Ciąża tydzień po tygodniu - trzeci trymestr

Ciąża tydzień po tygodniu - trzeci trymestr

Jesteś już na ostatniej prostej! Twój maluszek już niedługo będzie z Tobą. Pewnie zastanawiasz się jak będą wyglądać te ostatnie tygodnie - przychodzimy z pomocą! Ty i Twój maluch przejdziecie jeszcze kilka zmian, zanim nadejdzie upragniony dzień porodu. Miłej lektury!

28 tydzień ciąży

Macica może uciskać Twoje moczowody, co spowolni przepływ moczu. To niestety będzie utrudniać pozbycie się z pęcherza bakterii, które mogą prowadzić do infekcji dróg moczowych. Pamiętaj! Gdy poczujesz ból podczas oddawania moczu, skonsultuj się z lekarzem. Twój maluszek Ci za to podziękuje - ma już 36 cm i waży ponad 1000 g. Na jego mózgu pojawiają się pojedyncze rowki i fałdki.

29 tydzień ciąży

Podczas ciąży prawdopodobnie przybrałaś na wadze - zazwyczaj kobiety w tym czasie ważą około 9 kg więcej niż na początku ciąży. Jeżeli martwi Cię zbyt szybkie tycie skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci ułożyć odpowiednią dietę. Twój maluch również przybiera na wadze - teraz waży prawie 1,2 kg i mierzy 37 cm.

30 tydzień ciąży

Jeszcze pracujesz? Pamiętaj o prawidłowej pozycji podczas siedzenia przy komputerze. Uważaj też na bóle stawów. Unikniesz ich, robiąc częste przerwy od pracy. Doceni je również Twój maluch, który czasem zasypia w Twoim brzuszku i potrzebuje spokoju. Waży już 1,4 kg i mierzy nawet 38 cm.

31 tydzień ciąży

Twoje piersi cały czas rosną, potrzebują więc dobrego podtrzymania. W tej roli najlepiej sprawdzi się sportowy biustonosz. Musi być dobrze dopasowany i składać się z miękkiego materiału. Twoje dziecko także rośnie, zdecydowanie szybciej jednak przybiera na wadze. Waży około 1800 g i mierzy 42 cm. Meszek pokrywający jego ciało znika, pojawiają się za to rzęsy i brwi.

32 tydzień ciąży

Nie tylko biustonosz musisz zmienić - prawdopodobnie buty, które nosiłaś przed ciążą, są dla Ciebie za ciasne. Jest tak, ponieważ ucisk macicy utrudnia odpływ krwi i innych płynów. Puchną Ci więc nogi. Staraj się podnosić je wysoko przy każdej okazji i noś tylko luźne, lekkie obuwie. Twoja dzidzia będzie mieć teraz coraz mniej energii - jest już dość duża (waży 1,9 kg i mierzy około 44 cm) więc powoli brakuje jej miejsca.

33 tydzień ciąży

Z badań wynika, że kobiety w ciąży najczęściej cierpią na bezsenność w trzecim trymestrze ciąży. Ma na to wpływ częste oddawanie moczu, a także stres przedporodowy. By zapewnić sobie lepszy sen, staraj się nie wypijać zbyt dużo wody wieczorem. A na stres najlepsze będzie przytulenie partnera! Wiesz, że Twój maluch już miewa sny? Zamiast martwić się porodem, pomyśl, co takiego może mu chodzić po głowie. Maluch mierzy 45 cm i waży ponad 2 kg.

34 tydzień ciąży

Hemoroidy to powszechnie spotykany problemem u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Jeśli dotyczy i Ciebie, możesz szybko sobie z nim poradzić. Ból złagodzą zimne kompresy, a także maści lub czopki przepisane przez lekarza. Twój maluch jest coraz mniej żywotny, ale za to często się wierci. Powinien ułożyć się już główką w stronę kanału rodnego. Mierzy 46 cm i waży 2,2 kg.

35 tydzień ciąży

Próbujesz nawiązywać kontakt ze swoim dzidziusiem? To świetnie! Zachęć do tego również swojego partnera. Możecie razem słuchać muzyki, mówić do maluszka czy czytać mu książkę. Macica i ściany brzuszne są coraz cieńsze, przez co do malucha dociera więcej bodźców z zewnątrz. Dzięki temu potrafi przeplatać aktywność z wypoczynkiem. Mierzy 47 cm i waży 2,5 kg.

36 tydzień ciąży

Utrapieniem w trzecim trymestrze może być zgaga. Rosnące dziecko uciska na żołądek, co może utrudnić trawienie i zaostrzyć uczucie zgagi. Aby je zminimalizować, unikaj kwaśnych, ostrych i bardzo tłustych potraw. Może też pomóc częstsze spożywanie mniejszych posiłków. Twoje dziecko nabiera tkanki tłuszczowej, dzięki czemu utrzyma odpowiednią temperaturę ciała po porodzie. Waży 2,7 kg i mierzy 48 cm.

37 tydzień ciąży

Jest Ci coraz ciężej, prawda? Waga Cię spowalnia, a maluch coraz mocniej naciska na kanał rodny. Jeżeli nie możesz spać ze względu na napięcie krocza, hemoroidy i inne dolegliwości kup sobie poduszkę w kształcie obwarzanka, bądź inną przytulankę dla ciężarnych. Będzie Ci wygodniej! Twoje dziecko przygotowuje się już do porodu poprzez naukę oddychania - wdycha i wydycha płyn owodniowy. Mierzy już 48,5 cm i waży 2,9 kg.

38 tydzień ciąży

Już niedługo będziesz mogła wziąć swojego maluszka na ręce, cierpliwości! Możesz być teraz trochę roztargniona, zamyślona, a nawet zapominać o niektórych rzeczach. Nie martw się, taka melancholia jest związana z niewyspaniem, a także stresem przedporodowym. Znajdź chwile na relaks, spacer z ukochaną osobą czy dobrą książkę - już niedługo będziesz miała na to znacznie mniej czasu. Twój maluch waży 3 kg i mierzy prawie 50 cm.

39 tydzień ciąży

Przygotuj się do porodu - poczytaj o poszczególnych fazach, rodzajach porodu, pozycjach i znieczuleniach. Porozmawiaj też z bliskimi i przygotuj dla nich powiadomienia w razie nagłego rozwiązania. Twój maluch jest już przygotowany do przyjścia na świat. Jego płuca i struny głosowe są gotowe na pierwszy koncert. Dziecko waży 3,3 kg i mierzy 52 cm.

40 tydzień ciąży

Gratulacje! Maluch już jest z Tobą! Życzymy Wam wszystkiego najlepszego!

Komentarze:

Ciąża tydzień po tygodniu - trzeci trymestr