Wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka

Idealnej wyprawki nie ma - coś co sprawdza się u jednej mamy, u innej może być całkowicie nieprzydatne (np. szumiące misie). Warto jednak zapoznać się z wytycznymi na temat wyprawki, żeby przypadkiem nie kupić zbędnych bądź nawet niebezpiecznych dla zdrowia i rozwoju noworodka rzeczy. Do tego typu przedmiotów zaliczamy m.in. ochraniacze na łóżeczko, które przez wiele przyszłych mam traktowane są jako “must have” każdej wyprawki dla noworodka. Po przeczytaniu artykułu na pewno unikniesz tego i innych błędów.

Łóżko dla noworodka

Miejsce, w którym będzie spał noworodek, musi być przede wszystkim bezpieczne. Nie ma możliwości, żeby wyprawka dla noworodka obyła się bez tego mebla. Przyszłe mamy poświęcają więc dni, a nawet tygodnie na wybór odpowiedniego łóżka. Niestety mimo przemyślanego zakupu, bardzo często łóżko dla noworodka staje się… pojemnikiem na pranie. Zdarza się to, gdy dziecko ma “alergię” na swoje łóżeczko - czyli nie chce w nim spać. Alternatywą jest kosz mojżesza. To kołyska wykonana z wikliny, która oddycha, tzn. powietrze swobodnie przepływa przez jej ścianki. Niewątpliwą zaletą kosza jest mobilność - można go swobodnie przenosić, a także ustawić blisko łóżka rodziców. Kosz mojżeszowy polecany jest dla niemowląt do 6 miesiąca życia. Inną alternatywą jest łóżeczko dostawne. Jego główną zaletą również jest mobilność - można je odczepić i poruszać się z nim po całym domu. Niektóre łóżka dostawne dla noworodka mają również funkcję kołyski i regulację stopnia nachylenia czy wysokości. Dostawka jest polecana dla dzieci do 6 miesiąca życia, podobnie jak kosz. Kiedy dziecko będzie już za duże na kosz mojżesza/dostawkę należy zaopatrzyć się w łóżko dla niemowlaka. Takie z funkcją tapczanika (wymiary np. 70/140 cm), na pewno wystarczy na dłużej. Drewniane łóżko powinno być “gołe” tzn. bez ochraniacza na szczebelki, kołderek i poduszek - tyczy się to także kosza i dostawki. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Co więc powinno znajdować się w łóżeczku?

Akcesoria do spania

Wyprawka dla noworodka powinna uwzględniać rożek niemowlęcy, który nie tylko sprawdza się jako bezpieczne okrycie do spania dla noworodka, ale także może być później używany jako mata na podłogę. Gdy dziecko trochę podrośnie, warto przyzwyczaić je do spania w śpiworku. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, powinno się go używać, aby zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej. Do spania potrzebny jest także materacyk, który powinien składać się z atestowanych materiałów. Przewiewny materac zapewni dziecku odpowiednią wentylację podczas snu, dzięki czemu unikniemy przegrzania. Aby zabezpieczyć materac przed “nagłymi wypadkami”, warto zainwestować w pokrowiec, który powinien być łatwo zdejmowany i przewiewny. Oczywiście nie możemy zapomnieć o prześcieradle (a nawet kilku). Najlepiej sprawdzą się takie na gumkę. W newralgicznych miejscach łóżeczka warto położyć pieluszkę tetrową bądź podkład jednorazowy. Oba te przedmioty przydadzą się oczywiście również w innych przypadkach. Pieluszki tetrowe są do wszystkiego - wycierania, ulewania, przykrywania dziecka itd. Podkłady jednorazowe natomiast przydadzą się na przewijak, dla mamy w połogu, do łóżeczka, ale także przewijania dziecka poza domem. A jak już jesteśmy w temacie zmiany pieluchy...

Przewijak dla noworodka

Idealny przewijak to taki, z którego dziecko nie spadnie, co wbrew pozorom zdarza się dość często. Wolnostojący przewijak dla noworodka bądź taki montowany na łóżeczko jest wygodny, jednak dziecko zawsze trzeba pilnować i nie odchodzić od niego nawet na sekundę. Bezpieczniej jest więc przewijać malucha na kanapie, łóżku czy podłodze. Przy przewijaniu niezbędne są oczywiście pieluchy. Noworodek będzie ich zużywać naprawdę dużo - średnio 8-10 pieluch dziennie. Warto więc na początek kupić rozmiar 1 i takie wziąć do szpitala, przydadzą się również większe - o rozmiarze 2. Dla niektórych dzieci będą dobre już po tygodniu, dla innych dużo później jednak na pewno się zużyją. Przy przewijaniu ważna jest także maść do pupy. Najlepsze jest ta na bazie panthenolu, lanoliny bądź alantoniny. Niektóre mamy do codziennej pielęgnacji skóry niemowląt używają mokrych chusteczek. Nie jest to błąd, pod warunkiem, że nie uczulają one skóry malucha. Takie chusteczki są dobrym rozwiązaniem szczególnie w podróży czy na mieście, jednak na co dzień lepiej myć pupę dziecka zamoczonym gazikiem lub po prostu pod bieżącą wodą. Gazik przyda się również do przemywania oczu i twarzy solą fizjologiczną, której nie może zabraknąć przy żadnym przewijaku. Przyda się ona również w formie sprayu do pryskania noska. Nie zapomnij o dezynfekcji pępka specjalnym preparatem. Rób to po każdej kąpieli oraz kilka razy w ciągu dnia. Kąpanie noworodka to jednak nieco bardziej skomplikowana kwestia.

Kąpanie noworodka

Wanienka jest użyteczna podczas kąpieli noworodka, można ją jednak zastąpić np. umywalką, jeżeli jest w odpowiednim kształcie. Najlepiej sprawdza się wanienka na stelażu, którą można ustawić w dowolnym ciepłym pomieszczeniu. Dzięki temu rodzice nie muszą nadwyrężać kręgosłupa i kąpiel jest bardzo wygodna. Do wody warto dodać odrobinę płynu z dobrym składem, który można używać od pierwszego dnia życia. W przypadku przesuszania się skóry dziecka lekarz może zalecić stosowanie specjalnych preparatów do kąpieli - emolientów. Do kąpania noworodka najczęściej poleca się pieluszki tetrowe bądź specjalne myjki, które należy prać po każdej kąpieli. Warto zaopatrzyć się także w ręczniki dla niemowląt z kapturkiem. Zazwyczaj wymienia się je co dwa-trzy dni. W wyprawce noworodka nie może zabraknąć szczotki z miękkiego włosia (pobudza krążenie na główce dziecka), nożyczek do paznokci (dostosowanych do rozmiaru dziecka), a także aspiratora do noska (dziecko może mieć zatkany nosek od przeziębienia, ale także od ulewania pokarmu, więc taki przedmiot przyda się nie raz). Zbędnym gadżetem, który zazwyczaj kupują przyszłe mamy, jest termometr do wody - zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tej roli przedramię.

Monitor oddechu i elektroniczna niania

Kiedy już po kąpieli położysz maluszka spać, to będzie jedyny moment na chwilę dla siebie. Żeby spokojnie zająć się sobą, potrzebujesz kilku urządzeń, dzięki którym odejdziesz od łóżeczka na parę chwil. Przede wszystkim niezbędny jest monitor oddechu, który poinformuje Cię na wypadek bezdechu u dziecka. Specjalny czujnik, umieszczony pod materacem, prześle informacje do małego monitora, który od razu zacznie piszczeć. 

Dodatkowo niezbędna będzie elektroniczna niania. Jedną część ustawiasz przy łóżeczku dziecka, a drugą bierzesz ze sobą, dzięki czemu usłyszysz nawet najmniejszy szmer w pokoju noworodka. Wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych w kamerę, dzięki której widzisz nawet, czy Twoje dziecko zmienia pozycję w trakcie snu. Takie elektroniczne nianie mają stosunkowo duży zasięg, więc nawet jeśli wyjdziesz przed dom, nie powinno być problemu z odbiorem obrazu lub dźwięku. Te dwa urządzenia są jednymi z najdroższych, jeśli chodzi o wyprawkę dla noworodka, ale czego się nie robi dla zdrowia i życia maluszka, a także dla własnego komfortu psychicznego.

Wózek dla noworodka

Czas na pierwszy i zarazem najważniejszy pojazd w życiu każdego dziecka! Wózek to najbardziej wyszukana maszyna, jaką rodzice mogą sobie tylko wymarzyć. Każda wyprawka dla noworodka rozpoczyna się zazwyczaj od wózka. Z tym środkiem lokomocji związanych jest mnóstwo wątpliwości i pytań. Jedną z najważniejszych spraw w wózku są koła. Najwygodniejszymi są oczywiście te pompowane, ponieważ amortyzują niedogodności drogowe, więc dzięki nim maluch nie wybudza się ze snu. Dodatkowo duże, pompowane koła są wygodne do prowadzenia, elastyczne i powodują efekt sprężystości wózka. Sprawdza się to doskonale przy wyjazdach na plażę. Piasek często uniemożliwia rodzicom swobodne spacerowanie nad brzegiem morza, lecz pompowanym kołom nawet on nie jest straszny. 

Przy wyborze wózka nie warto sugerować się ceną, ponieważ im jest ona wyższa, tym zazwyczaj wózek posiada więcej certyfikatów bezpieczeństwa i jakości. Świetnym rozwiązaniem dla rodziców jest wózek 2 w 1 lub 3 w 1. Tak naprawdę to po prostu głęboka gondola, która wraz z wiekiem dziecka może przeistaczać się w spacerówkę. To bardzo wygodny sposób, szczególnie ze względu na to, że niektóre dzieci szybko wyrastają z gondoli. Opcja 3 w 1 pozwala na dostosowanie wózka do jazdy przodem lub tyłem. Do większości wózków dołączona jest folia przeciwdeszczowa oraz siatka przeciw owadom. Szczególnie ta druga jest bardzo przydatna latem, kiedy dziecko dużo sypia na dworze. Jeśli producent nie dołączy tych akcesoriów do zestawu, koniecznie kup je samodzielnie.


Fotelik samochodowy dla noworodka

Wózki modułowe często zawierają w pakiecie foteliki samochodowe, ale niech nie kusi Cię ten rodzaj zestawu. Fotelik samochodowy to najważniejszy element, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Nie sugeruj się tym, że mało podróżujesz i nie jest potrzebny Ci porządny fotelik dla dziecka. Wręcz przeciwnie, to absolutny must have, nawet jeśli jeździsz tylko do sklepu. Wypadek może zdarzyć się nawet na parkingu a fotelik, który posiada wszystkie atesty, uchroni malucha przez niebezpieczeństwem. 

Nie wchodzi w grę fotelik, który po prostu kładzie się na tylne siedzenie i owija dowolnie pasem. Większość samochodów posiada już ISOFIX, czyli specjalny system do mocowania fotelików samochodowych w autach. Każdy dobry fotelik ma specjalne zatrzaski, które wpina się otwory ISOFIX, czyli bezpośrednio w siedzenie auta. Dzięki temu fotelik sztywno trzyma się siedzenia i jest stabilny nawet podczas kolizji. 

Nowoczesne foteliki samochodowe posiadają także ochronę głowy dziecka, samodzielne pasy, z których maluch nie jest w stanie się w żaden sposób wypiąć, a także wyprofilowane plecy, które nie odkształcają kręgosłupa i miednicy dziecka. Jeśli już wybierzesz odpowiedni fotelik, pomyśl o lusterku samochodowym dla dziecka. Dzięki niemu możesz obserwować maluszka, podczas prowadzenia samochodu. W ten sposób widzisz czy dziecko śpi lub czy nic złego się z nim nie dzieje. Dodatkowo zabezpiecz okno specjalną roletą przeciwsłoneczną, aby nie raziły go promienie słoneczne.

Zabawki dla noworodka

Dziecko od początku swojego życia interesuje się otaczającym go światem. Noworodek praktycznie widzi tylko cienie, ale ma dobry słuch, dlatego przyda mu się kilka zabawek, które pobudzą jego percepcję. Zacznij od karuzeli, dzięki której dziecko będzie zasypiać przy dźwiękach spokojnej muzyki. Ważne, aby była ona ustawiona na najniższy stopień głośności, żeby nie wybudzać i nie straszyć maluszka. Wiele karuzeli wyposażonych jest w specjalne projektory, które w rytm muzyki wyświetlają na suficie różne obrazki, najczęściej wirujące gwiazdki. To bardzo przydatny gadżet, przy którym dziecko przestaje płakać, ale dopiero gdy zaczyna lepiej widzieć. 

Wtedy także zainteresują go na pewno maskotki, przyczepione do karuzeli, a chwilę później rozwijające książeczki kontrastowe. Na początku dziecko widzi jedynie kolor czarny i biały, dlatego takie książeczki będą doskonałe przy ćwiczeniach leżenia na brzuszku i utrzymywania główki. Gdy noworodek ma problem ze snem, można podejść go sposobem. Mianowicie są na rynku specjalne maskotki, które po włączeniu emitują wyjątkowe dla ucha noworodka dźwięki z brzucha mamy, czyli szum i bicie serca. Przy nich dziecko łatwiej się wycisza i czuje się bezpieczne.

Komentarze:

Wyprawka dla noworodka