Bolesne skurcze przepowiadające – jak odróżnić je od rozpoczęcia właściwej akcji porodowej?
Końcówka ciąży bywa dla kobiety naprawdę stresująca. Sam obraz porodu i strach przed bolesnymi skurczami, mogą przyprawiać przyszłą mamę o dreszcze. A z pewnością znajdą się wokół „doradczynie”, które nie byłyby sobą, gdyby nie opowiedziały o swoich bolesnych przeżyciach podczas porodu. To może zdecydowanie obniżyć nastrój przyszłej mamy, która przy pierwszym dziecku nie do końca potrafi sobie wyobrazić swój poród. Pewnym przedsmakiem tego wydarzenia mogą być jednak bolesne skurcze przepowiadające, które często kobiety mylą z rozpoczęciem akcji porodowej.
Bolesne skurcze przepowiadające – dlaczego występują i kiedy mogą się pojawić?
Dlaczego bolesne? Mówimy tu właśnie o takich skurczach, ponieważ niekiedy zdarza się, że kobieta praktycznie nie odczuwa skurczów przepowiadający, a jedynie czuje delikatny dyskomfort. Skupmy się więc na bolesnych skurczach, które mogą przypominać akcję porodową.
Skurcze przepowiadające to nic innego jak trening macicy przed właściwym porodem. Nazywane skurczami Braxtona-Hicksa, nie są w stanie wypchnąć jeszcze dziecka na świat, jednak kobieta może je wyraźnie odczuć. Organizm przyszłej mamy jest tak skonstruowany, aby jak najlepiej przygotować się do akcji porodowej, dlatego właśnie skurcze przepowiadające występują praktycznie u każdej kobiety w ciąży, jednak mniej lub bardziej boleśnie.
Jak wyglądają i ile trwają bolesne skurcze przepowiadające?
Mięsień macicy napina się dość mocno (dokładnie tak, jak dzieje się to podczas porodu), wówczas kobieta może odczuwać spięcie brzucha i ból przypominający silne dolegliwości menstruacyjne. Bolesne skurcze przepowiadające mogą trwać nawet 2 minuty i pojawiać się w odstępach około 20- minutowych. Kiedy macica już poćwiczy, po jakimś czasie bóle przechodzą.
Nierzadko jest to prawdziwy stres dla przyszłej mamy, ponieważ wiele z nich nie wie nawet, iż takie skurcze mogą wystąpić. Nie warto jednak panikować, ponieważ stres nie wpływa pozytywnie na przebieg ciąży. Należy bowiem spokojnie podejść do tematu i pomyśleć, czym różnią się obecne skurcze od własnej wiedzy na temat właściwej akcji porodowej. W przypadku wątpliwości warto także skonsultować się z lekarzem, choćby telefonicznie – z pewnością fachowa porada rozwieje wątpliwości i pozwoli się uspokoić.
Jak odróżnić naprawdę bolesne skurcze przepowiadające od porodu?
Po pierwsze bolesne skurcze przepowiadające mogą pojawić się już od 20 tygodnia ciąży. Dlatego nie należy się nimi aż tak martwić. Wystarczy jak najbardziej się rozluźnić i je przeczekać, jeśli oprócz bólu nie pojawiają się żadne inne objawy.
Bóle przepowiadające różnią się od porodowych kilkoma podstawowymi kwestiami, m.in.
- nie pojawia się:
- biegunka (tak jak przy porodzie);
- plamienie;
- odejście czopu śluzowego;
- odejście wód płodowych;
- ból pleców;
- uczucie rozpierania.
Dodatkowo zwróć też uwagę na to, że bóle przepowiadające nie powinny zwiększać swojej siły ani częstotliwości, a wprost przeciwnie – powinny się zmniejszać i po około godzinie ustać całkowicie. To jest właśnie ta cecha, która pozwoli Ci ostatecznie odróżnić bolesne skurcze przepowiadające od skurczów porodowych.
Jak radzić sobie z bolesnymi skurczami przepowiadającymi?
Skurcze przepowiadające wynikają z anatomii i funkcji organizmu kobiety, jednak to nie oznacza, że nie możesz sobie pomóc i delikatnie uśmierzyć bólu. Oto kilka sposobów na radzenie sobie z bólem:
- ciepła kąpiel – ciepła (nie gorąca) woda rozluźni Twoje mięśnie i sprawi, że będziesz odczuwać ból o wiele lżej;
- zmiana pozycji ciała – jeśli znajdujesz się w pozycji ruchomej, usiądź i odpocznij lub połóż się, weź kilka głębokich oddechów, skup się na relaksacji;
- jeśli posiadasz w domu piłkę do ćwiczeń, usiądź na niej – na piłce rozluźniasz wszystkie mięśnie i sprawiasz, że macica także zaczyna się rozluźniać;
- pomasuj brzuch, to również rozluźni go nieco i sprawi, że na chwilę skupisz myśli na czymś innym, niż na bólu.
Jeśli oprócz bolesnych skurczów doświadczasz innych objawów, np. plamienia, bólu krzyżowego bądź czujesz po prostu, że coś złego dzieje się z Tobą lub z dzieckiem, nie zwlekaj – natychmiast skontaktuj się z lekarzem, który w porę zareaguje.
Poprzedni artykuł
Pierwsza miesiączka po porodzie - kiedy, objawy, ile trwa.Następny artykuł
Dlaczego pupa niemowlęcia wymaga ochrony i pielęgnacji?
Bolesne skurcze przepowiadające – jak odróżnić je od rozpoczęcia właściwej akcji porodowej?