Kolka u niemowlaka – co robić, kiedy dziecko ma kolkę?
Początki macierzyństwa bywają naprawdę trudne, tym bardziej, kiedy na świat przychodzi Twoje pierwsze dziecko. Przystosowanie się do nowych warunków i zasad czasami może przerastać świeżo upieczonych rodziców. Szczególnie, kiedy pojawia się kolka u niemowlaka. Wtedy dopiero zaczynają się prawdziwe schody. Jak rozpoznać kolkę u dziecka i co należy robić, aby załagodzić jej objawy?
Ile trwa kolka u niemowlaka?
Tak naprawdę kolka to częsty ból brzuszka, spowodowany nagromadzaniem się gazów w jego jelitach. To schorzenie może pojawić się już w pierwszych kilku tygodniach życia i trwać nawet do kilku miesięcy. To bardzo bolesna dolegliwość dla dziecka. Kolka wykańczająca jest także dla rodziców, którzy nieustannie próbują nowych metod, aby pomóc swojemu dziecku pozbyć się bólu i jakoś załagodzić objawy. Niestety kolka oznacza tylko jedno – wiele nieprzespanych nocy i częsty płacz maluszka. Nie ma bezpośredniego lekarstwa na kolkę u niemowlaka, jedynie doraźne sposoby mogą przynosić ulgę. Po czym właściwie poznać, że Twoje dziecko ma kolkę?
Objawy kolki
Jeśli wiesz, jakie są najczęstsze objawy kolki u niemowlaka, już na pierwszy rzut oka rozpoznasz, że to właśnie ona męczy Twoje dziecko. Oto objawy kolki:
- wzdęty i twardy brzuszek,
- podkurczanie nóżek,
- częsty, napadowy płacz, szczególnie po karmieniu,
- rozdrażnienie,
- mocne oddawanie gazów,
- prężenie się i wyginanie z bólu.
Co powoduje kolkę u dziecka?
Przyczyn kolki może być wiele, jednak najczęściej jest ona spowodowana zbyt dużą ilością powietrza, które dostaje się do żołądka, a później jelit malucha. Dzieje się to zazwyczaj podczas karmienia, gdy maluch nieprawidłowo pobiera pokarm z piersi lub butelki, albo jest tak bardzo głodny, że chce zjeść zbyt dużą ilość pokarmu na raz. Pęcherzyki powietrza dostają się przy tym do żołądka i jelit, co powoduje dolegliwości bólowe.
Kolka u niemowlaka - co robić?
Jeśli Twoje dziecko będzie właśnie w taki sposób się zachowywać, to może oznaczać kolkę. Nie wpadaj w panikę nawet, jeśli jego płacz jest nieustający. Wypróbuj najpierw domowe sposoby na uśmierzenie dolegliwości bólowych u malucha:
- Nie rób zbyt dużych przerw między karmieniem.
- Staraj się oszczędzać nerwy i unikać stresów, ponieważ dziecko chłonie wszystko „z mlekiem matki”.
- Nie przekarmiaj dziecka.
- W okresie karmienia ogranicz pokarmy, które powodują kolkę u Twojego dziecka,
- Stosuj technikę odbijania zaraz po karmieniu.
- W momencie bólu masuj brzuszek malucha ciepłą ręką lub rób mu ciepłe okłady.
- W ciągu dnia, kiedy dziecko nie ma kolki, kładź je na brzuszku. To zbawienne nie tylko dla jego brzuszka, który w ten sposób pozbywa się gazów, ale także dla jego odpowiedniego rozwoju.
- Jeśli domowe sposoby zawiodą, możesz zaopatrzyć się w preparaty apteczne, które powodują u dziecka prawidłową pracę jelit i pozbywają się nadmiaru gazów. Takie farmaceutyki dostaniesz np. w formie wygodnych do podania kropelek.
- Aby pozbyć się nadmiernych gazów warto ćwiczyć z dzieckiem rowerek, czyli zginać i prostować nóżki oraz delikatnie unosić je do góry.
Poprzedni artykuł
Mój mąż mnie nie kocha: problemy małżeńskieNastępny artykuł
Niepłodność - kogo dotyka niepłodność i jak można ją leczyć?
Kolka u niemowlaka – co robić, kiedy dziecko ma kolkę?