Ugryzienie meszki - czy jest groźne?

Ugryzienie meszki - czy jest groźne?

Meszki to małe owady, które rozwijają się w wodzie, a następnie zasiedlają wilgotne tereny, blisko zbiorników wodnych. Z pozoru wydają się nieszkodliwe, jednak nie dla wszystkich - osoby upojone alkoholem i niemowlęta po ugryzieniu meszki mogą zapaść na hararę. Co to za choroba? Jakie jeszcze skutki ma ugryzienie meszki? I jak je ograniczyć? Zapraszamy do lektury!

Larwy meszek

Na początek zastanówmy się, skąd właściwie biorą się meszki? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były tak częste w Polsce, aktualnie zauważalne są już praktycznie wszędzie. Powodem ich namnażania się jest coraz lepszy stan Polskich rzek. To w nich rozwijają się larwy meszek - zazwyczaj są przytwierdzone do kamieni i przypominają małe słupki. Nie są niebezpieczne, wręcz przeciwnie! 

Larwy meszek są pożyteczne, ponieważ żywią się martwymi szczątkami zwierząt i roślin, dzięki czemu oczyszczają rzeki. Samica meszki składa w rzece jaja (około 200-500), po 2 tygodniach wylęgają się larwy, przepoczwarzają się w wodzie, po czym wypływają na powierzchnię w pęcherzyku powietrza i odlatują. Dorosłe owady zamieszkują obszary wokół zbiorników wodnych i często występują masowo. Samce żywią się sokiem roślin i nektarem kwiatów, samice natomiast wzbogacają dietę krwią, ze względu na macierzyństwo. Meszki atakują chmarami konie, krowy, owce, drób, ale także ludzi.

Jak wygląda ugryzienie meszki?

Ugryzienie meszki nie jest tak delikatne, jak ukłucie komara. Aparat gębowy meszki przystosowany jest do rozcinania skóry i rozrywania tkanki w miejscu ugryzienia. Z takiej rany samice wysysają krew. Ich ślina jest w taki sposób przystosowana, że zapobiega krzepnięciu krwi i jednocześnie ją upłynnia. Meszki, które spotkamy w naszym kraju nie przenoszą chorób jednak ich ugryzienie jest dokuczliwe - w miejscu ranki pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a czasem nawet gorączka. Te symptomy wywołuje właśnie ślina meszki, która jest dla człowieka toksyczna. 

Rana zadana przez meszkę powinna sama zagoić się po około tygodniu. Czasami możemy nabawić się zakażenia, zwłaszcza jeżeli drapiemy miejsce ugryzienia brudnymi rękami. Ranę należy przemyć, posmarować maścią zapobiegającą swędzeniu, a następnie czekać aż się zagoi. Jeżeli rana się powiększy, wystąpi mocny obrzęk bądź gorączka, warto udać się do lekarza - możliwe, że potrzebny będzie miejscowy antybiotyk.

Choroby przenoszone przez owady

Co to jest harara? To niebezpieczne zatrucie organizmu substancją znajdującą się w ślinie meszki. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, a także osób w śpiączce alkoholowej. Zatrucie może się skończyć nawet obrzękiem płuc. Tak wygląda sytuacja w naszym kraju, poza kontynentem meszki są jeszcze bardziej niebezpieczne. Te mieszkające w Afryce przenoszą organizmy chorobotwórcze, które mogą wywoływać ślepotę rzeczną. W Stanach Zjednoczonych meszki powodują masowe zgony mułów i koni m.in. przez wysysanie zbyt dużej ilości krwi. Na szczęście w Polsce nie stwierdzono tego typu przypadków.

Uczulenie na ugryzienia owadów

Uczulenie na jad meszek to jedna z najpopularniejszych alergii. Powoduje ją ślina meszki, w której znajduje się histamina, peptydy i białka. Zazwyczaj to właśnie histamina wywołuje obrzęk i swędzenie, czyli miejscową reakcję alergiczną. Czasami zdarza się jednak, że osoba ugryziona dozna wstrząsu anafilaktycznego. Wskutek tego wstrząsu dochodzi do natychmiastowej reakcji organizmu - ciśnienie spada, pojawia się obrzęk krtani, duszności, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Warto więc dobrze się przygotować przed kontaktem z meszkami.

Co odstrasza meszki?

Aby ustrzec się meszek, należy unikać ich miejsc wylęgu np. rzek. Jeżeli jednak nie chcemy rezygnować z pobytu nad wodą warto dobrze się przygotować do spotkania z meszkami - założyć długie spodnie, koszulkę z długim rękawem, a także użyć specyfików odstraszających meszki. Smarowanie się np. olejkiem waniliowym może pomóc w stawianiu oporu przed ugryzieniem meszki. Inne olejki również sobie z nimi poradzą. Wśród nich wyróżnia się olejek eukaliptusowy, geraniowy, goździkowy, rozmarynowy, miętowy i z palczatki cytrynowej. Projektując balkon, warto posadzić na nim rośliny odstraszające meszki. Wśród nich wyróżnia się aromatyczne zioła i kwiaty np. oregano, tymianek, lawenda czy szałwia. Drzwi balkonowe również można łatwo ochronić przed owadami - wystarczy zamontować w nich moskitierę. Meszki i komary nie mają z nią szans!

Komentarze:

Ugryzienie meszki - czy jest groźne?