Stroik na stół wielkanocny – DIY tutorial krok po kroku

Stroik na stół wielkanocny – DIY tutorial krok po kroku

Stół wielkanocny wymaga świątecznej oprawy. To nie tylko piękna zastawa, lśniące sztućce czy biały obrus. Nieocenionym akcentem jest dekoracja świąteczna w postaci stroika na stół. Wbrew pozorom przygotowanie samodzielnie ozdób wcale nie jest takie trudne. Nie wymaga wizyty w kwiaciarni czy pasmanterii. Czasami wystarczy kilka prostych trików, aby w naszym domu zapanował świąteczny nastrój. Poniżej krótki tutorial, jak wykonać stroik na stół wielkanocny krok po kroku.

Stroik na stół wielkanocny – czego potrzebujemy?

Wszystkie elementy do przygotowania świątecznego stroika znajdziemy w swoim domu czy ogrodzie. Są one ogólnodostępne dla każdego. W przypadku problemów z łatwością znajdziemy zamiennik, który może zostać wykorzystany. Do wykonania prostego świątecznego stroika będziemy potrzebować:
- 3 jaj,
- kępki żywych kwiatów wraz z korzonkami np. bratków, stokrotek lub fiołków,
- kilku giętkich gałęzi np. wierzby kręconej,
- suchej trawy (można też wykorzystać pocięte na paseczki kartki papieru),
- gałązek bazi,
- średniej wielkości podstawki doniczkowej.

Stroik na stół wielkanocny – wykonanie krok po kroku

Krok 1 – gotowanie, barwienie i wydrążanie jaj
Jaja gotujemy na twardo ok. 5-10 minut. Jeśli chcemy, aby jajka miały białą barwę, nie musimy ich malować. Jest dużo prostszy, bardziej tani i ekologiczny sposób na barwienie wielkanocnych jaj. Wystarczy, że podczas gotowania dodamy do wody octu. Jajka gotujemy w mieszane 1:1, a więc na 1 szklankę wody, dodajemy 1 szklankę octu. Taka mieszanka z octem, będzie powodować tworzenie się piany podczas gotowania. Dobrze więc gotować jaja w dość wysokim naczyniu i od czasu do czasu
zbierać wytworzoną pianę.
Jajka po ugotowaniu zalewany zimną wodą do wystudzenia. Dla wzmocnienia efektu wybielania skorupki jaj przecieramy dodatkowo gąbką. Ugotowane jajka wydrążamy, delikatnie pozbywając się wnętrza. Brzegi skorupki możemy ponacinać nożyczkami, tworząc ozdobne ząbki.
Krok 2 – dekoracja jaj
Suchą trawę zwijamy w niewielkie kulki i wypełniamy nią jajka. Wystające źdźbła trawy przycinamy nożyczkami.
Krok 3 – tworzenie podstawy kompozycji
Kępkę żywych kwiatów umieszczamy na podstawce doniczkowej, dopasowując kształt kwiatu do jej wielkości. Między liśćmi rozmieszczamy jajka wypełnione trawą.

Krok 4 – uzupełnianie podstawy kompozycji
Gałązki wierzby wyginamy i formujemy w kształt wianka. Dla większej trwałości związujemy wiązankę nitką. Zbyt wystające gałązki przycinamy nożyczkami. Wianek mocujemy między podstawą a kępką kwiatu, tak aby gałęzie przysłaniamy podstawkę.

Krok 5 – prace końcowe
Tniemy bazie na kawałki o długości 5 do 8 cm, a następnie umieszczamy między kwiatami i pozostałymi ozdobami. Dokładnie oglądamy całość kompozycji. W razie potrzeby przycinamy zbyt wystające elementy.

I to już cała instrukcja jak zrobić stroik wielkanocny krok po kroku. Stoik wygląda bardzo efektownie. Idealnie sprawdzi się jako dekoracja niewielkiego stołu, gdzie dysponujemy ograniczoną ilością miejsca. Kompozycja jest też dość trwała. Możemy być więc pewni, że stroik będzie ładnie wyglądał przez kilka następnych dni, nie tylko przez okres świąt. Warto o niego dbać i codziennie uzupełniać wodę w podstawce, tak aby żywe kwiaty nie zwiędły. I oczywiście nie można zapomnieć o regularnym
usuwaniu przekwitłych kwiatostanów oraz uschłych liści.

Komentarze:

Stroik na stół wielkanocny – DIY tutorial krok po kroku