Ćwiczenia w ciąży - jakie ćwiczenia są bezpieczne w 1,2 i 3 trymestrze? Które z nich możesz wykonywać w domu?

Ćwiczenia w ciąży - jakie ćwiczenia są bezpieczne w 1,2 i 3 trymestrze? Które z nich możesz wykonywać w domu?

Wiele kobiet w trakcie ciąży rezygnuje z ćwiczeń. To duży błąd. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwskazań, warto zadbać o codzienną aktywność fizyczną. W ten sposób zadbasz nie tylko o sferę fizyczną, ale również o poprawę humoru. Wszystko dzięki wydzielanym hormonom. Dbałość o ciało sprawi, że poczujesz się pewniejsza siebie, a także szybciej wrócisz do formy po porodzie.

Jakie ćwiczenia w ciąży warto wykonywać?

Zanim zdecydujesz się na określone ćwiczenia w ciąży, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Warto upewnić się, czy w Twoim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań. Prawidłowo dobrany zestaw ćwiczeń jest zupełnie bezpieczny dla Ciebie oraz malucha. To świetny sposób na wzmocnienie kręgosłupa, mięśni oraz poprawę kondycji. Ćwiczenia pomogą Ci zapanować na stresem oraz przygotować ciało do porodu. Warto pamiętać, że brak ruchu w ciąży zwiększa szanse na otyłość, cukrzycę i wiele innych schorzeń.

Ćwiczenia w ciąży - 1,2 i 3 trymestr

Wśród wielu osób panuje błędne przekonanie, że bieganie, taniec, aerobik i inne ćwiczenia cardio są zakazane w ciąży. W rzeczywistości możesz wykonywać je przez pierwszy i drugi trymestr ciąży. Płyn owodniowy chroni oraz amortyzuje dziecko nawet w czasie intensywnego poruszania. Możesz wykonywać większość ćwiczeń, o ile robisz to rozsądnie i czujesz się dobrze. Nie wolno Ci przesadzać z intensywnością ćwiczeń i musisz dbać o swoje stawy. Kiedy nadejdzie czas porodu, na pewno docenisz większą wytrzymałość oraz kondycję nabytą dzięki ćwiczeniom. 

 Jeśli czujesz się dobrze, przez całą ciążę możesz chodzić na basen oraz spacerować. Wiele przyszłych mam chwali sobie relaksujące ćwiczenia z jogi. To pozwala na redukcję stresu, który pojawia się wraz ze zbliżającym się porodem. To również świetny sposób na pozbycie się uciążliwych bólów kręgosłupa. Poszukaj zajęć, które są dostosowane do kobiet ciężarnych.

Ćwiczenia w ciąży w domu

Większość bezpiecznych ćwiczeń dla ciężarnych możesz wykonywać w domu. Bardzo dobrym pomysłem są różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające. Przez całe dziewięć miesięcy trenuj koci grzbiet, który pomaga odciążyć kręgosłup. Bez obaw możesz ćwiczyć również mięśnie pleców i nóg. Pamiętaj o prawidłowej postawie i oddechu. W internecie znajdziesz wiele filmów z zestawami ćwiczeń. W trakcie ciąży świetnie sprawdzają się te z wykorzystaniem piłki oraz taśm. Podczas ćwiczeń w ciąży powinnaś przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. Załóż wygodne, niekrępujące ruchów ubranie.
  2. Zadbaj o wygodne i stabilne buty sportowe. Podeszwa powinna być antypoślizgowa.
  3. Nie ćwicz bezpośrednio na śliskiej podłodze lub zimnych płytkach podłogowych.
  4. W drugim i trzecim trymestrze powinnaś ograniczyć ilość ćwiczeń i bardziej wsłuchać się w swój organizm.
  5. Nigdy nie ćwicz z pustym żołądkiem.
  6. Powstrzymaj się od ćwiczeń, kiedy na dworze jest duszno i gorąco.

Jakie ćwiczenia w ciąży są zakazane?

W ciąży możesz wykonywać większość ćwiczeń pod warunkiem, że zbytnio nie obciążasz swojego organizmu. Na pewno będziesz zmuszona do rezygnacji z brzuszków. Chociaż w pierwszym trymestrze wykonywanie ćwiczeń na brzuch w pozycji leżącej prawdopodobnie Ci nie zaszkodzi, to później wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Powiększająca się macica może uciskać aortę, co powoduje niedokrwienie oraz niedotlenienie łożyska. Oprócz tego powinnaś unikać głębokich przysiadów, narciarstwa oraz jazdy konnej. Istnieje kilka sygnałów, które mówią, że organizm ma dosyć ćwiczeń i czas na przerwę:

  • odczuwasz duże zmęczenie,
  • masz zawroty głowy,
  • robi Ci się słabo lub niedobrze,
  • odczuwasz ból w plecach lub macicy,
  • masz wysokie ciśnienie krwi,
  • masz skrócony oddech.
Jeśli masz jakiś z tych objawów, ogranicz ćwiczenia i skonsultuj z lekarzem prowadzącym ciążę. Być może Twoja aktywność jest zbyt dużym obciążeniem dla organizmu. Powinnaś jak najszybciej zgłosić się na izbę przyjęć, jeśli:
  • pojawiły się przedwczesne skurcze,
  • zauważyłaś krwawienie z pochwy,
  • odczuwasz intensywny ból podbrzusza,
  • nastąpiło przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego.

Komentarze:

Ćwiczenia w ciąży - jakie ćwiczenia są bezpieczne w 1,2 i 3 trymestrze? Które z nich możesz wykonywać w domu?