Wyprawka do przedszkola - czego potrzebuje mały przedszkolak?

Wyprawka do przedszkola - czego potrzebuje mały przedszkolak?

Lista rzeczy, które należy kupić małemu przedszkolakowi, może różnić się w zależności od placówki, do której maluch będzie uczęszczał. Pośród najważniejszych rzeczy znajdują się ubranka na zmianę, strój sportowy, artykuły higieniczne czy papiernicze. Sprawdź, czy Twój maluch ma wszystko, czego potrzebuje do udanego rozpoczęcia przedszkola

Ubranka dla dziecka

W wyprawce do przedszkola nie może zabraknąć ubranek na zmianę. Wiadomo - dzieci często się brudzą, muszą więc mieć jakieś ciuszki w razie ewentualnej sytuacji kryzysowej. Najczęściej mówi się o dwóch bądź trzech kompletach, w skład których wchodzą: majtki, skarpetki, rajstopy, koszulki, długie spodnie i sweterek bądź bluza. Kompletując ubrania do wyprawki, zastanów się, czy Twoje dziecko potrafi samo je założyć. Zamiast guzików przy swetrze, warto wybrać rzepy bądź zamek błyskawiczny, natomiast spodnie z gumką będą lepsze niż takie z zapięciem itp. Na wyjście przydadzą się także kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy, czapka, szalik i rękawiczki. Ubranka na zmianę powinny być dostosowane do pory roku - latem ta cieplejsza część garderoby może spokojnie zostać w domu.

Buty dla przedszkolaka

Buty na zmianę to kolejny must have każdej wyprawki do przedszkola. Czym należy się kierować, wybierając obuwie dla dziecka? Przede wszystkim buty nie mogą przeszkadzać dziecku w chodzeniu i ruchach stopy. Podeszwa powinna być elastyczna, a cały bucik lekki i miękki. Zapiętek musi dobrze przylegać do pięty w taki sposób, aby stopa nie przesuwała się do przodu. Ponadto but musi być dobrze dopasowany i dobrze się trzymać, zwłaszcza na wysokości śródstopia. Nie powinien natomiast usztywniać kostki. Wielu rodziców zastanawia się pomiędzy butami sznurowanymi a tymi na rzepy. Prawda jest taka, że sznurowadła pozwalają lepiej dopasować stopę do buta. Nie są jednak wygodne w przedszkolu - wiele maluchów ma problemy z ich wiązaniem. Rzepy, dobrze trzymające stopę w śródstopiu na pewno sprawdzą się równie dobrze - muszą mieć tylko odpowiednie zapięcie (nie mogą się luzować i odpinać). Ważna jest także podeszwa buta - jeżeli ma pomagać w codziennej zabawie, musi być antypoślizgowa.

Strój sportowy dla dzieci

Niektóre maluchy potrzebują w przedszkolu stroju na gimnastykę - zazwyczaj dotyczy to już trochę starszych dzieci. Klasyczny strój sportowy to biała koszulka i granatowe bądź czarne spodenki. Do tego przydadzą się buty na zmianę np. sportowe trampki. Warto włożyć je do oddzielnego worka, aby nie pomieszały się z ubraniami na zmianę. Inne zajęcia sportowe, do których też należy się przygotować to np. basen. Jeżeli Twoje dziecko będzie uczęszczać na pływalnię, musisz zaopatrzyć je w strój kąpielowy, klapki, czepek i okulary do pływania, a także ręcznik. Na basen przyda się dodatkowa, nieprzemakalna siatka na mokre rzeczy.

Leżakowanie w przedszkolu

Leżakowanie dotyczy głównie młodszych dzieci, chociaż zawsze warto dopytać o to w przedszkolu. Wyprawka do przedszkola dla malucha, który będzie leżakował, musi zawierać dwuczęściową piżamę na zmianę (żeby łatwo było ją zmieniać), a także pościel - kołdrę i poduszkę. Warto zwrócić uwagę na wymiary pościeli, bo mogą się one różnić w zależności od przedszkola. Niektóre placówki wymagają jedynie poszewek, ponieważ mają swoje koce i poduszki, inne mogą zapewniać wszystko.

Artykuły higieniczne

Z artykułów higienicznych, do wyprawki przedszkolaka na pewno trzeba przygotować szczoteczkę i pastę do zębów. Jeżeli Twoje dziecko nie będzie miało własnej szczoteczki, warto kupić mu etui na szczoteczkę, aby ta nie miała kontaktu z bakteriami. Ważny jest również ręcznik do rąk (najlepiej dwa, żeby jeden zawsze był suchy). Najczęściej preferowane są takie o wielkości 50x70 cm, jednak przedszkola mogą mieć swoje wytyczne dotyczące ręczniczków. Poza tym warto dać maluchowi do przedszkola chusteczki suche oraz nawilżane, które na pewno przydadzą się np. podczas malowania farbkami czy innych “brudzących” czynności.

Wyprawka plastyczna do przedszkola

Wyprawka do przedszkola bardzo często zawiera także artykuły plastyczne. Należą do nich przede wszystkim: kredki świecowe i ołówkowe, farby plakatowe, pędzelki, blok rysunkowy i techniczny, nożyczki, gumka, temperówka, a także piórnik. Wyprawka plastyczna najczęściej dotyczy starszych dzieci, warto więc zapytać w przedszkolu, które dokładnie przedmioty się przydadzą. Pamiętaj! Wszystkie rzeczy, które kupisz dla swojego dziecka, musisz dobrze podpisać. W tym celu idealnie sprawdzą się naklejki z nazwiskiem, a także naprasowanki, które można znaleźć w Internecie. Dziecko powinno wiedzieć, które przedmioty należą do niego, warto więc wybrać się z maluchem na zakupy i pozwolić mu wybrać niektóre rzeczy np. plecaczek czy piórnik. Mały przedszkolak na pewno z chęcią pójdzie na zajęcia wyposażony w zestaw przyborów, które mu się podobają. 

Komentarze:

Wyprawka do przedszkola - czego potrzebuje mały przedszkolak?