Dysleksja - jak rozpoznać ją u swojego dziecka i w jaki sposób z nią walczyć?

Dysleksja - jak rozpoznać ją u swojego dziecka i w jaki sposób z nią walczyć?

Brzydkie pismo, kłopoty z czytaniem czy kiepskie oceny z polskiego i matematyki nie muszą oznaczać, że Twoje dziecko nie spędza dostatecznie dużo czasu z książkami. Za problemami może stać dysleksja, która niepotwierdzona i nieleczona, nie pozwoli dziecku osiągać takich samych wyników, jak jego rówieśnicy. Sprawdź, jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć!

Dysleksja - co to?

Dysleksja, a właściwie dysleksja rozwojowa, to przypadłość polegająca na trudnościach z nauką poprawnego ortograficznie, ładnego pisania lub czytania. W uproszczeniu można powiedzieć, że dysleksja to termin określający wszystkie trudności związane z przyswajaniem umiejętności pisania i czytania. Problem wynika ze zmian w układzie nerwowym, dlatego wbrew powszechnym opiniom, iż "dysleksja to wymówka dla lenistwa", nawet usilnie starające się dziecko, nie przyswoi wiedzy bez odpowiedniej pomocy ze strony rodziców i nauczycieli.

Dysleksja rozwojowa u dziecka

Dysleksję u dziecka rozpoznamy nie tylko po problemach z czytaniem i pisaniem. Dyslektyczny maluch będzie miał kłopoty z pamięcią wzrokową, sprawnością ruchową i orientacją w przestrzeni. Rodzice mogą zaobserwować je podczas wiązania butów czy zapinania guzików. Dyslektyk nie będzie dobry w wykonywaniu kilku rzeczy na raz, uczeniu się na pamięć wierszy, a nawet dni tygodnia. Podczas pisania będzie mylił ze sobą litery o podobnym kształcie i zapisze je w lustrzanym odbiciu. Problemy pojawią się także w trakcie nauki tabliczki mnożenia oraz przy rozwiązywaniu zadań, bowiem dyslektyczne dziecko może mylić znak mnożenia z dodawaniem i przekręcać podobne cyfry, na przykład 6 i 9.

Dysleksja - jak sobie poradzić?

Walka z dysleksją wymaga przede wszystkim szybkiego rozpoznania. Im szybciej zorientujemy się, że dziecko rzeczywiście ma uzasadniony problem z nauką, tym prędzej będziemy w stanie zastosować skuteczne narzędzia, które ten problem zneutralizują. Poza tym rodzice nie powinni ani wyolbrzymiać tej dolegliwości, ani jej ignorować. Dziecko dyslektyczne potrzebuje wsparcia i pomocy. Działanie jest konieczne, bowiem problem nie zniknie samodzielnie. Warto zatem rozpocząć współpracę z nauczycielami i kontynuować w domu ich starania o lepsze wyniki swojego malucha.

Dysleksja - jak pomóc dziecku?

Rodzic, który stara się pomóc dziecku z dysleksją nie powinien działać na własną rękę. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych książek, które zawierają odpowiednio dobrane ćwiczenia korekcyjne. Warto postawić także na specjalne programy komputerowe, polecane przez Polskie Towarzystwo Dysleksji. Jeśli dziecko nie radzi sobie z czytaniem, rodzic może włączać mu lektury z kaset lub słuchać i poprawiać malucha czytającego samodzielnie na głos. W przypadku chęci poprawy stylu pisania, najlepiej podać dyslektykowi ołówek, gumkę i specjalną nasadkę, która wymusza prawidłowy układ trzech palców. Rodzic może również posłać dziecko na kolonie terapeutyczne, podczas których zajmą się nim specjaliści.

Dyslektyk a terapia

Rodzic ma duży wpływ na wczesne rozpoznanie dysleksji u swojego dziecka, jednak obserwacja objawów nie wystarczy, aby postawić rozpoznanie. Konieczne są również liczne testy i badania, między innymi okulistyczne, pediatryczne, logopedyczne czy laryngologiczne. Dopiero kiedy te wykluczą inne przyczyny problemów, możemy przystąpić do leczenia dysleksji. Na czym polega terapia? Przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które należy robić pod okiem samego terapeuty lub przeszkolonych do tego rodziców. Zdarza się również, że specjalista sugeruje zapisanie dziecka dyslektycznego do szkoły w terminie późniejszym. Intensywniejsza terapia może bowiem okazać się bardzo przydatna w celu dorównania umiejętnościom rówieśników.

Dysgrafia – co to?

Dysgrafia to utrata zdolności poprawnego pisania pod względem ortograficznym. Problem może być częściowy lub całkowity, jednak w jego konsekwencji pismo osoby z dysgrafią staje się nieczytelne. Poza tym, kłopoty nie muszą dotyczyć jedynie ortografii. Dziecko dotknięte tym schorzeniem będzie pisało mniej estetycznie i wolniej, niechętnie zabierze się także za rysowanie czy malowanie.

Dysgrafia - jak sobie poradzić?

Dysgrafię najlepiej leczyć poprzez częste treningi dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. Jeśli do ćwiczeń dołożymy elementy bardziej rozrywkowe, nauka zamieni się w zabawę, która będzie dla malucha mniej męcząca. Specjalne ćwiczenia warto wykonywać zatem przy pomocy kolorowych kredek, farb czy flamastrów. Najpopularniejsze zadania dla dzieci z dysgrafią to przede wszystkim pogrubianie obrazków konturowych, rysowanie szlaczków, odrysowywanie szablonów czy kreślenie swobodnych ruchów na kartce papieru.

Dysgrafia - ćwiczenia do wydruku

Ćwiczenia dla osób z dysgrafią mają na celu między innymi wzmocnienie i usprawnienie mięśni rąk oraz palców. Takie ćwiczenia znajdziesz także u nas w artykule ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci:

  • figury do zamalowywania,
  • kontury kształtów do pogrubiania,
  • zaczęte wzory przeznaczone do dokończenia,
  • punkty przeznaczone do połączenia linią ciągłą.


Komentarze:

Dysleksja - jak rozpoznać ją u swojego dziecka i w jaki sposób z nią walczyć?