Co to jest endometrioza i jaki ma ona wpływ na problem z zajściem w ciążę?

Co to jest endometrioza i jaki ma ona wpływ na problem z zajściem w ciążę?

Niektórzy zastanawiają się czy właściwie jest endometrioza. Choroba ta dotyka wielu kobiet i jest związana z ich układem rozrodczym. Zgodnie z wynikami badań można ją stwierdzić u osób od 12 do 80 roku życia, jednak najczęściej diagnozę stawia się u pacjentek przed trzydziestką. Dolegliwość ta utrudnia zajście w ciążę, a w niektórych wypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Endometrioza a problemy z zajściem z ciążę

Najczęściej kobiety, które chorują na endometriozę, mają realne problemy z zajściem w ciążę. Aby jednak móc to z całą pewnością stwierdzić, konieczne jest wykonanie laparoskopii, w czasie której usuwa się ogniska choroby (taki zabieg może także pomóc w przywróceniu płodności u chorej). U kobiet, które mają stwierdzoną endometriozę 1. lub 2. stopnia oraz nie ukończyły 35. roku życia, a okres starania się o zajście w ciążę nie jest zbyt długi, mogą leczyć się poprzez inseminację domaciczną i stymulację jajeczkowania. Jeżeli takie działanie w dalszym ciągu nie przyniesie poprawy, jedynym rozwiązaniem jest zapłodnienie pozaustrojowe np. in vitro.

Co to jest endometrioza w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, co to jest endometrioza w ciąży i z jakimi problemami się wiąże. Warto więc wiedzieć, że u osób, które zaszły w ciążę mimo tej choroby, objawy stają się łagodniejsze. W czasie ciąży, organizm produkuje więcej progesteronu, który łagodzi obawy i sprawia, że ogniska choroby stają się słabsze. Ponadto stan zdrowia polepsza się z uwagi na ustanie krwawień miesięcznych w czasie ciąży. Niestety po porodzie objawy zwykle znów się wzmagają. Ponowny rozwój choroby może spowalniać jednak karmienie piersią. 

Diagnoza endometriozy

Kobiety najczęściej nie zastanawiają się, co to jest endometrioza, dopóki same nie usłyszą takiej diagnozy. Aby mieć pewność konieczne jest wykonanie kilku badań. Diagnoza rozpoczyna się od wywiadu ginekologicznego i przeprowadzenia podstawowego badania. Lekarz nie będzie miał całkowitej pewności, jednak takie objawy jak:

  • pogrubienie przydatki,
  • bolesność macicy i jej utrwalone tyłozgięcie,
  • pogrubienie więzadła krzyżowo - macicznego,
  • pogrubienia sklepienia pochwy
powinny skłonić go do dalszej diagnostyki. Kolejnym etapem jest badanie USG lub ewentualnie rezonans magnetyczny. Dla pełnego obrazu sytuacji, konieczne jest także przeprowadzenie laparoskopii. Metoda ta pozwoli też wskazać jaki jest stopień rozwoju choroby.

Co to jest endometrioza - alarm dla kobiety

Osoby, które szukają informacji co to jest endometrioza, z pewnością powinny także wiedzieć, jakie są jej najczęstsze objawy. Warto wspomnieć, że jest to zależne od stopnia choroby, a także od jej zaawansowania. Jednak najczęściej na endometriozę wskazują: 

  • bolesne miesiączki i silne krwawienie, 
  • ból podczas stosunków płciowych, 
  • dokuczliwy ból w miednicy, 
  • bóle brzucha, 
  • częsty dyskomfort w podbrzuszu. 

Czasem chorobie towarzyszą także inne dolegliwości np. wzdęcia, bóle podczas oddawania moczu, albo kału, krwawienie z odbytu oraz różne zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego i moczowego

Jak wspomniano wcześniej, endometriozę można leczyć chirurgicznie, metodą laparoskopową, albo farmakologicznie, jeżeli nie jest ona zbyt zaawansowana. Farmakologiczne leczenie ma także na celu zatrzymanie procesu jajeczkowania. Hormony mogą być podawana doustnie lub formie zastrzyków, a także specjalnej wkładki dopochwowej. Przyjmowanie leków nie jest jednak zalecane przy zaburzeniach z płodnością. 

Osoby, które borykają się z różnymi dolegliwościami, mogącymi wskazywać na rozwój endometriozy, z pewnością powinny udać się do lekarza i poddać się diagnozie, aby poprawić komfort życia i zatroszczyć się o swoje zdrowie.

Komentarze:

Co to jest endometrioza i jaki ma ona wpływ na problem z zajściem w ciążę?