Przedwczesny poród, czyli kiedy mamy do czynienia z wcześniakiem i jakie wynikają z tego konsekwencje?
Ciąża donoszona to taka, której rozwiązanie następuje pomiędzy 37 tygodniem a maksymalnie 42 tygodniem ciąży. Jeżeli w tym momencie dojdzie do rozwiązania porodu, to możemy mówić o pełnych dziewięciu miesiącach. Są jednak takie sytuacje, w których nie zawsze poród może nastąpić w wyznaczonym terminie i jest on mocno przyspieszony przez sama naturę lub poprzez ingerencje lekarską. Ciąża ukończona przed 37 tygodniem to ciąża wcześniacza. Nie zawsze wcześniej wywołany poród jest czymś złym. Bardzo często jest to jedyna szansa na to, aby uratować mamę oraz jej nienarodzone dziecko.
Wcześniak - definicja
Aby uogólnić definicję wcześniaka należy powiedzieć, że jest to maluszek, który urodził się pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży. Im poród nastąpi wcześniej, tym szanse dziecka na przeżycie są mniejsze. Jednak nie można powiedzieć, że są one zerowe. Obecnie medycyna zrobiła ogromny krok naprzód i przy odpowiedniej opiece oraz woli walki dziecka, ma ono szansę na przeżycie.
Maluszki urodzone przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży mają bardzo niską masę urodzeniową, która na ogół nie przekracza jednego kilograma. Niestety wcześniaki narażone są na różnego rodzaju problemy medyczne związane z ich przedwczesnym porodem. Ich złożoność oraz ilość zależna jest od okresu, w jakim przyszły na świat oraz od uwarunkowań genetycznych.
Przyczyny i objawy przedwczesnego porodu
Do kobiet, które należą do grupy wysokiego ryzyka, jeżeli chodzi o przedwczesny poród, należą te, które na co dzień mają do czynienia z cukrzycą, chorobami serca, chorobami nerek. Zalicza się również do nich ciężarne, które na co dzień zmagają się z bardzo poważnymi infekcjami. Przedwczesny poród będzie również wywoływany u kobiet, które nawet w okresie ciąży nie przestały palić. Jest wiele ciężarnych, które do ostatniego dnia ciąży nałogowo palą papierosy. Wszelkie tego typu używki w ciąży są zakazane, włączając w to nawet e-papierosy.
Ciężarne zmagające się z niedożywieniem, również znajdą się pod stałą kontrolą lekarską i w odpowiednim momencie dojdzie do wcześniejszego wywołania porodu, ze względu na niską masę matki. Kobiety zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, nadciśnieniem przewlekłym w ciąży, także mają szansę na przedwczesne zakończenie całej ciąży.
O tym, że ciąża zostanie przerwana, może również zdecydować sam lekarz prowadzący, jeżeli stwierdzi on, że warunki wewnątrz macicy się pogorszyły i zagrażają one zdrowiu i życiu dziecka. Do innych objawów, świadczących o tym, że nastąpi szybszy poród, należy również brak ruchów dziecka. Jeżeli maluch w brzuchu nagle przestał się ruszać (a wcześniej dziecko było bardzo aktywne), to należy udać się do szpitala jak najszybciej, ponieważ może to oznaczać niedotlenienie.
Wśród objawów przedwczesnego porodu są także regularnie występujące skurcze, upławy, krwawienia z pochwy, parcie w okolicy miednicy oraz brzucha.
Jak powinna wyglądać opieka nad wcześniakiem?
Dzieci urodzone przedwcześnie różnią się nieco od tych urodzonych w terminie. Nie chodzi tutaj tylko o wymiary, ale również o sposób opieki nad nimi. Wcześniaki spędzają w szpitalu o wiele więcej czasu, ponieważ mogą mieć problemy z oddychaniem, z odruchem ssania, połykaniem. Z tego też powodu takie dzieci lądują w inkubatorach, podłączone do specjalnych maszyn, gdzie mają zapewnione większą ilość ciepła oraz dokarmianie.
Maluszek musi być karmiony częściej, ale mniejszymi porcjami, przez co nie doprowadzimy do jego odwodnienia. W mleku powinny przede wszystkim znaleźć się odpowiednie witaminy oraz żelazo, zapewniające dziecku prawidłowy rozwój.
Ważnym aspektem jest fakt kładzenia takich dzieci do spania, jeżeli będziemy już z nim w domu. Aby uniknąć śmierci łóżeczkowej, na którą wcześniaki są mocniej narażone, należy kłaść je na plecach do spania. Przy odpowiedniej opiece nad wcześniakiem, jest on w stanie bardzo szybko nadrobić straty, w stosunku do dzieci urodzonych w terminie.
Poprzedni artykuł
Co zastosować na ukąszenia owadów?Następny artykuł
Silny stres w ciąży - czym grozi i jak sobie z nim radzić?
Przedwczesny poród, czyli kiedy mamy do czynienia z wcześniakiem i jakie wynikają z tego konsekwencje?