Nauka o Ziemi – co powinny wiedzieć o niej dzieci do 6 roku życia?

Nauka o Ziemi – co powinny wiedzieć o niej dzieci do 6 roku życia?

Nauka o Ziemi to podstawa edukacji ekologicznej. W dobie globalnego ocieplenia niezwykle ważne jest wpajanie odpowiednich zasad zachowania nawet najmniejszym maluchom, uczęszczającym do przedszkola. Co na temat naszej planety i ekologii powinien wiedzieć zatem młody człowiek, który nie ukończył jeszcze 6. roku życia?

Nauka o Ziemi - planeta, jako miejsce do życia dla ludzi, zwierząt i roślin

Nauka o Ziemi dla najmłodszych dzieci powinna być przede wszystkim zrozumiała. Konieczne jest więc unikanie naukowych określeń i ujmowanie skomplikowanych tematów w sposób jak najprostszy. Istotne jest także przedstawienie Ziemi jako planety, na której panują warunki odpowiednie do życia dla ludzi, zwierząt i roślin - ma to ogromne znaczenie w kontekście dbania o środowisko. Sześcioletnie dziecko powinno wiedzieć już, gdzie w Układzie Słonecznym znajduje się Ziemia, jaki ma kształt i co odróżnia ją od innych planet. Naukę warto popierać także materiałami wizualnymi. 

W tym celu dzieci można zachęcić do przyniesienia książek, atlasów i innych ilustracji, które mogą mieć w domu. Maluchy w tym wieku powinny znać także kontynenty, porównywać je pod względem wielkości oraz kształtu i odróżniać od mórz czy oceanów. Dobrze również, jeśli zostaną nauczone podstaw klimatycznych - wskazywania, gdzie na ziemi panuje zimno, a gdzie klimat jest cieplejszy.

Nauka o Ziemi - kraj i świat

Przedszkolna nauka o Ziemi nie może obejmować zbyt obszernego zakresu materiału. Warto jednak zadbać, aby dziecko wiedziało jak najwięcej na temat swojego kraju i zdawało sobie sprawę z tego, gdzie się znajduje. Malucha z pewnością zaciekawią informacje o ukształtowaniu terenu, wyjątkowych gatunkach roślin czy zwierząt oraz umiejscowieniu morza czy gór. Dzieci mogą dzielić się zgromadzoną nawzajem wiedzą, na przykład poprzez opowiadanie o tym, co widziały będąc z rodzicami na wakacjach w różnych miejscach w kraju. Jeśli chodzi o informacje na temat świata, najlepiej ograniczyć je do wiedzy jak najbardziej ogólnej i charakterystycznej. Sześciolatek powinien usłyszeć o pustyniach Afryki czy lasach deszczowych Brazylii, wiedzieć gdzie rosną banany lub ryż, a także na jakim kontynencie ludzie mieszkają w zupełnie innych niż nasze domach.

Nauka o Ziemi a podstawy ekologii

Nauka o Ziemi dostosowana do poziomu rozwoju dziecka poniżej 6. roku życia musi obejmować podstawową wiedzę z zakresu ekologii. Powinna wiązać się z osobistym kontaktem z naturą, ponieważ pozwala to lepiej uzmysłowić młodemu człowiekowi znaczenie czystej wody, powietrza i środowiska w kontekście dobra roślin, zwierząt i ludzi. Dziecko, które ma szansę podziwiać piękno przyrody i samodzielnie badać jej zjawiska nawiązuje z nią silniejszy kontakt i znacznie lepiej rozumie cel różnego typu zachowań ekologicznych. Na pytanie o sposoby ochrony środowiska maluch powinien umieć odpowiedzieć poprzez podanie przynajmniej kilku zasad - nie wyrzucaj śmieci do lasu, nie zrywaj kwiatów, nie łam gałęzi, nie marnuj wody. Im wcześniej dziecko nauczy się także prawidłowych zasad segregowania odpadów, tym lepiej. 

Dobrze, jeśli młody człowiek utrwala tę wiedzę w praktyce, samodzielnie decydując o tym, gdzie wyrzuci plastikową butelkę, metalową puszkę czy opakowanie po batoniku. Nie bez znaczenia jest także wpajanie dziecku zasad stylu życia zero waste. Rodzice powinni więc starać się pokazywać maluchowi, że zepsute urządzenia warto naprawiać, zużyte produkty wykorzystywać ponownie, na zakupy wybierać się z torbą wielorazową, a w domu unikać stosowania folii spożywczej i aluminiowej.

Komentarze:

Nauka o Ziemi – co powinny wiedzieć o niej dzieci do 6 roku życia?