Idealna niania: jak znaleźć nianię?

Idealna niania: jak znaleźć nianię?

Przed Tobą bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja o wyborze opiekunki dla Twojego dziecka? Na pewno zastanawiasz się, jakie kryteria powinny zadecydować o tym dylemacie. To ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, ponieważ po raz pierwszy ma zostać z obcą osobą, której zarówno dziecko, jak i rodzice powinni ufać. Masz obawy, czy powierzyć opiekę nad dzieckiem do tej pory nieznajomej osobie? Podpowiadamy zatem w artykule, jakie kryteria powinna spełniać idealna niania, jakie powinno być jej wynagrodzenie za pracę i jak rozpoznasz wymarzoną kandydatkę na pierwszy rzut oka!

Ile zarabia niania ?

Na pewno pierwszą myślą przy decyzji zatrudnienia opiekunki jest pytanie, ile zarabia niania. Taka osoba, która zajmie się Twoim dzieckiem może podać Ci stawkę, którą życzy sobie za pracę, natomiast przy negocjacjach dobrze byłoby być zorientowanym w tym sektorze zarobków. Warto podkreślić, że taka kwota będzie różnić się w zależności od miejsca zamieszkania. W dużych miastach, gdzie ogólna stawka zarobków jest wyższa niż w małych miejscowościach, taka opieka nad dzieckiem jest wyceniana o wiele drożej. Należy liczyć się jednak z tym, że ma na to wpływ także dojazd do domu, możliwość odbierania dziecka ze szkoły, czy dodatkowe obowiązki przyszłej niani. 

Zazwyczaj wynagrodzenie polega na ustaleniu stawki godzinowej, która zależeć będzie także od ilości przepracowanych godzin w tygodniu. W większych miastach stawka za godzinę pracy wynosić będzie między 10 a 20 zł na rękę. W mniejszych miejscowościach około 10-14 zł. Opiekunka do dziecka to bardzo odpowiedzialne zajęcie, ponieważ każda osoba, która się go podejmuje, musi w pełni zapewnić bezpieczeństwo podopiecznemu. Bierze na siebie również konsekwencje nieprzewidzianych sytuacji oraz odpowiedzialność za malucha. Dlatego w tych okolicznościach stawka wynagrodzenia może wydawać się spora.

Praca jako opiekunka do dziecka

Każdy z nas szuka dla siebie zajęcia, które będzie nie tylko przynosiło profity finansowe, ale przede wszystkim da mnóstwo satysfakcji. Dla niektórych osób praca jako opiekunka do dziecka to spełnienie marzeń. Są kobiety, które nie wyobrażają sobie innej pracy, lecz nie mają odpowiedniego wykształcenia, aby pracować w przedszkolu czy w szkole. Idealnym rozwiązaniem jest więc opieka nad dzieckiem w domu pracodawcy lub w swoim własnym. 

Wiele opiekunek jednak decyduje się dojeżdżać do domu dziecka, aby mogło przebywać w swoim środowisku, wśród własnych zabawek. Podczas rozmowy z potencjalną kandydatką, ważne jest nawiązanie jej kontaktu z dzieckiem. Jeśli na pierwszy rzut oka okaże się, że ta osoba bardziej skupia się na maluchu niż na rodzicach, nie bądźcie zbulwersowani. To w końcu Wasza pociecha ma zaakceptować swoją nową nianię w pierwszej kolejności. Przecież nie zatrudnicie osoby, której dziecko nie lubi. 

Spójrzcie, w jaki sposób kandydatka próbuje zaciekawić czymś malucha, jakie ma sposoby na nawiązanie relacji i czy jest skuteczna. Ważna jest również kwestia doświadczenia, czyli czy kandydatka bądź kandydat mieli już do czynienia z opieką nad dzieckiem w podobnym wieku, co Wasze.

Opieka nad niemowlakiem

Opieka nad dzieckiem nie oznacza tyle samo, co opieka nad niemowlakiem. Taki maluch wymaga specyficznej uwagi, a rola opiekunki nie sprowadza się tylko do umilania mu czasu. To opieka w każdej minucie. Niemowlaka należy przebierać, karmić, pielęgnować oraz wychodzić na spacery mniej więcej regularnie. Niemowlę robi sobie także drzemki w ciągu dnia, dlatego umiejętność usypiania dziecka jest jedną z podstawowych warunków dla przyszłej niani. 

W przypadku opieki nad niemowlakiem doświadczenie jest niezbędne, ponieważ osoba, która nigdy nie miała do czynienia z tak małym dzieckiem, może nie wiedzieć, jakie potrzeby wyraża malec i jak się nim opiekować. Jest mnóstwo detali, o których należy pamiętać przy opiece nad niemowlakiem. Na pewno wiele mam zostawia niani indywidualne wytyczne, od przygotowania mleka, aż po godzinę snu dziecka. 

Warto zapamiętać, jak przebiegał dotychczasowy dzień niemowlaka, ponieważ to mama najlepiej wie, czego o danej porze potrzeba dziecku. Zasady które wprowadzili rodzice to świętość i bez ustalenia z nimi, nie należy niczego zmieniać.

Zabawa z dzieckiem

Oczywiście niezmiennie ważną kwestią jest forma spędzania czasu z maluchem. Musicie zapytać, jakie formy aktywności preferuje niania, czy będą to spacery, zabawa na powietrzu, czy raczej jakieś gry edukacyjne w domu. Na pewno będzie to zależeć także od nastrojów dziecka i tego, na co w danej chwili będzie miało ochotę. Może wspólne gotowanie, albo robienie ludzików z kasztanów? Inwencja twórcza na pewno będzie miała znaczenie przy decyzji o zatrudnieniu. Jeśli rodzice podczas obserwacji zabawy niani z dzieckiem zauważą, że w tej relacji dominuje kreatywność i dobra zabawa, na pewno wezmą pod uwagę tę kandydaturę. 

Aby opiekować się dzieckiem, należy po prostu to lubić i mieć w sobie szczerość. Dla wszystkich rodziców najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego wspinanie się na drzewa na pewno nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli rodzice poczują zaufanie do kandydatki, chętniej zostawią dziecko z nią, niż z jakąkolwiek inną nianią, nawet taką, która posiada imponujące doświadczenie.

Pomoc w nauce

Jeśli dziecko jest już w wieku szkolnym czy przedszkolnym, zapewne opieka będzie potrzebna przy odbieraniu go i pomocy przy odrabianiu lekcji. To z pewnością odciąży nieco rodziców po pracy, którzy i tak w domu mają mnóstwo obowiązków. Czas niani poświęcony przy nauce na pewno należy docenić. To, w jaki sposób opiekunka pracuje z dzieckiem w domu, odzwierciedli się w ocenach. Nie zmienia to jednak faktu, że rodzice powinni mieć stałą kontrolę nad postępami w nauce i lekcjami swojej pociechy. 

To, że niania pomoże w ich odrabianiu nie znaczy, że rodzice nie muszą już ich sprawdzać. Wręcz przeciwnie, rola opiekunki jest tutaj dodatkowym wsparciem. Rodzice nie powinni zrzucać odpowiedzialności za naukę dziecka niani. Ocena każdej kandydatki czy kandydata na pewno będzie subiektywna i niejednoznaczna. Ale odpowiednią osobę dla swojego dziecka jesteś w stanie rozpoznać. Intuicja mamy lub taty raczej nie zawodzi. Wystarczy dokładnie obserwować zachowanie dziecka.

Komentarze:

Idealna niania: jak znaleźć nianię?