Karmienie piersią - jak długo karmić, jakie leki można przyjmować?

Karmienie piersią - jak długo karmić, jakie leki można przyjmować?

Mleko matki to najlepsze co można podarować dziecku. W końcu są w nim przeciwciała, które zapobiegają chorobom maluszka, witaminy, minerały, ale nie tylko. U dzieci karmionych naturalnie rzadziej występuje otyłość, infekcje, SIDS, a także cukrzyca czy białaczka. Karmienie piersią wzmacnia także więź pomiędzy matką i dzieckiem. Dowiedz się więcej o karmieniu piersią z naszego artykułu!

 Karmienie piersią - jak długo?

Nie ma górnej granicy dla karmienia piersią. Określa się jedynie minimalną ilość miesięcy, przez które zaleca się takie karmienie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi, iż warto karmić dziecko piersią minimum 6 miesięcy, a następnie utrzymując karmienie naturalne - wprowadzać pokarmy uzupełniające do końca drugiego roku życia. Pamiętaj! Mleko matki bądź modyfikowane to podstawa żywienia każdego dziecka aż do pierwszego roku życia. Potem dziecko można karmić piersią tak długo, jak chce tego dziecko i matka. Taki pokarm nadal pełni funkcję odżywczą (zawiera m.in. witaminy, tłuszcze i białko), dostarcza przeciwciał i podtrzymuje więzi emocjonalne. Po jakimś czasie jednak, karmienie piersią się kończy. 

Jak zakończyć karmienie piersią?

Czasami dzieci same odstawiają się od piersi. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy maluch nie domaga się piersi i zamiast niej woli zwykłe posiłki. “Samoodstawienie” dotyczy dzieci, które ukończyły rok życia. Kilkumiesięczne niemowlę powinno ssać pierś i jeżeli z jakichś przyczyn nie chce tego robić, musisz udać się z nim do lekarza. Przyczyną może być np. ząbkowanie lub choroba. Częściej to jednak kobieta decyduje się na odstawienie dziecka od piersi. Przyczyną może być powrót do pracy, choroba, bądź zwykłe zmęczenie. Jeżeli myślisz nad odstawieniem dziecka, możesz zrobić to na trzy sposoby: 

  • nagłe odstawienie - sposób ten nie jest łagodny ani bezpieczny. Niestety często to jedyne wyjście, np. w przypadku choroby matki. Nagłe odstawienie może skutkować zastojem pokarmu, warto więc obserwować piersi i w razie potrzeby odciągnąć mleko do uczucia ulgi.  
  • częściowe odstawienie - polega na ograniczeniu ilości karmień. Bardzo wygodny sposób, jeżeli matka chce wrócić do pracy. W takiej sytuacji zostają 1-2 karmienia w ciągu doby, np. tylko rano i wieczorem. Takie odstawienie może trwać nawet miesiącami.  

  • planowe odstawienie - polega na stopniowym ograniczaniu karmienia piersią. Zazwyczaj wystarczy eliminować po jednym karmieniu co kilka dni. Ważne jest, aby zaczynać od najmniej ważnego karmienia i eliminować je aż do tego najważniejszego. Planowe odstawienie warto zaplanować tzn. wybrać okres i realnie rozłożyć w czasie karmienia.

Więcej o tym, jak skutecznie odstawić dziecko od piersi, znajdziesz tutaj.

Karmienie piersią - leki 

Wiele kobiet uważa, że podczas karmienia piersią nie można brać większości leków. Jeżeli jednak są one niezbędne, matki po prostu rezygnują z naturalnego karmienia. To duży błąd! Wynika m.in. ze złego interpretowania wytycznych zawartych w ulotce. Zazwyczaj w rubryce “karmienie piersią” widnieje napis “w trakcie karmienia piersią zachować ostrożność”. Pacjentki uważają, że takie ostrzeżenie może źle wpłynąć na dziecko i po prostu przestają karmić. Najczęściej jednak ten tekst jest swoistym zabezpieczeniem koncernu przed ewentualnymi efektami ubocznymi. Warto więc przed spożyciem lekarstwa udać się do lekarza bądź sprawdzić lekarstwo na stronie http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php.  Można znaleźć tam podział leków według kategorii ryzyka stworzonych przez profesora Thomasa W. Hale`a. Wygląda następująco: 

  • L1 - “najbezpieczniejsze” - leki te były przyjmowane przez wiele matek podczas laktacji i nie miały negatywnego wpływu na dziecko.  
  • L2 - “bezpieczniejsze” - ta grupa obejmuje leki stosowane u mniejszej liczby matek, jednak także nie wykazały działań niepożądanych u dziecka.  

  • L3 - “prawdopodobnie bezpieczne” - nie ma badań na kobietach karmiących, jednak ryzyko niepożądanego efektu u dziecka jest możliwe,  

  • L4 - “prawdopodobnie szkodliwe” - dla grupy tych leków istnieją badania potwierdzające szkodliwy wpływ na karmione dziecko, jednak korzyści z ich przyjmowania mogą być akceptowalne np. jeżeli zastosowanie lekarstwa jest niezbędne dla ratowania życia kobiety.  

  •  L5 - “szkodliwe” - badania wykazały, że te leki stanowią istotne ryzyko dla dziecka i nie powinny być stosowane u kobiet karmiących piersią. 

Jak widzisz karmienie piersią jest niezwykle istotne, nie zawsze trzeba z niego rezygnować np. podczas choroby. W przypadku wątpliwości zawsze konsultuj się z lekarzem - w końcu zdrowie Twojego maleństwa jest najważniejsze!

Komentarze:

Karmienie piersią - jak długo karmić, jakie leki można przyjmować?