Opryszczka w ciąży - czy należy się jej bać? Jak walczyć z opryszczką domowymi sposobami?

Opryszczka w ciąży - czy należy się jej bać? Jak walczyć z opryszczką domowymi sposobami?

Opryszczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirus HSV. Występuje najczęściej w dwóch odmianach - w postaci opryszczki wargowej i opryszczki narządów płciowych. Za szczególnie niebezpieczną w ciąży uchodzi ta druga, bowiem wywołujący ją wirus może zarazić dziecko podczas porodu, stając się przyczyną wielu poważnych wad rozwojowych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat opryszczki w ciąży i jak walczyć z nią w sposób skuteczny i bezpieczny jednocześnie?

Opryszczka w ciąży – czy opryszczką trzeba się martwić?

Zarówno opryszczka wargowa, jak i opryszczka genitalna stanowią zagrożenie dla zdrowia rozwijającego się w łonie matki płodu. Za szczególnie niebezpieczną uznaje się jednak tę odmianę choroby, która dotyka miejsca intymne i objawia się w postaci niewielkich, bolesnych pęcherzyków w okolicach warg sromowych, pochwy, szyjki macicy, odbytu czy pośladków. Opryszczką genitalną można zarazić się poprzez odbycie stosunku z inną zainfekowaną osobą, nawet jeśli nie stwierdza ona u siebie żadnych objawów schorzenia. W 90% przypadków początkowo zakażenie ma bowiem charakter bezobjawowy, co oznacza że wirus przebywa w organizmie w postaci ukrytej. 

Choroba dotyczy najczęściej osób w przedziale wiekowym 14 - 29 lat. Poza tym uznaje się, że opryszczka genitalna to najczęściej przenoszone drogą płciową schorzenie. Jakie zagrożenie stwarza w przypadku kobiet w ciąży? Wirusem HSV można zarazić płód poprzez łożysko lub w trakcie porodu, a skutkiem zakażenia mogą okazać się poważne wady rozwojowe u dziecka, w tym między innymi wodogłowie, problemy ze wzrokiem czy zaburzenia układu nerwowego.

Opryszczka wargowa w ciąży

Opryszczka wargowa nie jest tak niebezpieczna, jak opryszczka genitalna, jednak wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej i stałego monitorowania stanu pacjentki. Chorobą można zarażać drogą kropelkową oraz poprzez dotyk, a także poprzez łożysko. Podobnie, jak w przypadku opryszczki genitalnej, opryszczka wargowa bardzo często nie daje żadnych objawów, a wirus obecny w organizmie ujawnia się w okresach osłabienia odporności. Sytuacja, w której u ciężarnej występują widoczne objawy zakażenia wirusem HSV, czyli swędzące pęcherzyki na ustach, jest o tyle korzystna, że pozwala na łatwiejsze rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia, które ochroni płód przez zakażeniem wewnątrzmacicznym. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wirus może doprowadzić nawet do obumarcia rozwijającego się płodu.

Leczenie opryszczki wargowej - co stosować?

Na obecną chwilę nie istnieje żaden skuteczny lek, który na stałe usunąłby wirusa HSV z organizmu osoby zakażonej. Oznacza to, że jedyna forma leczenia to leczenie objawowe, a także kuracja, której zadaniem jest zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby oraz bezobjawowej obecności wirusa na błonach śluzowych w czasie poprzedzającym przewidywany termin porodu. Leczenie opryszczki opiera się na stosowaniu leków zawierających w swoim składzie acyklowir, pencyklowir, walacyklowir czy famcyklowir. Na pęcherze, które pojawiają się wskutek zakażenia można nakładać z kolei maści oraz pasty cynkowe, które łagodzą objawy choroby. Wspomagająco poleca się również suplementację witamin z grupy B. Jeśli opryszczka dotyka okolice intymne, swędzenie i pieczenie pochwy łagodzi się przy pomocy nasiadówek z dodatkiem środków o działaniu antyseptycznym i wysuszającym.

Opryszczka wargowa - leczenie domowe

Leczenie przy pomocy środków farmakologicznych nie jest wskazane w przypadku kobiet ciężarnych, dlatego w walce z opryszczką wargową warto wypróbować jedną z domowych metod łagodzenia objawów choroby. Najczęściej stosowany środek to pasta cynkowa lub jej domowa odmiana - papka z sody oczyszczonej, wymieszanej z niewielką ilością przegotowanej wody. Na pęcherzyki można nakładać także zwykłą pastę z fluorem, która zasuszy zamianę skórną i przyniesie ulgę w dolegliwościach takich jak swędzenie czy pieczenie. 

Ponieważ opryszczka wargowa wywoływana jest przez wirus, warto zaaplikować na zmienione miejsca czosnek, miód, cebulę lub oleje o silnym działaniu przeciwwirusowym, na przykład oliwę z oliwek, tran czy olej z czarnuszki. Aby czosnek nie podrażnił skóry, najlepiej połączyć go z innym wymienionym wcześniej składnikiem. Jeśli pragniemy zastosować leczenie o nieco przyjemniejszym zapachu, możemy wypróbować także olejki eteryczne o właściwościach przeciwwirusowych - między innymi olejek cynamonowy, olejek z melisy lub olejek z drzewa herbacianego - najlepiej w połączeniu ze zwykłym olejem bazowym.

Komentarze:

Opryszczka w ciąży - czy należy się jej bać? Jak walczyć z opryszczką domowymi sposobami?