Silny stres w ciąży - czym grozi i jak sobie z nim radzić?
Stres nie służy zdrowiu ani dobremu samopoczuciu żadnego człowieka, a tym bardziej kobiety w ciąży. Jednocześnie każda ciężarna jest na niego szczególnie narażona, nawet jeśli jej ciąża była długo planowana. Obawy o bezpieczeństwo i zdrowy rozwój dziecka, niepewność zatrudnienia, perspektywa bolesnego porodu czy chociażby wątpliwości, co do spełnienia się w roli dobrego rodzica - wszystko to może wpływać negatywnie na samopoczucie i zwiększać odczuwalność stresu. Czym grozi taki stan rzeczy i czy można nad nim zapanować?
Jak silny stres wpływa na dziecko?
Stres towarzyszy nam każdego dnia i jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Może mieć charakter krótkiego napięcia nerwowego, spowodowanego na przykład pragnieniem zdążenia na czas lub niegroźną sprzeczką. Takie sytuacje są zupełnie normalne i nie mają większego wpływu na rozwijające się w łonie matki dziecko. Problem pojawia się jednak, kiedy stres staje się stanem bardziej przewlekłym, wynikającym chociażby z obawy o zapewnienie małemu człowiekowi dobrych warunków życia czy problemami pomiędzy partnerami.
Jak zatem silny stres wpływa na dziecko? Napięcie nerwowe przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie naczyń krwionośnych, które przestają być odpowiednio dotlenione i odżywione. Tym samym zbyt mała ilość tlenu oraz składników odżywczych trafia także do łożyska, w związku z czym płód nie może rozwijać się prawidłowo, a to z kolei grozi ryzykiem pojawienia się wielu zagrożeń dla jego życia i zdrowia.
Czym grozi silny stres w ciąży?
Stres w pierwszym trymestrze ciąży jest szczególnie dużym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia dziecka, ale również dla samego utrzymania ciąży. Silne napięcie w pierwszych trzech miesiącach okresu ciąży może bowiem stać się przyczyną poronienia, a w mniej drastycznym przypadku obniżenia masy urodzeniowej dziecka po porodzie. Z kolei stres o charakterze przewlekłym, który przyczynia się do niedotlenienia i niedożywienia łożyska może skutkować upośledzeniem rozwoju układu motorycznego niemowlęcia. Badania dowodzą również, że takie dzieci przez pierwsze kilka lat swojego życia są bardziej płaczliwe, niespokojne i rozdrażnione.
Jak walczyć ze stresem w ciąży?
Najlepszym sposobem walki ze stresem w ciąży jest unikanie sytuacji, które są dla nas stresujące, pobudzające i denerwujące. Część odpowiedzialnych obowiązków warto zatem zlecić rodzinie, najlepiej partnerowi, który powinien poczuwać się do odpowiedzialności za stan zdrowia i dobre samopoczucie matki swojego dziecka. Dobrze jest unikać również kłótni i dyskusji, ucząc się zwyczajnie "odpuszczać". W końcu priorytetem jest tutaj zdrowie i bezpieczeństwo noszonego pod sercem maleństwa.
Stres w ciąży mogą wywoływać także stosunkowo mało istotne rzeczy, które oddziałują na wrażliwszą w tym okresie psychikę kobiety. Lepiej zrezygnować zatem z oglądania filmów grozy oraz programów interwencyjnych poruszających trudne tematy. Jeśli wykonujesz stresującą pracę, lecz nie chcesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, powinnaś pozostać czujną i wycofywać się z każdej napiętej sytuacji, która grozi zachwianiu psychicznej równowagi.
Co robić na stres w ciąży?
Kiedy stresu nie da się uniknąć lub jest na to za późno, warto walczyć z napięciem za pomocą kilku sprawdzonych metod, które nie wiążą się z zagrożeniem zdrowia rozwijającego się dziecka. Bardzo często wystarczy już sama rozmowa z bliską osobą - mamą lub przyjaciółką - aby pozbyć się wielu obaw, które mogą być przyczyną ciągłego stresu. Doskonałym pomysłem będą także relaksujące ćwiczenia, masaże, aromaterapia oraz delikatna gimnastyka dla ciężarnych. Nie zaszkodzi również zafundowanie sobie kilku chwil przyjemności w postaci wyjścia do kina lub zakupów.
Jeśli pragniesz uniknąć stresu i uzbroić swoją psychikę do walki ze stresorami, zadbaj o dietę bogatą w witaminy B1, B2, B6 oraz C. Znajdziesz je w kaszach, płatkach owsianych, jajkach czy rybie. Pamiętaj również, ze żadne obawy, kłótnie ani dyskusje nie są ważniejsze niż zdrowie Twojego dziecka, dlatego przynajmniej przez cały okres ciąży staraj się myśleć przede wszystkim pozytywnie i unikać sporów oraz napięć.
Poprzedni artykuł
Test PAPPA - kiedy warto go wykonać i jakie choroby pozwala wykryć?Następny artykuł
Świąteczna zakładka z muliny
Silny stres w ciąży - czym grozi i jak sobie z nim radzić?