Ciąża bliźniacza: objawy, USG, wyprawka
Pojawienie się na świecie dziecka to niesamowite przeżycie i ogromne szczęście. Lecz urodzenie bliźniąt to dopiero podwójne szczęście! I to w dosłownie, ale wiadomość od lekarza, że to ciąża bliźniacza, może dla niektórych rodziców okazać się tak wielkim zaskoczeniem, że zaczynają pojawiać się obawy. Co powinniście wiedzieć o ciąży mnogiej i czy to Wy posiadacie predyspozycje do urodzenia bliźniąt?
Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu
Ciąża bliźniacza jest w Polsce jednym na 80 przypadków wszystkich ciąż. Do zapłodnienia ciąży bliźniaczej dochodzi poprzez uwolnienie więcej niż jednej komórki jajowej w trakcie cyklu owulacyjnego. Dlatego jest to związane z działalnością hormonów w organizmie kobiety.
Bardziej dojrzałe i zwiększone komórki jajowe są gotowe do zapłodnienia. Oprócz tego istnieją pewne predyspozycje, które mogą wpływać na pojawienie się ciąży mnogiej u kobiety. Może to być terapia hormonalna, która powoduje, że komórki jajowe są zmuszone do bardziej intensywnej pracy.
Także poprzez zapłodnienie in vitro kobieta może zajść w ciążę bliźniaczą, gdyż w macicy umieszcza się kilka komórek jajowych, aby któraś z nich losowo została zapłodniona. Czasami zdarza się, że stanie się tak z więcej niż jedną. Kobiety, które już wcześniej przeszły ciążę lub urodziły bliźnięta, mogą ponownie zajść w ciążę mnogą.
Jeśli przyjmujesz środki antykoncepcyjne lub przechodzisz dwie owulacje w ciągu jednego cyklu, również jest prawdopodobieństwo, że możesz być mamą bliźniąt.
Ciąża bliźniacza: objawy
Nie ma reguły, która mówi o objawach ciąży bliźniaczej. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji mamy, do przechodzenia okresu ciąży. Mitem jest również pogłoska, że kiedy kobieta jest w ciąży bliźniaczej, symptomy przechodzi podwójnie mocno. Może się tak zdarzyć, lecz nie jest to żadną regułą. Zwiększona liczba rozstępów, szybkie przybieranie na wadze czy bardzo wczesna i znaczna widoczność brzucha, może być symptomem ciąży bliźniaczej.
Tak naprawdę nie każda kobieta spodziewająca się bliźniąt musi mieć jakiekolwiek objawy poza rosnącym brzuchem, zmianami hormonalnymi i dostosowaniem organizmu do ciąży, czyli wszystkim tym, co przechodzą inne kobiety. Oczywiście fakt, że ciąża bliźniacza może bardziej obciążać organizm kobiety, jest niepodważalny, zależy jednak od tego, jaką ostatecznie wagę urodzeniową przyjmą bliźnięta. Niekiedy zdarza się, że maluszki łącznie będą ważyły mniej niż pojedyncze dziecko w brzuchu innej mamy. To wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji kobiety i dziecka. Każdy parametr na pewno zostanie omówiony na wizytach kontrolnych u lekarza prowadzącego, który dokładnie będzie co jakiś czas badał dzieci. Ale skąd właściwie wiadomo, że spodziewasz się bliźniąt?
Ciąża bliźniacza: USG
Pierwszym badaniem, które rzeczywiście pokaże u Ciebie ewentualną ciążę bliźniaczą jest badanie USG. Żaden test, ani nawet badanie krwi nie wykaże, że ciąża jest mnoga. Dopiero po pierwszym USG, kiedy lekarz zobaczy dwa pęcherzyki, będzie wiadomo. Natomiast takie pierwsze badanie, szczególnie w bardzo wczesnym stadium ciąży, jest dość mylące. Czasami mogą pojawić się dwa pęcherzyki mimo, że zapłodniony pozostał tylko jeden. Dlatego lekarz nie powie za wiele, kiedy badanie jest wykonane zbyt wcześnie. Po około 5-6 tygodniach ciąży można stwierdzić o wiele więcej i dokładniej.
Bliźniaki jednojajowe vs bliźniaki dwujajowe
Wiele osób zastanawia się i zadaje pytanie, czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych. Jak sama nazwa mówi, bliźniaki jednojajowe powstają po podzieleniu się jednej komórki jajowej na dwie części. Takie rodzeństwo jest tej samej płci, wyglądają bardzo podobnie, a wręcz identycznie. Mogą je różnić jedynie pojedyncze cechy i delikatnie rysy twarzy, aby jakkolwiek można było je rozpoznać. Co ważne, oba płody mają w takim wypadku wspólne łożysko, lecz dwa odrębne worki owodniowe. Natomiast bliźniaki dwujajowe to dwie komórki jajowe zapłodnione przez dwa plemniki. Te płody mają dwa łożyska oraz dwa worki owodniowe. Co ważne, bliźniaki dwujajowe mogą być różnej płci, dlatego ich podobieństwo może być znikome. Chociaż zazwyczaj nawet bliźnięta dwujajowe mają cechy wspólne dla swojego wyglądu.
Wyprawka dla bliźniaków
Mówi się, że rodzice bliźniąt muszą wydać podwójne pieniądze na wyprawkę dla maluchów. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ wiele akcesoriów będzie potrzebnych w dwóch egzemplarzach. Ze względu na zachowanie odpowiedniej higieny dzieci, artykuły pierwszej potrzeby, takie jak smoczki, butelki czy nakładki, będzie trzeba kupić podwójnie. Ale większość z tych rzeczy z wyprawki, dzieci będą używały naprzemiennie, np. wanienka, przewijak, rogal do karmienia czy elektroniczna niania. Oczywiście z każdym wymienionym pampersem, mokrą chusteczką czy lekarstwem, zapasy będą malały i z pewnością zakupy dla bliźniąt będą częściej robione, niż dla pojedynczego malucha.
Lecz nie od razu wyprawka dla bliźniaków musi się powtórzyć. Ważny jest specjalny podwójny wózek, aby mama czy tata sami mogli iść z dziećmi na spacer. Jednak nie wszystkie miejsca pozwalają na wjazd takim wózkiem do środka, ze względu na jego szerokość. Ważne jest także łóżeczko, a właściwie dwa łóżeczka. Niestety, dobrze jest zaopatrzyć się w dwa łóżeczka dla dzieci, bo o ile noworodki mało się ruszają, o tyle niemowlęta lubią narozrabiać, podrapać i pokopać rodzeństwo. Pozostaje jeszcze kwestia ubranek, które na pewno będą potrzebne także w większej ilości, niż zazwyczaj. Maluszki się brudzą, to niewątpliwe. Zadbaj więc, aby podstawowych ubranek było zawsze pod dostatkiem dla każdego z bliźniąt. Kiedy już zadbasz, aby żadnemu z nich nie zabrakło niczego, rodzicielstwo bliźniąt okaże się sporym wysiłkiem, ale i podwójnym szczęściem.
Ciąża bliźniacza: objawy, USG, wyprawka