Cykle bezowulacyjne - jak leczyć brak owulacji i jaki ma to wpływ na życie kobiety?

Cykle bezowulacyjne - jak leczyć brak owulacji i jaki ma to wpływ na życie kobiety?

Wiele kobiet boryka się z problemami z płodnością. Brak owulacji oraz nieregularne cykle to jedne z najczęściej występujących przyczyn. Warto wiedzieć z czym wiąże się to zaburzenie, jakie ma objawy i jak z nim walczyć.

Cykle bezowulacyjne - zaburzenia owulacji

Proces owulacji jest bardzo złożony i jego przebieg zależy od wielu czynników. Cykle bezowulacyjne to coraz bardziej popularna przypadłość kobiet, które są w wieku rozrodczym. Zaburzenie to może mieć różne podłoże, jednak za najbardziej popularne objawy uznaje się złą dietę i niezdrowy tryb życia. Wśród innych przyczyn wymienia się także niedoczynność tarczycy, depresję czy przewlekły stres.

Jakie są objawy cyklu bezowulacyjnego?

Kobiety najlepiej znają siebie i swój organizm i same wiedzą, na co powinny zwrócić szczególną uwagę. O wystąpieniu cyklów bezowulacyjnych mogą świadczyć takie objawy jak np. brak skoków temperatury w czasie cyklów, brak obecności przeźroczystego śluzu w połowie cyklu, brak dolegliwości bólowych w czasie okresu, nieregularne i bardzo krótkie lub długie cykle, a także skąpe krwawienie oraz obniżone libido.

Cykle bezowulacyjne - jak leczyć?

Przede wszystkim warto podkreślić, że nie ma jednego sprawdzonego rozwiązania dla kobiet, które borykają się z cyklami bezowulacyjnymi. Każdy organizm jest inny i wymaga zastosowania innego podejścia. Jednak w każdym przypadku, pierwszym krokiem do pokonania problemu jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Czasem po stwierdzeniu występowania cyklów bezowulacyjnych wystarczy tylko wyeliminować kilka szkodliwych czynników z codziennego życia jak np. czynniki stresogenne, czy niezdrowa dieta. 

W bardziej skomplikowanych przypadkach, konieczne może się okazać wyrównanie poziomu hormonów, które może trwać nawet kilka miesięcy. Dla kobiet, które borykają się z tym zaburzeniem, niezwykle ważne jest dokładne obserwowanie swojego organizmu. Na pewno nie należy za szybko panikować. Nawet u zdrowych kobiet zdarzają się pojedyncze cykle bezowulacyjne. 

Jednak jeżeli w trakcie roku, takich cyklów bezowulacyjnych pojawia się coraz więcej, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Kluczowa jest jak najwcześniejsza diagnoza, dzięki której można wdrożyć odpowiednią terapię, które umożliwi zajście w ciążę. W zdecydowanej większości przypadków czas ma wielkie znaczenie!

Powrót dni płodnych

Liczne badania na temat cyklów bezowulacyjnych wskazały na to, że dla prawidłowej owulacji konieczny jest cynk. Reguluje on cykl menstruacyjny, a także wspomaga prawidłowy rozwój jajników. Najlepszym źródłem cynku jest np. fasola, krewetki, owoce morza, pestki dyni, ostrygi czy owoce morza. Warto pamiętać, że zbyt duże ilości kawy oraz herbaty, a także błonnika wpływają negatywnie na absorpcję cynku, podobnie jak suplementy żelaza. 

Kolejnym, niezwykle wartościowym źródłem tego związku jest pełnoziarniste pieczywo. Bardzo dużo cynku zawierają zboża oczyszczone. Warto więc sięgać po te produkty i odpowiednio zbilansować codzienną dietę, aby przywrócić dni płodne.

Wysokie stężenie insuliny

Na koniec warto wspomnieć, że zbyt wysokie stężenie insuliny we krwi kobiety może całkiem zahamować owulację. Dlatego pokarmy dominujące w codziennej diecie powinny mieć indeks glikemiczny nie wyższy nić 55, a ładunek glikemiczny 10. Niektóre owoce oraz warzywa, są zdrowie, ale ich indeks glikemiczny jest za wysoki, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na wielkość porcji, w jakich się je przyjmuje. Jest to niezwykle ważne dla płodności.

Komentarze:

Cykle bezowulacyjne - jak leczyć brak owulacji i jaki ma to wpływ na życie kobiety?