Alergia u dziecka – objawy alergii

Alergia u dziecka – objawy alergii

Najpopularniejsze alergie dziecięce to pokarmowa i wziewna. Ta pierwsza bardzo często zmusza karmiące mamy do restrykcyjnych diet, natomiast druga – wymaga specjalnych warunków mieszkaniowych. Podpowiemy Ci jak walczyć z alergią u dziecka. Dzięki kilku wskazówkom Twój maluch będzie czuł się lepiej i rzadziej dokuczać mu będą dolegliwości związane z chorobą. Zapraszamy do lektury!

Alergia pokarmowa u dziecka

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego dziecka, po spożyciu pokarmu zawierającego alergen (zazwyczaj ma miejsce do 2 godzin po posiłku). Najczęściej tego typu alergia, zwłaszcza u niemowląt, ma gwałtowny przebieg – warto więc jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić schemat działania. Alergię u dziecka może wywołać wiele pokarmów, najczęściej są to jednak: jajka, ryby, soja, mleko krowie, orzechy i gluten. Na alergię pokarmową najczęściej chorują małe dzieci (im młodsze, tym ryzyko alergii jest większe), a także te, które mają w rodzinie alergików.

Objawy alergii pokarmowej

Do najpowszechniejszych objawów alergii pokarmowej u dziecka należą:

  • brak przyrostu masy ciała,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • zaparcia.

Jak walczyć z alergią u dziecka? W przypadku maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym należy karmić niemowlaka mieszanką o wysokim stopniu hydrolizy. W ten sposób wyeliminujemy z jego diety białka mleka krowiego, które są najczęstszym alergenem. U dzieci karmionych piersią, alergen trzeba wykluczyć z diety mamy. Najczęściej zaczyna się również od mleka krowiego. Eliminacja produktów z diety mamy powinna przebiegać pojedynczo (jeden produkt na 2-4 tygodni) i pod nadzorem lekarza. Proces ten stosuje się także u starszych dzieci.

Alergia wziewna

Alergią wziewną nazywamy reakcję immunologiczną na pyłki (drzew, zbóż, traw i chwastów) kurz (roztocza kurzu domowego i ich odchody), zarodniki grzybów i inne niewidoczne gołym okiem cząsteczki, unoszące się w powietrzu. Objawy alergii wziewnej to najczęściej:

  • suchy kaszel,
  • wodnisty katar,
  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • łzawiące oczy,
  • kichanie.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania problemom z alergią jest po prostu unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to możliwe, jednak istnieje kilka wytycznych, których można się trzymać podczas urządzania pokoju alergika.

Alergia u dziecka – pokój dla dziecka

Kiedy zaczynamy urządzanie pokoju dla małego alergika, powinniśmy dostosować jego przestrzeń w taki sposób, by była możliwie użyteczna i wolna od alergenów, a które przecież nie osadzają się wyłącznie na meblach. Zacznijmy od podłóg - najlepsze będą takie opatrzone certyfikatem ekologicznym, bądź panele. W pokoju alergika podstawą jest częste mycie podłogi, musimy więc dbać, aby były one łatwe w czyszczeniu oraz wolne od szkodliwych substancji. Jeżeli chcemy położyć na podłodze dywan, warto by był akrylowy, odporny na wnikanie roztoczy. 

Alergeny osadzają się również na ścianach, dlatego lepiej nie używać tapet winylowych bądź farb strukturalnych (są to farby do malowania dekoracyjnego, za ich pomocą można tworzyć na ścianie różnorodne faktury). Najlepsza będzie wodorozcieńczalna farba akrylowa. Warto się w nią zaopatrzyć ze względu na niską emisję szkodliwych substancji, a także możliwość czyszczenia. Przed zakupem warto zwrócić uwagę czy farba posiada Znak Bezpieczeństwa E, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego bądź Błękitnego Anioła.

Alergia u dziecka – meble

Meble do pokoju dziecka powinny być przede wszystkim funkcjonalne - jeżeli będą miały dużo szuflad i szafek schowamy w nich wszystkie bibeloty, książki i zabawki. W ten sposób kurz i inne alergeny nie będą się na nich osadzały. Przedmioty, których nie możemy schować np. ulubiony pluszak dziecka, powinny co jakiś czas lądować w zamrażarce. Jeżeli decydujemy się na meble malowane bądź lakierowane, warto zwrócić uwagę, czy są one pokryte wyłącznie ekologicznymi lakierami i farbami. 

Bardzo ważny jest również wybór materaca, ponieważ jego zawartość może wywołać alergię. Nie należy więc kupować używanych materacy, a o te nowe trzeba jak najlepiej dbać, na przykład poprzez regularne wietrzenie i odkurzanie. Piankowe materace najlepiej sprawdzą się w sypialni małego alergika, ponieważ są mało przyjaznym środowiskiem dla roztoczy. Poduszki i kołdra również powinny być stworzone z materiału syntetycznego - naturalne wypełnienia najlepiej zastąpić hipoalergicznymi.

Sprzątanie w pokoju alergika

W domu alergika powinny obowiązywać surowe zasady dotyczące regularnego sprzątania i prania. Powierzchnie, do których szybko przywiera kurz, należy zmywać wilgotną ściereczką np. framugi drzwi, parapety itp. Poza tym wszystkie pomieszczenia w domu powinno się sprzątać przynajmniej raz w tygodniu za pomocą odkurzacza z filtrem HEPA, wyposażonego w worek syntetyczny. Zatrzymuje on wewnątrz odkurzacza między innymi roztocza, bakterie i alergeny.

Komentarze:

Alergia u dziecka – objawy alergii