Pierwsze wakacje z dzieckiem – jak się do nich przygotować?

Pierwsze wakacje z dzieckiem – jak się do nich przygotować?

Pierwsze wakacje z maluchem są ogromnym wyzwaniem dla mamy. Większość kobiet twierdzi, że taka wyprawa wymaga jeszcze większego zaangażowania niż codzienny pobyt w domu, gdzie wszystko jest przystosowane do obecności małego człowieka. Jak zaplanować pierwsze wakacje z dzieckiem i co spakować do torby?

Dobry moment na wyjazd

Trudy związane z porodem i początki macierzyństwa szybko wywołują w mamie potrzebę odpoczynku. Lekarze zalecają, by pierwsze wspólne wakacje odbyły się między 3. a 4. miesiącem życia maluszka. Dziecko ma już nieco wykształconą odporność, nie zmaga się z kolkami, nadal dużo śpi, nie raczkuje i posila się mlekiem mamy. Do tego przez większość czasu zachowuje pozycję, dzięki której przywieziesz do domu idealne zdjęcia z wakacji.

Wybierz czas i miejsce

Najlepiej, aby na pierwsze wakacje z dzieckiem wybrać zaciszne miejsce pozbawione tłumu turystów. O tym decyduje nie tylko lokalizacja, ale i miesiąc, na który zaplanujesz swój urlop. Optymalną porą są miesiące maj-czerwiec, a także końcówka sierpnia i wrzesień. Temperatura powietrza w niektórych krajach oscyluje wokół 20 stopni, dzięki czemu maluszek nie doświadczy chłodu ani przegrzania.

Pomijaj kurorty oblegane przez turystów, bo przeprawa z wózkiem może być dużym wyzwaniem. Z drugiej strony – nie wybieraj miejsca noclegowego na kompletnym bezludziu. Możesz mieć kłopot z zakupem podstawowych produktów, jeśli okaże się, że od najbliższego sklepu dzieli Cię kilkanaście kilometrów.

Apteczka na wakacyjny wyjazd

Lato jest czasem radości i zabaw, lecz nie zapominaj, że na urlopie lepiej pozostać czujnym pod kątem wszelkich dolegliwości. Nie chcesz chyba, aby nagła niedyspozycja zdrowotna była jedyną pamiątką z wakacji. Zapakuj do apteczki termometr, leki przeciwgorączkowe, antyalergiczne, przeciwbólowe, plastry i środki do dezynfekcji, ampułki z solą fizjologiczną, preparaty przeciw ukąszeniom, krem z filtrem, probiotyki i leki na chorobę lokomocyjną.

Nie zapomnij też o książeczce zdrowia dziecka i zapisz sobie adres pobliskiej placówki zdrowia w miejscu, w którym będziesz przebywać.

Postaw na bliskość!

Kilkumiesięczne niemowlę nie jest świadome miejsca, w którym będzie spędzać wakacje. Dla maluszka najbardziej liczy się bliskość mamy i taty. Twój wypoczynek z dzieckiem będzie więc obfitować w przytulasy, słodkie buziaki i mnóstwo chwil, które warto utrwalić w kadrach. Po takim urlopie wywoływanie zdjęć z wakacji będzie czystą przyjemnością. Jeśli chcesz utrwalić pierwszy wyjazd swojej pociechy w wyjątkowy sposób, spersonalizowana fotoksiążka z wakacji idealnie podkreśli magię letnich zdjęć.

Nowoczesne fotoprodukty stały się oryginalną pamiątką, dzięki której możesz zatrzymać najpiękniejsze chwile i wracać do nich, kiedy chcesz. Zapoznaj się z ofertą Uwolnij Kolory i zachowaj wspomnienia w dowolnej formie. Na stronie marki znajdziesz m.in. wywoływanie zdjęć online oraz liczne fotoprodukty w promocyjnych cenach.

Co zapakować do torby?

Wyprawka odzieżowa jest kwestią indywidualną i jako dobra mama z pewnością wiesz, co powinno znaleźć się na dnie wakacyjnej torby Twojego dziecka. Wśród niezbędnych rzeczy musisz zadbać o dowód lub paszport, jeśli wybierasz się poza granice kraju, a także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto rozważyć też ubezpieczenie podróżne.

Zaopatrz się w zapas chusteczek do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i miej je wszędzie pod ręką – w samochodzie, torebce i walizce. Ponadto przygotuj dziecku ulubione nakrycie głowy (a najlepiej 2-3 sztuki), by dostatecznie ochronić je przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zapakuj też zestaw dziecięcych sztućców, by wykluczyć ryzyko powstawania pleśniawek, które są bolesne i mogą skutecznie zniszczyć wakacyjny urok.

Przydadzą się również zabawki i akcesoria, które zajmą dziecko na dłużej w kluczowych momentach. Dzięki temu w spokoju zjesz posiłek w restauracji czy wykonasz serię uroczych fotek swojego maleństwa. Będziesz mieć pewność, że wydruk zdjęć z wakacji będzie idealną pamiątką. Teraz nie pozostaje nic innego, jak wyruszyć przed siebie i poszerzać horyzonty. Ahoj, przygodo!

Komentarze:

Pierwsze wakacje z dzieckiem – jak się do nich przygotować?