Badania prenatalne - badania, które powiedzą ci wszystko o rozwoju twojego dziecka

Badania prenatalne - badania, które powiedzą ci wszystko o rozwoju twojego dziecka

Ciąża to okres, podczas którego kobieta powinna przebywać pod stałą opieką lekarską. Regularne wizyty kontrolne i badania są bowiem niezwykle ważne dla bezpiecznego i zdrowego rozwoju płodu, umożliwiają wczesne wykrycie chorób i zagrożeń, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badania prenatalne to także jedyna szansa, aby posłuchać bicia serca swojego maleństwa i zobaczyć je po raz pierwszy.

Badania prenatalne - jak wyglądają?

Badania prenatalne to szczegółowe badania stanu dziecka w łonie matki, mające na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości rozwojowych, czyli odchyleń od normy. Wyróżniamy dwa rodzaje badań prenatalnych - badania nieinwazyjne-przesiewowe oraz badania inwazyjne-diagnostyczne. Pierwszy typ badań to badania ultrasonograficzne, połączone niekiedy z testami genetycznymi oraz biochemicznymi. Jest to na przykład USG genetyczne, test PAPP-A, test podwójny czy test NIFTY. Drugi typ badań to zabiegi mające bezpośredni kontakt z płodem, wymagające ingerencji w jego otoczenie, czyli pobrania materiału do analizy z łożyska, krwi lub wód płodowych. Badania tego rodzaju wykonuje się tylko wtedy, kiedy badanie przesiewowe nie daje stuprocentowej pewności lub gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Badania prenatalne - jaka jest ich cena?

USG wykonywane w ramach badań prenatalnych to koszt uzależniony od cennika naszego lekarza. Standardowo jest to jednak kwota około 100 - 200 zł. Bardziej zaawansowane badania są już zdecydowanie droższe - i tak w przypadku amniopunkcji może to być cena aż 1300 - 2000 zł. Szczególnie nowoczesne badanie, czyli tak zwany test NIFTY, kosztuje z kolei najczęściej około 2400 zł. Warto jednak pamiętać, że kobiety po 35. roku życia oraz te, w rodzinach których stwierdzono już choroby genetyczne, mogą skorzystać z tych badań bezpłatnie. Jednocześnie badań inwazyjnych nie należy wykonywać, jeśli nie ma ku temu naprawdę ważnego powodu. Każdy taki krok kobieta musi konsultować z lekarzem prowadzącym jej ciążę.

Kiedy robić badania prenatalne?

Badania prenatalne wykonywane są na każdym etapie ciąży, czyli w każdym z trzech trymestrów. Pierwsze odbywa się pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie około 20. tygodnia, a trzecie mniej więcej w 30 tygodniu ciąży. Bardzo często lekarz może zmienić ten harmonogram w oparciu o wiek kobiety oraz jej historię medyczną, gdyż oba te czynniki mogą mieć decydujące znaczenie, w kontekście wczesnego wykrycia i wdrożenia leczenia ewentualnych wad rozwojowych. Każda ciężarna, która ukończyła 35. rok życia jest objęta bezpłatnym programem badań prenatalnych i musi je wykonać. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pań z obciążonym wywiadem medycznym. Poza tym badania prenatalne wykonuje się również wtedy, kiedy wyniki USG i innych testów wydają się niepokojące.

Badania prenatalne - jak się przygotować?

Większość badań prenatalnych nie wymaga od kobiety żadnego szczególnego przygotowania. Przed badaniami USG warto jednak opróżnić pęcherz moczowy, aby zagwarantować sobie większy komfort. Choć badania prenatalne, takie jak SANCO czy NIFTY PRO pobierane są z krwi, nie musisz przychodzić na nie na czczo. Zaleca się natomiast zadbać wcześniej o odpowiednie nawodnienie. Zabiegi tego typu są bezbolesne i nie trwają zbyt długo, dlatego żadna ciężarna nie powinna odczuwać przed nimi stresu czy lęku. 

Pamiętaj, że żadna z tych emocji nie służy zdrowiu twojego maleństwa. Jeśli pragniesz czuć się naprawdę pewnie podczas każdego badania, już na początku ciąży zapoznaj się z harmonogramem niezbędnych testów oraz sposobem ich przeprowadzania. Kobiety, które dopiero planują ciążę powinny z kolei wykonać pierwsze podstawowe badania jeszcze przed zapłodnieniem. Już na tym etapie zaleca się chociażby badanie krwi z określeniem jej grupy oraz test TROCH, czyli badanie mające na celu wykrycie obecności groźnych dla płodu wirusów, na przykład wirusa opryszczki. 

 Wykonanie podstawowych badań prenatalnych to obowiązek każdej mamy, która troszczy się o prawidłowy rozwój swojego dziecka. Badanie USG to także idealna okazja, aby poznać swojego maluszka nieco bliżej i usłyszeć najbardziej wzruszający dźwięk na całym świecie - bicie jego serca.

Komentarze:

Badania prenatalne - badania, które powiedzą ci wszystko o rozwoju twojego dziecka