Ryzyko poronienia a czynność tarczycy

Ryzyko poronienia a czynność tarczycy

Planowanie ciąży to niezwykle ważny etap. Pozwala dobrze przygotować się do tego wyjątkowego czasu, dokładnie zbadać organizm kobiety, wykluczyć wszelkie dolegliwości i zwiększyć możliwość zajścia w ciążę, ze względu na wyeliminowanie zaburzeń hormonalnych oraz niedoborów witamin. Jednymi z częstych jednostek chorobowych u kobiet planujących potomstwo, są schorzenia tarczycy. Poważne zaburzenia hormonów wydzielanych przez ten organ mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę oraz jej donoszeniem. Czy takie problemy przekreślają zupełnie możliwość ciąży?

Schorzenia tarczycy

To najczęściej spotykanych zaburzeń funkcjonowania tarczycy należy: nadczynność, niedoczynność, zapalenie tarczycy Hashimoto oraz guzki tarczycy. Tarczyca ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu kobiety i jest szalenie ważna w planowaniu i przebiegu ciąży. Jej zaburzona czynność nie przekreśla jednak całkowicie możliwości zajścia i szczęśliwego donoszenia ciąży. Ważna jest jednak odpowiednia diagnostyka i zapanowanie nad skutkami zaburzeń. Jeśli stężenia hormonów na skutek przyjmowanych leków i zmiany trybu życia utrzymują się w normach, wówczas możliwe jest szczęśliwe rozwiązanie. 

 NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY 

To stan wywołany zbyt wysokim stężeniem hormonów tarczycy. Może powodować wiele objawów, m.in. chudnięcie, potliwość, drażliwość, bezsenność, brak skupienia, biegunki, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania, duszności, przyspieszona praca serca, drżenie rąk. Badanie, mające na celu stwierdzenie nadczynności tarczycy wykonuje się poprzez określenie poziomu TSH we krwi. Jeśli wynik przekracza granicę normy, można mowić właśnie o nadczynności tarczycy. Jeśli stężenie TSH jest nieprawidłowe, czyli poniżej lub powyżej granicy normy, należy wykonać wynik FT4, czyli poziom wolnych hormonów tarczycy. Nadczynność tarczycy diagnozuje się, gdy TSH jest obniżone, natomiast FT4 podwyższone. 

 NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY 

O niedoczynności tarczycy świadczy zbyt niski poziom stężenia hormonu tyroksyny we krwi. Do najczęstszych objawów należą: wzrost masy ciała, uczucie zimna, podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmęczenie, senność, spowolnienie ruchowe, obrzęki. Wczesne wykrycie odchyleń od normy, jeśli chodzi o stężenia hormonów tarczycowych, może prowadzić do wyeliminowania problemów z zajściem w ciążę oraz ryzyka wcześniejszych poronień. 

 Jak wynika z badań, im wyższy poziom TSH, tym zwiększa się ryzyko poronienia u kobiet w ciąży. Dlatego regularna kontrola wyników i odpowiednie podejście do swojego schorzenia, niweluje ryzyko poronienia.

Ryzyko poronienia u kobiet z chorobą Hashimoto

A co z chorobą Hashimoto? To schorzenie autoimmunologiczne, objawiające się przewlekłym zapaleniem tarczycy. Przy tego rodzaju problemach z tarczycą, należy odbywać regularne badania. U kobiet planujących ciążę takie badanie powinno odbywać się maksymalnie co 4 miesiące, natomiast podczas ciąży maksymalnie co 4-6 tygodni.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy a ryzyko poronienia

Kluczowym działaniem podczas planowania ciąży jest zminimalizowanie ryzyka jej utraty, zanim jeszcze kobieta zajdzie w ciążę. Uregulowanie hormonów jeszcze na tym etapie zwiększa nie tylko sposobność ciąży, ale dodatkowo utrzymania zdrowego płodu podczas każdego trymestru.

Minimalizowanie ryzyka utraty ciąży

Na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy wpływa wiele czynników, m.in. przyjmowane leki, dieta, stres, inne towarzyszące choroby, infekcje i niedobory witamin. Dlatego warto zadbać o każdą z tych zmiennych, a dodatkowo zatroszczyć się o prawidłową suplementację. Przyjmowanie witaminy D3, kwasu foliowego i jodu, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i szczęśliwego jej donoszenia.

Komentarze:

Ryzyko poronienia a czynność tarczycy