Co zastosować na ukąszenia owadów?
Sezon letni nie tylko sprawia, że przebywamy znacznie więcej czasu na zewnątrz, ale także wzmożoną aktywność wielu gatunków owadów. Niestety niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w przypadku alergii na jad, występującej u dziecka. Jak temu zapobiegać i co stosować na ukąszenia owadów w okresie letnim?
Niebezpieczeństwo ukąszenia owadów
Latem mamy do czynienia z mnóstwem różnych gatunków owadów. Czasem wręcz nie możemy opędzić się od insektów, które uciążliwie atakują nasze ciało. Najbardziej jednak narażone są dzieci, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, jak bronić się przed owadami. Ciepłe wieczory to pora, w której owady stają się nadaktywne i wtedy najchętniej atakują.
Zazwyczaj ukąszenia nie są niebezpieczne. Uszkodzenie tkanki skórnej i wprowadzenie pod nią substancji pochodzących od owadów, zazwyczaj objawia się jedynie zaczerwienieniem tego miejsca i delikatną opuchlizną. Może w tym miejscu powstać niewielki bąbel, który po kilku dniach całkowicie znika. Niestety nie we wszystkich przypadkach tylko tak się kończy.
Małe dzieci, które są najbardziej narażone na ukąszenia, mogą przechodzić je znacznie poważniej. Nie zawsze mamy wiedzę na temat ewentualnej alergii dziecka na jad poszczególnych owadów. W związku z tym należy pamiętać, że gdy wystąpi silna reakcja alergiczna, należy natychmiast reagować, aby nie doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Należy wiec zawsze w domowej apteczce mieć leki przeciwhistaminowe, które złagodzą nieco objawy wstrząsu do przyjazdu karetki, która poda dziecku adrenalinę.
Jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego?
Najczęstszymi objawami wstrząsu anafilaktycznego są: ·
- wymioty,
- biegunka,
- zawroty głowy,
- duszności,
- przyspieszone tętno,
- czasem nawet utrata świadomości.
W takich sytuacjach jak najszybciej należy wezwać pogotowie, które dokona szeregu czynności ratujących zdrowie i życie malucha.
Jakie owady mogą ukąsić dziecko?
Osa – to użądlenie jest dość uciążliwe i bolesne. Jad osy wywołuje duży ból podskórny, a sam owad może ukąsić kilkakrotnie, ponieważ podczas ukąszenia nie pozostawia żądła w skórze. Jad ma odczyn zasadowy, więc skutecznie zneutralizujemy go wodą z mydłem lub wacikiem nasączonym octem.
Pszczoła – użądlenie pszczoły jest dość podobne do ukąszenia osy, jednakże zdecydowanie bardziej niebezpieczne. Pszczoła bowiem po ukąszeniu pozostawia w skórze żądło, z którego wydzielają się toksyny. Powinniśmy więc jak najszybciej usunąć żądło ze skóry, podważając je płaskim przedmiotem. Nigdy natomiast nie powinniśmy ściskać żądła pęsetą, ponieważ spowodujemy tym samym większe uwalnianie toksyn. Po usunięciu żądła należy przemyć miejsce ukąszenia wodą z mydłem i przyłożyć zimny kompres.
Komar – niby niewinny, a potrafi mocno uprzykrzyć życie dziecka. Swędzenie i opuchlizna wskazują na uczulenie. Chłodne okłady lub maść z pantenolem lub aloesem powinny szybko uśmierzyć ból.
Kleszcz – kleszcze to powszechny problem. Od kilku już lat okres wakacji nazywany jest epidemią kleszczy. Bytują wszędzie, gdzie można spotkać wyższą roślinność. Po każdym spacerze wśród takiego środowiska, powinniśmy dokładnie oglądać dziecko oraz siebie, ponieważ niektóre kleszcze są zakażone, a ich ukąszenie może wywołać u człowieka kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. To bardzo poważne i nieprzyjemne choroby, które powodują szereg bardzo negatywnych objawów, a ich wyleczenie jest praktycznie niemożliwe.
O tym co zrobić, w przypadku ukąszenia meszki, przeczytasz tutaj.
Jakie środki możemy zastosować na ukąszenia owadów?
Pamiętajmy, że w każdej aptece znajdziemy środki uśmierzające ból po ukąszeniu, a nawet specjalne akcesoria, które mają za zadanie odstraszać owady. W przypadku dzieci są to specjalne kropelki, aerozole lub opaski na rękę, dzięki którym maluch jest trochę bardziej bezpieczny.
Dla większej spokojności, możemy wykonać dziecku testy alergiczne, które wykażą, czy maluch jest uczulony na jad któregoś z owadów. Wówczas będziemy pewniejsi, że nie dozna on wstrząsu anafilaktycznego zaraz po ukąszeniu.
Poprzedni artykuł
Prezent na święta DIY – świąteczne ozdoby choinkoweNastępny artykuł
Bezglutenowe pierniczki i mnóstwo zabawy!
Co zastosować na ukąszenia owadów?