Płyn antybakteryjny – jak zrobić go samodzielnie w domu, kiedy półki sklepowe świecą pustkami, a koronawirus atakuje?

Płyn antybakteryjny – jak zrobić go samodzielnie w domu, kiedy półki sklepowe świecą pustkami, a koronawirus atakuje?

Sytuacja zagrożenia epidemiologicznego wymaga od społeczeństwa wyjątkowej ostrożności i dostosowania się do obowiązujących reguł. Ty, jako troskliwa mama, z pewnością chcesz zapewnić swojej rodzinie wszystko co najlepsze. Takie wyjątkowe sytuacje mobilizują Cię do niespotykanej inwencji twórczej, która w wielu przypadkach może nawet uratować życie Twoich bliskich.

Epidemia – jak rozprzestrzenia się wirus?

W obliczu zagrożenia epidemiologicznego, każdy chce dowiedzieć się jak najwięcej o epidemii, z jaką ma do czynienia. To zupełnie zrozumiałe, tym bardziej że sprawa dotyczy zdrowia i życia człowieka. Jeśli to zahacza o dzieci, rodzice tym bardziej są wyczuleni i podejmują stanowcze kroki, aby zapobiec zagrożeniu. Działanie prewencyjne jest skuteczne, jeśli społeczeństwo zrozumie, w jaki sposób wirus się rozprzestrzenia. Zatem jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-Cov-2, z powodu którego WHO ogłosiło na świecie pandemię? Wirus ten rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Oznacza to, że można się nim zarazić na wiele sposobów, jeśli dostanie się on do organizmu poprzez płyny ustrojowe. Jeśli ktoś kichnie, a cząsteczki płynów dostaną się do naszego organizmu, istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia. Tym sposobem zarazić się można podczas rozmowy, siadając na zabrudzonej desce w toalecie publicznej, podczas wymiany płynów ustrojowych czy kosztowaniu jedzenia. Ten podstępny wirus może się dostać do naszego organizmu na tysiące różnych sposobów, dlatego tak ważna jest prewencja i odpowiedzialne zachowanie.

Koronawirus – jak się chronić?

Jak więc można ochronić się przed koronawirusem? Im dłuższy kontakt z osobą zarażoną, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia. Na szczęście osoby, które przebywają w jednym pomieszczeniu z chorym, przechodzącym bezobjawowo ten wirus, mają znikome szanse na zarażenie. Gorzej wygląda to w sytuacji, kiedy zarażony kaszle, kicha i naraża tym samym pozostałych na przyjęcie wirusa do organizmu. Pamiętaj więc i tym samym uczul swoją rodzinę, na ważne zasady, które obowiązują podczas epidemii koronawirusa. Przede wszystkim: 

  1. Myj ręce ciepłą wodą z mydłem co najmniej 30 sekund 
  2. Nie witaj się i nie podawaj ręki na przywitanie 
  3. Zachowaj bezpieczny dystans od drugiego człowieka – co najmniej 1,5 m 
  4. Staraj się pozostawać w domu, wychodź tylko w konkretnym, niezbędnym celu 
  5. Porozmawiaj z dzieckiem i wytłumacz mu, jak ważne jest mycie rąk i dezynfekcja 
  6. Po przyjściu do domu zdejmuj ubrania i pierz je w pralce z dodatkiem detergentu 
  7. Unikaj wizyt w szpitalach, przychodniach i aptekach Miej przy sobie zawsze płyn antybakteryjny, dezynfekuj nim ręce i powierzchnie które dotykasz, w szczególności telefon komórkowy.

Płyn antybakteryjny – jak przygotować go w domu?

W czasie zagrożenia epidemiologicznego na półkach sklepowych brakuje podstawowych środków do dezynfekcji. W jaki sposób poradzi sobie z tym mądra i odpowiedzialna mama? Przygotuje płyn antybakteryjny samodzielnie w domu! Będzie Ci potrzebne: 

  •  100 ml spirytusu rektyfikowanego (skuteczne stężenie 62- 71%), 
  •  40 ml wody lub żelu aloesowego, który nawilży dłonie (alkohol etylowy mocno wysusza skórę), 
  •  2 ml gliceryny, która posłuży jako nawilżacz skóry, jeśli użyjesz wody zamiast żelu aloesowego, 
  •  2 krople olejku eterycznego, który sprawi, że żel będzie pięknie pachniał. 

 Do wyparzonego pojemnika szklanego lub plastikowego należy wlać zmieszane ze sobą składniki. Bardzo dobrym pomysłem będzie pojemnik z dyfuzorem, który będzie odmierzał odpowiednią ilość płynu. Tak przygotowany roztwór zwalczy każdy zagrażający patogen, a Ty i Twoja rodzina, unikniecie zarażenia.

Komentarze:

Płyn antybakteryjny – jak zrobić go samodzielnie w domu, kiedy półki sklepowe świecą pustkami, a koronawirus atakuje?