Trądzik niemowlęcy - jak leczyć?

Trądzik niemowlęcy - jak leczyć?

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy to przypadłość, która dotyka nawet co piąte dziecko w pierwszym roku życia. Tego typu trądzik objawia się zmianami skórnymi na policzkach, nosie, czole, a nawet tułowiu. Jak rozpoznać trądzik niemowlęcy? Jak go leczyć? I kiedy ustępuje? Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda trądzik noworodkowy?

Na początku warto rozróżnić trądzik noworodkowy od niemowlęcego. Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka, czasami jest widoczny już w drugiej bądź trzeciej dobie od porodu, jednak bardzo szybko ustępuje (nawet w ciągu tygodnia). Trądzik niemowlęcy natomiast występuje po pierwszym miesiącu życia dziecka.

Objawy trądziku noworodkowego:

● początkowo na skórze dziecka zaczynają pojawiać się czerwone plamy, 

● później w tym samym miejscu tworzą się drobne, czerwone i dość twarde krostki, 

● po jakimś czasie w grudkach mogę pojawić się białe punkciki.

Zmiany te występują wyłącznie na buzi i tułowiu dziecka, nie ma ich na rękach i nogach malucha. Od innych zmian skórnych odróżnia je jeszcze fakt, że nie swędzą i nie sączy się z nich płyn. Trądzik noworodkowy zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia - wystarczy przemywać zmiany chorobowe wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie, najlepiej z dodatkiem emolientu. Poza tym zaleca się używanie maści cynkowej, która wysuszy powstałe krostki. Wizyta u dermatologa konieczna jest, dopiero kiedy zmiany utrzymują się przez długi czas bądź nasilają się.

Jak wygląda trądzik niemowlęcy?

Trądzikiem niemowlęcym nazywamy krostki, które po raz pierwszy pojawiają się na buzi dziecka, gdy skończy ono miesiąc. Wygląda bardzo podobnie jak trądzik noworodkowy. Wśród jego przyczyn wymienia się: hormony mamy dziecka, które mogą przenikać do organizmu malucha z pokarmem, a także własne hormony niemowlęcia. Trądzik wywoływać mogą również ubranka (np. ze sztucznych tkanin), pościel i pieluszki wyprane w nieodpowiednim proszku, ale także zbyt silne kosmetyki itd. 

Do pielęgnacji skóry dziecka z trądzikiem nie używamy oliwki, ponieważ może ona nasilać szorstkość skóry i doprowadzić do powstawania zaskórników. Trądzik niemowlęcy często jest mylony ze skazą białkową, ponieważ w obu przypadkach mają miejsce zmiany skórne na buzi dziecka. Łatwo jednak je rozróżnić - przy skazie białkowej (uczuleniu na białko z mleka krowiego) dziecko oprócz krostek ma również wymioty i biegunkę.

Jak leczyć trądzik?

Zmiany trądzikowe zazwyczaj są łagodne i szybko ustępują, nie wymagają więc leczenia, tylko odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu możesz: 

● przemywać skórę malucha wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie z dodatkiem emolientu, 

● smarować krostki kremem z zawartością cynku, 

● zadbać, aby dziecko nie było przegrzewane (wtedy zmiany skórne się nasilają), 

● unikać preparatów z dużą ilością substancji tłuszczowych, 

● codziennie kąpać malucha w temperaturze nie wyższej niż 37ºC. 

Krostek w żadnym wypadku nie należy wyciskać ani drapać. Ważne jest więc pilnowanie długości paznokci u dziecka. Zadrapania mogą prowadzić do nadkażenia bakteryjnego, a nawet powstawania blizn.

Wizyta u dermatologa

Jeżeli na skórze dziecka pojawią się zmiany ropne, potrzebny będzie antybiotyk. W tym celu należy udać się do specjalisty. Kiedy jeszcze będzie Ci potrzebna pomoc lekarza? 

 ● dziecko ma zmiany ropne, 

 ● krostki nie ustępują bądź powiększają się, 

 ● zmiany występują w nietypowych miejscach np. pod pachami. 

 Jeżeli powyższe przykłady nie dotyczą Twojego maluszka, jednak nadal coś Cię niepokoi, udaj się do pediatry - na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości. Może Cię także skierować do dermatologa bądź endokrynologa.

Kiedy ustępuje trądzik niemowlęcy?

To, ile trwa trądzik, jest sprawą indywidualną każdego dziecka. U jednych utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni, u innych może być widoczny nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj zmiany trądzikowe u niemowląt ustępują same po 1-3 miesięcy bądź po odstawieniu malucha od piersi. Wszelkiego rodzaju preparaty zazwyczaj nie wpływają na zniknięcie trądziku, mogą go jedynie ograniczyć. Zbyt dużo kosmetyków może jednak mieć odwrotne działanie. 

Maści, które stosuje się u niemowlęcia, powinny być rekomendowane przez zaufane instytucje (np. Instytut Matki i Dziecka) i być dopasowane do wieku malucha. Ponadto przed zakupem warto przeczytać etykietę danego specyfiku - w składzie nie powinno być np. oleju mineralnego, oleju parafinowego, parafiny, cerazyny, wosku mikrokrystalicznego itd. Pamiętaj - skóra dziecka powinna być przede wszystkim sucha i czysta. Takie postępowanie pomoże Ci złagodzić objawy trądziku niemowlęcego.

Komentarze:

Trądzik niemowlęcy - jak leczyć?