok są tak samo odpowiednie.
Spanie na boku w ciąży – zalety
Spanie na boku nie zaburza krążenia krwi, a ponadto wspiera pracę nerek. Prawidłowe funkcjonowanie właśnie tego narządu zapewnia usuwanie nadmiaru wody i toksyn z organizmu, ale także przeciwdziała uczuciu ciężkości nóg, pomaga uniknąć obrzęków np. stóp czy skurczy łydek. Śpiąc w taki sposób, zapobiegniemy także powstawaniu zakrzepów czy żylaków. Odpoczynek zarówno na lewym, jak i prawym boku jest korzystny także dlatego, że ciężarnej łatwiej się wtedy oddycha. Prawidłowa pozycja podczas snu ma szczególne znaczenie zwłaszcza podczas ciąży bliźniaczej bądź mnogiej, kiedy nacisk na główną żyłę dolną jest jeszcze większy.
Jak spać w ciąży? Sposoby na bezsenność
Narzucona pozycja snu, hormony czy gwałtowne zmiany w organizmie ciężarnej mogą być powodem bezsenności. Skutkiem ubocznym tej dolegliwości jest złe samopoczucie, niepokojące bóle czy mdłości. Kobiety w ciąży śpią gorzej zwłaszcza w trzecim trymestrze, ponieważ macica uciska wtedy pęcherz, co skutkuje częstym oddawaniem moczu. Inne powody to dyskomfort związany z dużym już brzuszkiem, a także lęk przed porodem. Jak sobie radzić z bezsennością? Sposobów jest kilka. Jeden z nich to utrzymywanie odpowiedniej diety - nagłe skurcze mogą się wiązać z niedoborami witamin. Ponadto przed snem nie należy się objadać i unikać kofeiny. Inny sposób to specjalne poduszki stworzone z myślą o ciężarnych - jeżeli takiej nie mamy, wystarczy włożyć pomiędzy nogi poduszkę, a także zgiąć nogi w kolanach i pod nie również coś podłożyć. Ostatni sposób to aktywność na świeżym powietrzu. Po spacerze wystarczy wziąć ciepłą kąpiel, wygodnie się położyć i nie zmieniać pozycji - sen przyjdzie znacznie szybciej!
Poprzedni artykuł
Połóg, czyli co może dziać się z twoim ciałem po porodzieNastępny artykuł
Trądzik niemowlęcy - jak leczyć?
Jak spać w ciąży?