Objawy ciąży - najczęstsze dolegliwości wczesnej ciąży

Objawy ciąży - najczęstsze dolegliwości wczesnej ciąży

Każda ciąża jest inna - jej przebieg w dużej mierze zależy od organizmu kobiety i jego reakcji na odmienny stan. Warto jednak zapoznać się z tymi objawami ciąży, które występują najczęściej. Dzięki nim młoda mama będzie wiedziała, że już czas na wykonanie testu ciążowego i wizytę u lekarza. Zapraszamy do lektury!

Ból w piersiach

U wielu kobiet pierwszy objaw ciąży to bolesne i powiększone piersi. Tkliwość piersi jest skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele kobiety (ma na to wpływ głównie wzrost progesteronu). Wiele przyszłych mam już w pierwszych tygodniach ciąży musi zaopatrzyć się w większy rozmiar biustonosza. Bóle piersi nie każdej kobiecie sprawiają problem, niektóre ledwo je zauważają, inne jednak naprawdę cierpią. Na szczęście dolegliwość ta zazwyczaj mija po pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tkanki przyzwyczają się do nowego rozmiaru biustu. Aby zminimalizować ból w piersiach, warto nosić stanik dopasowany do rozmiaru piersi - na noc można zainwestować w sportowy stanik. Ciepła kąpiel też powinna pomóc.

Senność w ciąży

Wiele kobiet w ciąży czuje się idealnie, nie odczuwa zmęczenia czy senności. Mimo to duży odsetek ciężarnych kobiet odczuwa chroniczną senność. Dlaczego? Ponieważ ciało ciężarnej wkłada duży wysiłek w rozwój zarodka. W pierwszych tygodniach ciąży rozwój ten jest najbardziej intensywny, mocno obciążone są więc narządy wewnętrzne matki. W końcu muszą zaspokajać potrzeby nie tylko kobiety, ale i dziecka. Ponadto mocno ukrwiona macica niejako “zabiera” krew, która powinna krążyć po ciele i trafiać do mózgu. Właśnie dlatego senność jest częstym objawem ciąży. Jak mu zaradzić? Przyszła mama powinna po prostu dużo odpoczywać i spać.

Bóle brzucha w ciąży

Tkliwość piersi to nie jedyny ból będący objawem ciąży. Niestety przyszła mama musi zmierzyć się także z “miesiączkowymi” bólami brzucha. Wiele kobiet martwi tego rodzaju przypadłość. Na szczęście nie jest to nic złego. Bóle brzucha w ciąży są normalne, ponieważ macica rośnie, zmienia pozycję i po prostu wywołuje skurcze. Sytuacja się zmienia, jeśli bólom towarzyszą inne niepokojące objawy np. krwawienie. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem. Jeżeli ból brzucha jest bardzo dokuczliwy, ciężarna może wziąć leki rozkurczowe. Nie warto jednak z nimi przesadzać - ból po jakimś czasie sam minie.

Częste oddawanie moczu w ciąży

Wczesnym objawem ciąży jest także częstsze niż zazwyczaj chodzenie do toalety. Wpływa na to między innymi progesteron, który działa rozluźniająco na mięśnie miednicy, w tym mięśnie pęcherza, dlatego kobieta ciężarna szybciej odczuwa potrzebę wyjścia do toalety. Inny powód to zwiększenie się objętości krwi, a tym samym intensywniejsza filtracja przez nerki. Właśnie dlatego kobiety w ciąży powinny pić więcej wody niż zazwyczaj. Na częste oddawanie moczu w ciąży niestety nie ma recepty - jedyne wyjście to ograniczenie napojów przed snem, aby rzadziej wstawać w nocy.

Zaparcia i wzdęcia w ciąży

Również w tym przypadku progesteron jest głównym winowajcom. Ten hormon rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego, a także zmniejsza perystaltykę jelit. Zaradzić tym objawom może częste picie wody (minimum 2 litry codziennie), a także niektóre leki. Na zaparcia dobra będzie dieta bogata w błonnik, natomiast na wzdęcia - leki z substancją simeticon.

Wahania nastroju w ciąży

Jednym z objawów ciąży są częste zmiany nastroju. Za emocjonalne huśtawki odpowiada m.in. wzrostu poziomu różnych hormonów (tym razem nie tylko progesteronu). Wśród nich wyróżniamy: estrogeny, prolaktynę kortyzolu, gonadotropinę kosmówkową i inne. Kobiety w ciąży mogą się denerwować także przez zapachy. Już od pierwszych tygodni ciąży niektóre aromaty je przyciągają, a inne zdecydowanie odpychają. Do tych drugiej najczęściej zaliczamy dym papierosowy, kawę, benzynę czy spaliny. Możliwe, że w ten sposób ciężarna podświadomie unika substancji, które mogłyby zagrozić dziecku. Kobieta oprócz zmian nastroju odczuwa także zmiany… apetytu. Początkowo może czuć się częściej głodna, potem apetyt się zmniejsza m.in. przez pojawienie się mdłości.

Mdłości i wymioty w ciąży

Te objawy ciąży wydają się nam najpopularniejsze, jednak z badań wynika, że mały odsetek kobiet wymiotuje w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Mdłości są zdecydowanie częstsze. Powoduje je wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Zazwyczaj pojawiają się między piątym a dziewiątym tygodniem ciąży. Na mdłości i wymioty bardzo dobrze działa imbir - przyjmowany regularnie i pod różnymi postaciami może czynić cuda.

Komentarze:

Objawy ciąży - najczęstsze dolegliwości wczesnej ciąży