Planowanie ciąży - jak przygotować się do bycia najlepszą mamą?

Planowanie ciąży - jak przygotować się do bycia najlepszą mamą?

Kiedy para decyduje się na dziecko, bardzo często pragnie, aby do zapłodnienia doszło podczas najbliższych dni płodnych. Tymczasem po podjęciu takiej decyzji, warto odczekać nawet parę miesięcy i przygotować swoje ciało do jak najlepszego przeżycia tego pięknego i niezwykle istotnego dla zdrowia młodego człowieka okresu. Co powinna zatem zrobić kobieta, która planuje zajście w ciążę?

Jak przygotować się do ciąży krok po kroku

Planowanie ciąży warto rozpocząć od zadbania o swoje zdrowie. W pierwszej kolejności udaj się do ginekologa i poproś o zrobienie cytologii. Porozmawiaj z nim również o swoich planach i zapytaj o niezbędne badania. Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, dowiedz się, czy natychmiast po ich odstawieniu możesz starać się o dziecko. Zdarza się bowiem, że po niektórych preparatach konieczne jest odczekanie kilku miesięcy. 

Kolejnym krokiem powinna być wizyta u dentysty i wyleczenie wszystkich zębów, które tego wymagają. Problemy stomatologiczne mogą komplikować przebieg ciąży, a w skrajnych przypadkach doprowadzać nawet do przedwczesnego porodu. Niezbędnym etapem przygotowań jest także wizyta u lekarza rodzinnego, który skieruje cię na podstawowe badania moczu i krwi. Jeśli jesteś pod stałą opieką specjalisty, cierpisz na chorobę przewlekłą i przyjmujesz jakiekolwiek leki na stałe, zapytaj, czy nie zaszkodzą one dziecku lub czy można zamienić je na inne.

Planowanie ciąży - jakie badania, dieta?

Wielu specjalistów zaleca rozpoczęcie przygotowań do ciąży jeszcze na 12 miesięcy przed zapłodnieniem. Jest to optymalny czas na ustabilizowanie przebiegu przewlekłych chorób, wyleczenie zębów oraz uzupełnienie ewentualnych niedoborów witamin i minerałów w organizmie. Podstawowe zasady, których powinna trzymać się przyszła mama to rezygnacja z używek, zdrowe odżywianie, aktywny tryb życia oraz odpowiednia ilość snu. Konieczne są także niektóre badania. Poza podstawowymi testami z moczu i krwi, warto wykonać także:

  1. badanie poziomu glukozy,
  2. badanie poziomu żelaza,
  3. badanie na obecność wirusa HIV,
  4. badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy,
  5. badanie na obecność przeciwciał cytomegalii. 

Rekomendowane jest również USG piersi i narządów rodnych oraz biocenoza, czyli badanie na czystość pochwy. Przyszła mama może zaoszczędzić sobie stresu wykonując także szczepienia przeciwko różyczce, odrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jednak najpóźniej na trzy miesiące przed zapłodnieniem. Przygotowania do ciąży powinny obejmować również zmianę diety. Warto odstawić wtedy kawę i mocną herbatę, ograniczyć słodycze i spożywać jak najwięcej owoców i warzyw. Przyzwyczajenie się do jedzenia mniejszych porcji rozłożonych na 5 regularnych posiłków w ciągu dnia będzie korzystne także wtedy, kiedy będziesz zmagała się z ciążowymi mdłościami. Pamiętaj również o odpowiedniej suplementacji kwasu foliowego, który powinnaś przyjmować regularnie przynajmniej na 3 miesiące przed zapłodnieniem.

Planowanie ciąży - o co powinien zadbać partner?

O zdrowiu waszego przyszłego dziecka oraz o sukcesie samego zajścia w ciążę nie decyduje jedynie twój stan zdrowia i płodność, ale także zdrowie i płodność twojego partnera. Mężczyzna przygotowujący się do bycia ojcem powinien wykonać podstawowe badania ogólne, takie jak:

  1. określenie grupy krwi i czynnika Rh,
  2. morfologia,- badanie moczu,
  3. badanie na obecność wirusa HIV,
  4. odczyn Wassermana.

Dobrze jeśli partner zadba także o jakość swojego nasienia, poprzez ograniczenie spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Mężczyzna powinien unikać także przegrzewania organizmu, a szczególnie okolic jąder. Odradza się zatem zbyt intensywne uprawianie sportu, korzystanie z sauny, gorące kąpiele, noszenie obcisłej bielizny oraz zbyt obcisłych spodni.

Planowanie ciąży - jak uniknąć rozczarowania?

W zależności od swojego wieku i stanu zdrowia powinnaś zdawać sobie sprawę, że zajście w ciążę może okazać się trudniejsze niż tego oczekiwałaś. Kobiety w wieku 20 lat mają około 25% szans na zapłodnienie w trakcie jednego cyklu, trzydziestolatki już około 15%. Aby uniknąć rozczarowania weź pod uwagę swój wiek i dokładnie obserwuj przebieg cyklu miesiączkowego. Zwracaj uwagę na temperaturę ciała oraz ilość śluzu po to, aby do zbliżenia dochodziło zawsze wtedy, kiedy szanse na zapłodnienie są największe. Pamiętaj, że komórka jajowa może zostać zapłodniona w ciągu maksymalnie 24 godzin od owulacji, zaś najbardziej żywotne plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 6 dni.

Zdecydowaliście się na dziecko? Nie spieszcie się z zapłodnieniem! Zadbaj o jak najlepsze przygotowanie swojego ciała do rozwoju płodu i donoszenia ciąży, aby zagwarantować dziecku najlepszy start. Dopilnuj również, aby na każdym kroku towarzyszył ci partner, którego zdrowie również nie pozostaje bez znaczenia.

Komentarze:

Planowanie ciąży - jak przygotować się do bycia najlepszą mamą?