Jak zorganizować wakacje w domu?

Jak zorganizować wakacje w domu?

Sytuacja na świecie, związana z pandemią, nie każdemu pozwala zrealizować plany wakacyjne, o których od tak dawna marzymy. Niestety wielu rodziców, ze względu na przestój gospodarczy, musi solidnie oszczędzać – doskonałe wakacje muszą więc odejść na dalszy plan. W związku z tym, że wiele placówek przedszkolnych w wakacje ma urlopy, dokładnie tak, jak szkoły, do rodziców należy zorganizowanie dziecku czasu, który może spędzić w domu naprawdę ciekawie. Mamy zatem dla Ciebie kilka pomysłów, jak zorganizować wakacje w domu, aby Twoje dziecko nie nudziło się w najpiękniejsze i najbardziej upalne dni w roku!  

Wakacje w domu z kreatywnymi zajęciami

Dzieci uwielbiają wyzwania. Na zajęciach przedszkolnych oraz w szkole, nieustannie doświadczają zadań i różnego rodzaju wyzwań, które nie tylko pozwalają im na kreatywne spędzanie czasu, ale także umożliwiają kształtowanie umysłu i rozwój pamięci. Wprowadzenie zajęć do rozkładu dnia dziecka będzie doskonałym pomysłem i pewnego rodzaju kontynuacją czynności, które tak dobrze zna z przedszkola czy szkoły. Jest duża szansa, że po powrocie do normalnego trybu, maluch nie będzie zdezorientowany i negatywnie nastawiony do obowiązków szkolnych i przedszkolnych. Mamy kilka pomysłów na wspaniałe spędzenie czasu z maluchem. Wakacje w domu czas start!  

Malowanie na prześcieradle

Masz nieużywane, białe prześcieradło? Wykorzystaj je do świetnej zabawy, jaką może być malowanie farbami z dzieckiem. Z pewnością nigdy nie widziało tak wielkiego płótna, na którym można do woli mazać kolorowymi farbami. Jeśli macie ogród, pokolorujcie prześcieradło właśnie tam. Jest mniejsze prawdopodobieństwo, że farby wybrudzą podłogi w domu. Jeśli nie mieszkacie w domu z ogrodem, warto zabrać wszystko np. do parku.

Origami i ozdoby z papieru

Takie prace manualne dzieci wprost uwielbiają. Składanie kartoników w różnego rodzaju wzory i kształty to doskonała zabawa! Pamiętajmy, żeby dopasować poziom trudności prac do wieku dziecka, a wszystkie czynności wykonywać razem z nim. Maluchy naprawdę doceniają zaangażowanie rodzica we wspólną zabawę.

Wyścigi samochodowe i tor przeszkód

To świetna alternatywa dla chłopców. Weźcie z domu samochody. Nie muszą to być auta zdalnie sterowane, ale jeśli je macie – znakomicie! Urządźcie prawdziwe wyścigi albo zorganizujcie dla nich tor przeszkód. A może wolicie sami wziąć udział w tej zabawie? Możecie stworzyć tor we własnym ogrodzie lub parku. Pobliski plac zabaw z pewnością również się przyda!

Piknik zamiast obiadu – wakacje w domu

Dziewczynki będą zachwycone piknikiem w ogrodzie, na który dodatkowo zaprosicie lalki i maskotki. Obiad nie musi być nudny! Spakujcie kosz piknikowy i zabierzcie wodę lub mrożoną herbatę, coś pysznego do jedzenia, a na deser owoce, które są doskonałym orzeźwieniem w upalne dni.

Park wodny w zaciszu ogrodu

Morze, jezioro czy park wodny są daleko? Możecie ochłodzić się we własnym ogrodzie. Wystarczy niewielki basen, aby przeżyć piękne chwile! Basen to latem najlepsza atrakcja dla dzieci. Wakacje w domu nie muszą być nudne. Jeśli nie masz basenu, wystarczy rozwinąć długą folię i polać ją wodą. Zjazdy na brzuchu po takiej zjeżdżalni to wspaniała zabawa! Kiedyś musieliśmy sobie jakoś radzić ;)

Wakacje w domu – mali ogrodnicy

Twoje dziecko będzie zachwycone, jeśli latem zaangażujesz je w ogrodowe prace. Podlewanie, sadzenie kwiatów, grabienie i pielenie rabatek – maluch będzie wprost zachwycony! Pamiętajmy, że dzieci uwielbiają być zaangażowane w czynności dorosłych. Czują się wtedy docenione i potrzebne.

Komentarze:

Jak zorganizować wakacje w domu?