Jak wybrać nawilżacz powietrza idealny dla całej rodziny?
Zimowe miesiące obligują nas do większego zużycia energii cieplnej. Jakakolwiek metoda ogrzewania domu czy mieszkania sprowadza się do tworzenia się wewnątrz suchego powietrza, które nie jest zdrowe dla naszego organizmu, a co więcej, podrażnia nasze śluzówki. Świetnym pomysłem na przywrócenie równowagi jest nawilżacz. Jak wybrać nawilżacz powietrza, aby był on wydajny, skuteczny, a jednocześnie dostosowany do zasobów naszego portfela?
Po co w domu nawilżacz powietrza?
Trzeba powiedzieć jasno - zimą nasz dom zamienia się w szklarnię, w której nie mamy dostatecznej cyrkulacji powietrza. Oczywiście wentylacja chroni nas przed kumulowaniem się niebezpiecznych związków w pomieszczeniach, jednak nie powoduje ona wpuszczania do wewnątrz świeżego powietrza. O ile o świeżym powietrzu zimą możemy w ogóle mówić… Dla organizmu człowieka życie przez kilka miesięcy w roku w takiej szklarni jest szalenie szkodliwe. Szczególnie jeśli są w domu dzieci lub osoby cierpiące na astmę oskrzelową czy różnego rodzaju galerie czy przewlekłe choroby układu oddechowego.
W takich przypadkach nawilżacz powietrza do dosłownie musi have dla głębokiego i zdrowego oddechu. Działa bardzo prosto - wystarczy wlać odpowiednią ilość wody do specjalnego pojemnika i podłączyć do zasilania. Wydostająca się para wodna nawilża powietrze za pomocą ultradźwięków. Taka wiązka pary odpowiednio nawilża nasze drogi oddechowe i sprawia, że powietrze w pomieszczeniu staje się wilgotne i świeże.
Oczyszczacz powietrza vs. nawilżacz powietrza
Wiele dostępnych na rynku nawilżaczy powietrza posiada dodatkową funkcje ledowego oświetlenia. To sprawia, że taki nawilżacz świetnie sprawdza się również jako dekoracja pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, żeby wybrać taki nawilżacz, którego moc będzie dostosowana do wielkości pomieszczenia, bowiem każdy producent w opisie umieszcza informację, na jaki metraż taki nawilżacz jest przeznaczony. Dla przykładu urządzenie o mocy 14 W jest w stanie nawilżyć powietrze w pomieszczeniu o powierzchni ok. 25 metrów kwadratowych. Okazuje się więc, że takie mniejsze aromatyzery raczej znajdą swoje przeznaczenie w poszczególnych miejscach w domu i nie jesteśmy w stanie nawilżyć nimi całego mieszkania. Dlatego nawilżacz powinien znaleźć swoje miejsce w tych pomieszczeniach, w których najcześciej spędzamy czas - będzie to przede wszystkim sypialnia pokój dziecka oraz salon. Nawilżanie powietrza przed snem pozytywnie wpływa na łatwość zasypiania i komfort snu przez całą noc, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Badania wykazują, że u dzieci podatnych na infekcje górnych dróg oddechowych, po zastosowaniu nawilżacza powietrza, znacznie zmniejszyła się zachorowalność w okresie zimowym. To najlepsza recenzja, jaką nawilżacz powietrza może otrzymać.
Czym zatem jest oczyszczacz? To urządzenie o wiele większe niż nawilżacz, spełniające nieco inną funkcję. On przede wszystkim ma za zadanie oczyścić powietrze ze smogu, czyli związków pyłów, metali i osadów. Doskonale sprawdzi się do do domów i mieszkań, znajdujących się w większych miastach i dużych metropoliach. Oczyszczacz powietrza niestety nie posiada funkcji nawilżania, a jego gabaryt powoduje, że wiele osób nie decyduje się na to urządzenie, ze względu na brak miejsca w domu. Oczyszczacz również wspomaga układ oddechowy, jednak nie nawilża śluzówki.
Jaki wybrać nawilżacz powietrza i olejki eteryczne - aromaterapia każdego dnia
Bardzo ważnym aspektem jest możliwość wprowadzenia aromaterapii do funkcji nawilżacza. Jak wybrać nawilżacz powietrza, żeby móc wpuszczać do niego kilka kropli olejku eterycznego? Odpowiedź jest bardzo prosta - taką funkcję posiada praktycznie każdy nawilżacz. Można wybrać dowolny zapach olejku, wówczas urządzenie to pełni także funkcję odświeżacza powietrza i rozpyla piękny zapach po całym pomieszczeniu. Na dobry sen i odprężenie polecamy szczególnie olejek lawendowy, zaś mocno energetyzującym aromatem na dobry poranek będzie np. olejek eukaliptusowy lub cytrusowy.
Poprzedni artykuł
Becik czy rożek dla dziecka? Czyli jak (pod)nosić noworodkaNastępny artykuł
Dysleksja rozwojowa – przyczyny, objawy i typy dysleksji
Jak wybrać nawilżacz powietrza idealny dla całej rodziny?