Ciąża tydzień po tygodniu - pierwszy trymestr
Pierwszy trymestr ciąży trwa 13 tygodni, podczas których naprawdę wiele się dzieje. Chcesz dokładnie wiedzieć jak Twoje maleństwo rozwija się w tym czasie? I w jaki sposób Twój organizm będzie reagował na te zmiany? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawimy, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu. Miłej lektury!
1 tydzień ciąży
Jeszcze nie wiesz o tym, że niedługo Twoje życie bardzo się zmieni - zostaniesz mamą. Twoje dziecko jeszcze się nie rozwija, ponieważ wbrew logice nie jesteś w ciąży. Taki paradoks wynika z medycznej praktyki - lekarze liczą czas trwania ciąży od ostatniego dnia cyklu, czyli dwa tygodnie przed zapłodnieniem. Jeżeli starasz się o nowego członka rodziny, pamiętaj o odpowiedniej kondycji i diecie. W pierwszych tygodniach ciąży bardzo istotne jest przyjmowanie kwasu foliowego, który jest potrzebny dziecku. Jeżeli zależy Ci, na odpowiedniej kondycji zacznij ćwiczyć już teraz! Jeżeli będziesz w dobrej formie, będziesz lepiej czuła się w ciąży, ale i szybciej zregenerujesz siły po porodzie.
2 tydzień ciąży
Ten tydzień poprzedza owulację, a więc okres, kiedy prawdopodobieństwo poczęcia jest największe. Pamiętaj o kwasie foliowym! Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Jego niedobór może prowadzić do wady cewy nerwowej tzn. rozszczepu kręgosłupa i mózgowia. Warto więc brać kwas foliowy nawet 12 tygodni przed planowaną ciążą. Jak jeszcze możesz przygotować się do ciąży? Koniecznie udaj się do lekarza aby ocenić Twój stan zdrowia. Ważny jest także dentysta - próchnica w ciąży to nic dobrego.
3 tydzień ciąży
To prawdopodobnie w tym tygodniu nastąpi połączenie się plemnika i komórki jajowej. Zapłodnione jajeczko wędruje 3 lub 4 dni przez jajowód do macicy. Już kilka godzin po zapłodnieniu ustala się kolor oczu i włosów dziecka, a także jego płeć. Pomimo zapłodnienia na teście ciążowym nie zobaczysz dwóch kresek - spróbuj pierwszego dnia spodziewanej miesiączki.
4 tydzień ciąży
Twój zarodek już zagnieździł się w endometrium i zaczyna pobierać potrzebne substancje odżywcze oraz tlen. Pamiętaj, żeby zmodyfikować swoją dietę - zrezygnuj z surowych ryb i mięsa, a także serów pleśniowych. O zakazie picia alkoholu i palenia papierosów chyba nie musimy przypominać? Pod koniec 4 tygodnia zarodek mierzy około 1 milimetr.
5 tydzień ciąży
Możesz odczuwać już pierwsze symptomy ciąży - zazwyczaj jest to zmęczenie, senność, pobolewanie piersi i częstsze korzystanie z łazienki. Pamiętaj o wizycie u ginekologa, który zleci Ci badania kontrolne! Twój zarodek ma zawiązek głowy, intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, trawienny i płciowy.
6 tydzień ciąży
Dolegliwości ciążowe w 6 tygodniu nasilają się - mogą wystąpić bóle podbrzusza, plamienia i tkliwość piersi. Możesz być też drażliwa i humorzasta. Większość tych dolegliwości mija w drugim trymestrze. Twoje maleństwo ma około 3 mm długości, a na badaniu usg widać już pęcherzyk ciążowy i słychać akcję serca. W 6 tygodniu powstają najważniejsze narządy dziecka np. serce, układ pokarmowy i wydalniczy.
7 tydzień ciąży
Poza wyżej wymienionymi dolegliwościami możesz borykać się z porannymi nudnościami, nadmiernym wydzielaniem śliny czy metalicznym posmakiem w ustach. Myśl jednak pozytywnie! Twój maluch może mierzyć nawet 12 mm i ważyć 1 gram! Jego tętno wzrasta, następuje dalszy rozwój narządów wewnętrznych, kształtują się też kończyny.
8 tydzień ciąży
Twój brzuszek może się już zaokrąglić, więc ciąża stanie się widoczna. Niestety do poprzednich dolegliwości mogą dołączyć bóle krzyżowe, a także ból ciągnący w pachwinach. Zarodek mierzy nawet 20 mm, na usg będzie widać jego rączki i nóżki. Zaczyna kształtować się twarz i płuca, a kręgosłup dziecka usztywnia się.
9 tydzień ciąży
Teraz już na pewno będziesz mogła pochwalić się ciążowym brzuszkiem - Twoja macica urośnie do rozmiaru małego melona. Dziecko potrzebuje coraz więcej miejsca, ponieważ mierzy nawet 25 mm. Nadal kształtuje się jego twarz, kończyny rosną, paluszki są oddzielone. Dziecko może mimowolnie się ruszać, ale Ty jeszcze tego nie poczujesz.
10 tydzień ciąży
Nasilają się nudności i wymioty, na szczęście w okolicach 12-14 tygodnia powinny minąć. Możesz mieć zawroty głowy - aby ich uniknąć najlepiej leż na boku i nie wstawaj zbyt gwałtownie. Twój maluch kończy w tym tygodniu okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy. Wygląda jak miniaturowy człowiek - ma już wszystkie narządy i struktury ciała.
11 tydzień ciąży
Uciążliwe może stać się nadmierne wydzielanie śliny, powodujące nieprzyjemny zapach z ust. Pamiętaj o utrzymywaniu odpowiedniej higieny w jamie ustnej i regularnych wizytach u stomatologa. Twoje dziecko ma już 45 mm i waży 7 gramów. Jego wątroba produkuje krew, kształtują się struny głosowe, dziecko zaczyna aktywnie się poruszać, chociaż nie odczujesz tego.
12 tydzień ciąży
Wiele dolegliwości ciążowych minie w tym tygodniu i będziesz lepiej się czuła. Pozostanie tylko zmęczenie, ponieważ Twój organizm wkłada dużo wysiłku w utworzenie łożyska. Dziecko mierzy już 7 cm i waży nawet 19 gramów. Dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe, nerki produkują mocz. Maluch potrafi ssać kciuk, odczuwa też ból.
13 tydzień ciąży
Następny artykuł
Kominek - idealne rozwiązanie do wyjątkowego wnętrza
Ciąża tydzień po tygodniu - pierwszy trymestr