Kolka u niemowlaka – co robić, kiedy dziecko ma kolkę?

Kolka u niemowlaka – co robić, kiedy dziecko ma kolkę?

Początki macierzyństwa bywają naprawdę trudne, tym bardziej, kiedy na świat przychodzi Twoje pierwsze dziecko. Przystosowanie się do nowych warunków i zasad czasami może przerastać świeżo upieczonych rodziców. Szczególnie, kiedy pojawia się kolka u niemowlaka. Wtedy dopiero zaczynają się prawdziwe schody. Jak rozpoznać kolkę u dziecka i co należy robić, aby załagodzić jej objawy?

Ile trwa kolka u niemowlaka?

Tak naprawdę kolka to częsty ból brzuszka, spowodowany nagromadzaniem się gazów w jego jelitach. To schorzenie może pojawić się już w pierwszych kilku tygodniach życia i trwać nawet do kilku miesięcy. To bardzo bolesna dolegliwość dla dziecka. Kolka wykańczająca jest także dla rodziców, którzy nieustannie próbują nowych metod, aby pomóc swojemu dziecku pozbyć się bólu i jakoś załagodzić objawy. Niestety kolka oznacza tylko jedno – wiele nieprzespanych nocy i częsty płacz maluszka. Nie ma bezpośredniego lekarstwa na kolkę u niemowlaka, jedynie doraźne sposoby mogą przynosić ulgę. Po czym właściwie poznać, że Twoje dziecko ma kolkę?

Objawy kolki

Jeśli wiesz, jakie są najczęstsze objawy kolki u niemowlaka, już na pierwszy rzut oka rozpoznasz, że to właśnie ona męczy Twoje dziecko. Oto objawy kolki: 

 • wzdęty i twardy brzuszek, 
 • podkurczanie nóżek, 
 • częsty, napadowy płacz, szczególnie po karmieniu, 
 • rozdrażnienie, 
 • mocne oddawanie gazów, 
 • prężenie się i wyginanie z bólu.

Co powoduje kolkę u dziecka?

Przyczyn kolki może być wiele, jednak najczęściej jest ona spowodowana zbyt dużą ilością powietrza, które dostaje się do żołądka, a później jelit malucha. Dzieje się to zazwyczaj podczas karmienia, gdy maluch nieprawidłowo pobiera pokarm z piersi lub butelki, albo jest tak bardzo głodny, że chce zjeść zbyt dużą ilość pokarmu na raz. Pęcherzyki powietrza dostają się przy tym do żołądka i jelit, co powoduje dolegliwości bólowe.

Kolka u niemowlaka - co robić?

Jeśli Twoje dziecko będzie właśnie w taki sposób się zachowywać, to może oznaczać kolkę. Nie wpadaj w panikę nawet, jeśli jego płacz jest nieustający. Wypróbuj najpierw domowe sposoby na uśmierzenie dolegliwości bólowych u malucha: 

 1. Nie rób zbyt dużych przerw między karmieniem. 
 2. Staraj się oszczędzać nerwy i unikać stresów, ponieważ dziecko chłonie wszystko „z mlekiem matki”. 
 3. Nie przekarmiaj dziecka. 
 4. W okresie karmienia ogranicz pokarmy, które powodują kolkę u Twojego dziecka,  
 5. Stosuj technikę odbijania zaraz po karmieniu. 
 6. W momencie bólu masuj brzuszek malucha ciepłą ręką lub rób mu ciepłe okłady.  
 7. W ciągu dnia, kiedy dziecko nie ma kolki, kładź je na brzuszku. To zbawienne nie tylko dla jego brzuszka, który w ten sposób pozbywa się gazów, ale także dla jego odpowiedniego rozwoju.
 8. Jeśli domowe sposoby zawiodą, możesz zaopatrzyć się w preparaty apteczne, które powodują u dziecka prawidłową pracę jelit i pozbywają się nadmiaru gazów. Takie farmaceutyki dostaniesz np. w formie wygodnych do podania kropelek.
 9. Aby pozbyć się nadmiernych gazów warto ćwiczyć z dzieckiem rowerek, czyli zginać i prostować nóżki oraz delikatnie unosić je do góry.

Komentarze:

Kolka u niemowlaka – co robić, kiedy dziecko ma kolkę?