Zabawki na prezent dostosowane do wybranego wieku - pomysły

Zabawki na prezent dostosowane do wybranego wieku - pomysły

Obdarowywanie dzieci odwdzięcza się zawsze uśmiechem i zachwytem. Warto jednak podarować taki prezent, z którego maluch naprawdę się ucieszy. Wcale nie muszą to być bardzo kosztowne i okazałe formy. Wystarczy dobrze zastanowić się, jaki prezent będzie pasował do wybranego wieku, a następnie dowiedzieć się, czym aktualnie interesuje się dziecko. Wówczas wystarczy jedynie udać się do sklepu i wybrać coś, co zachwyci malucha. Wiele osób ma zazwyczaj problem z wyborem odpowiedniego podarunku. Dlatego my przygotowaliśmy dzisiaj prawdziwe kompendium wiedzy i pomysłów, co spodoba się dziecku w odpowiednim wieku.

Zabawki na prezent - najlepszy podarunek dla dziecka

Żadne dziecko raczej nie ucieszy się z ubrania. Chyba, że jest to mała strojnisia, która uwielbia sukienki i różnego rodzaju dodatki. Z ubrań cieszą się przede wszystkim rodzice, ale nie jest powiedziane, że nie można dziecku podarować ubranka. Może to być doskonała forma dodatku do prezentu. Malucha z pewnością zachwyci zabawka! Jak wybrać tę odpowiednią, aby pasowała do wieku i zainteresowań dziecka?

Zabawki dla chłopca

Mówi się, że chłopcy to poszukiwacze wrażeń. To prawda, chłopcy mają swój temperament. Zazwyczaj ich zainteresowania to samochody, kosmos, wojsko, geografia oraz eksperymenty. Właśnie w tym kierunku powinna iść osoba, która ma do obdarowania chłopca w wieku 4-10 lat. Niemniej jednak wielu chłopców interesuje się także zwierzętami oraz opieką nad nimi. Jak wiadomo ofiarowanie żywego stworzenia na prezent jest mało odpowiedzialne i przemyślane, toteż rynek może zaoferować wiele alternatyw, m.in. dinozaury wykluwające się z jajka.

Zabawki dla dziewczynki

Mówi się, że dziewczynkom łatwiej jest kupić prezent, ponieważ wystarczy wybrać jakąkolwiek lalkę. Nic bardziej mylnego, kolejna lalka może nie zachwycić młodej damy. Wystarczy jednak pomyśleć, czy nie lepiej sprawić jej frajdę przy pomocy zestawu artystycznego, farb, kredek i malowanek lub ciekawej gry planszowej, w którą będzie mogła zagrać na własnym kinder party. Wszystko zależy od zainteresowań i preferencji, ponieważ wbrew pozorom wiele dziewczynek nie interesuje się lalkami, a właśnie dinozaurami i samochodami.

Zabawki na prezent dla noworodka

Noworodek, ze względu na ograniczony zmysł wzroku zaraz po urodzeniu, nie zainteresuje się zabawkami. Z pewnością zaciekawi go jednak dźwięk. Dlatego świetnym pomysłem, szczególnie na przywitanie noworodka na świecie, będzie pozytywka lub karuzela do łóżeczka. Ponadto świetnym pomysłem są pluszaki z wbudowanym głośnikiem, emitującym naturalne dla płodu dźwięki, m.in. bicie serca mamy. Maluszek uspokaja się przy tych dźwiękach i rozwija w ten sposób własną percepcję.

Zabawki dla niemowlaka

Niemowlak jest już zdecydowanie bardziej ciekawy świata. Z powodzeniem uczy się chwytać i widzi już pierwsze barwy. Tu sprawdzą się przede wszystkim kontrastowe książeczki, pluszaki do wózka, kostki manipulacyjne oraz maty do leżenia z podwieszanymi zabawkami. Świetnym pomysłem do zachęcenia malucha do leżenia na brzuszku są maty wodne, w których woda przesuwa ukryte wewnątrz rybki. Próby chwytania mobilnych elementów sprawiają, że maluszek dłużej wytrzymuje na brzuszku, co jest kluczowe w pierwszych miesiącach życia. Jeśli chcesz przeznaczyć nieco większą kwotę, świetnym pomysłem będzie chodzik-jeździ, który pomoże maluszkowi stawiać pierwsze kroki.

Zabawki dla dwulatka

Dwulatek to już mały spryciarz. Jest bardzo ciekawy i niezwykle mobilny, dlatego należy jak najbardziej zainteresować go zabawkami. Pamiętajmy, że na tym etapie zabawki nadal nie powinny posiadać małych elementów, ponieważ malec mógłby się zakrztusić. Świetnie sprawdzą się duże klocki, np. drewniane. Z nich mały człowiek będzie mógł zbudować różnego rodzaju budowle. To też świetna okazja do poznawania kształtów. 

 Oprócz większych samochodów, doskonałym pomysłem są duże puzzle oraz sortery. Pozwalają na dopasowywanie poznanych kształtów i łączenie elementów w grupy. To doskonałe ćwiczenie wzroku. 

 Dla dziewczynek w wieku dwóch lat świetnym prezentem będzie wózek dla lalek, kołyska czy sama lalka. Opieka nad lalką wzbudzi empatię w małym człowieku i uwrażliwi na otaczający świat. Oprócz tego dziewczynki również uwielbiają puzzle i układanki, w których mogą rozwijać swoją percepcję.

Zabawki dla 3-4 latka

Wśród zabawek dla 3 i 4 latków wyróżnić można najpopularniejsze pozycje, takie jak: 

  • klocki, 
  • domki dla lalek, 
  • akcesoria do odgrywania ról (zestaw fryzjerski, kuchnia, zestaw do sprzątania, zestaw majsterkowicza), 
  • puzzle, 
  • gry dostosowane do wieku, 
  • tablica do rysowania.

Zabawki dla 5-6 latka

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w wieku od 5 do 6 lat to już przedszkolaki interesujące się wybranymi dziedzinami. Z pewnością znakomitym prezentem będą zestawy do zabawkowego manicure, klocki LEGO, malowanki, mikrofon do śpiewania, zestaw do stworzenia domowego teatrzyku, zestawy do handmade oraz różnego rodzaju gry. Wśród nich możemy wyróżnić: gry planszowe, gry logiczne czy zabawy ruchowe. 

 Pamiętajmy, że doskonałym prezentem dla dzieci w każdym wieku są ciekawe książeczki z opowiadaniami, wierszykami czy encyklopedie wiedzy. Nawet maluchy uwielbiają przeglądać ilustracje ze zwierzętami. Ponadto możemy pomyśleć o rowerku, dostosowanym do wieku bądź hulajnodze. To prezent, który ucieszy nie tylko dziecko, ale także z pewnością rodziców. Przy wyborze jakiegokolwiek prezentu kieruj się ulubioną bajką czy motywem. Z pewnością maluch to doceni.

Dzieci 7+

Starsze dzieci, czyli te w wieku szkolnym, mają już swoje ukształtowane zainteresowania. Doskonałym pomysłem na prezent będą gry oraz gadżety z ulubionych bajek czy filmów. Starszaki cieszą się także z ubrań z ulubionym motywem oraz poważniejszych prezentów, takich jak rowery, hulajnogi elektryczne czy deskorolki.

Komentarze:

Zabawki na prezent dostosowane do wybranego wieku - pomysły