Fotelik Maxi-Cosi 15-36 – modele testowane w ADAC

Fotelik Maxi-Cosi 15-36 – modele testowane w ADAC

Foteliki Maxi-Cosi z kategorii wagowej 15-36 kg to produkty, mające za zadanie służyć dziecku przez około 8 lat. To właśnie dlatego zostały zaprojektowane w taki sposób, by rosły razem z nim. Ponadto wyposażono je w liczne systemy bezpieczeństwa, a ich skuteczność potwierdzają wysokie oceny uzyskiwane w testach ADAC.

Test ADAC – co to jest?

ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil-Club to niemiecki automobilklub. Jednym z najważniejszych zadań tej instytucji jest organizowanie crashtestów, to znaczy testów zderzeniowych, w których sprawdza się, jak skuteczny w razie kolizji będzie dany model, to znaczy w jakim stopniu ochroni on dziecko przed ewentualnymi urazami i obrażeniami.

Testy bezpieczeństwa ADAC są wyjątkowo rygorystyczne, dzięki czemu dają rzetelny obraz jakości fotelika. Po ich przejściu specjaliści wystawiają konkretnemu produktowi odpowiednią ocenę. Im więcej gwiazdek otrzyma model (maksymalna liczba wynosi 5), tym lepiej sprawdzi się podczas niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Foteliki oceniane są po różnymi względami. Oceny wystawiane są bowiem w czterech kategoriach: bezpieczeństwo, komfort, użytkowanie i czyszczenie. Chcąc znaleźć model, który najlepiej będzie chronił dziecko w czasie jazdy, należy wybierać produkty z minimum 4 gwiazdkami w kategoriach bezpieczeństwo oraz komfort.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Foteliki Maxi-Cosi 15-36 to zazwyczaj modele testowane, wyposażone w system ochrony bocznej, mający za zadanie pochłaniać i redukować siłę powstałą na skutek uderzenia w bok samochodu, nim dotrze do dziecka. Ponadto w ofercie można znaleźć produkty, posiadające homologację i-Size, rekomendującą montaż fotelika za pomocą systemu ISOFIX oraz wzmocnione skrzydła boczne, by jeszcze lepiej chronić dziecko na wypadek potencjalnego zderzenia. Warto wiedzieć, że ISOFIX nie tylko stabilizuje produkt w czasie jazdy, lecz także zdecydowanie ułatwia i usprawnia proces jego montażu w pojeździe. Co więcej eliminuje prawdopodobieństwo popełnienia wówczas błędów, które przez długi czas stanowiły główną przyczynę wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci.

Większość fotelików dla 4-latków od Maxi-Cosi można jednak montować na dwa sposoby, dzięki czemu sprawdzą się one również w samochodach bez systemu ISOFIX. Trzeba wówczas pamiętać, że takie modele testuje się zwykle dwukrotnie, to znaczy w opcji na pasy oraz na system ISOFIX. Przed zdecydowaniem się na konkretny model należy zatem zwrócić uwagę, czy ocena uzyskana z testu w przypadku preferowanego sposobu montażu jest zadowalająca.

Wygoda i komfort użytkowania

Chcąc znaleźć jak najwygodniejszy w użytkowaniu zarówno przez dziecko, jak i rodziców model, warto zwrócić szczególną uwagę na oceny, które zostały produktowi przyznane w kategoriach komfort, użytkowanie oraz czyszczenie.

W przypadku pierwszej z nich fachowcy podczas testów sprawdzają, a następnie oceniają, na ile wygodna dla dziecka jest pozycja, w jakiej będzie zmuszone siedzieć w konkretnym foteliku, czy żadne elementy konstrukcyjne nie będą go uwierać, a także czy tapicerka jest wystarczająco miękka. Modele 15-36 kg jak np. seria Maxi Cosi Rodi posiadają zagłówek oraz oparcie z opcją regulacji, dzięki którym możliwe jest idealne dopasowanie produktu do wymagań dziecka na danym etapie rozwoju. Ponadto niektóre modele mają opcję regulacji pozycji. Takie rozwiązanie pozwala na dowolne ustawienie kąta nachylenia oparcia, tak by zapewnić dziecku jak najwygodniejszą pozycję w czasie jazdy.

W kategorii użytkowanie pod uwagę brana jest wygoda codziennego korzystania z modelu, w kategorii czyszczenie zaś – to, na ile proste jest utrzymanie produktu w czystości. Składa się na to łatwość demontażu tapicerki oraz możliwość prania jej w pralce. Materiały wykorzystywane do produkcji fotelików Maxi-Cosi wyróżniają się wysoką jakością, a pokrowiec w prosty sposób można zdjąć, w związku z czym utrzymanie ich w czystości nie powinno stanowić problemu.

Dodatkowe informacje o kategorii wagowej

Modele Maxi-Cosi z przedziału wagowego 15-36 kg mają tylko jedną opcję podróży, to znaczy wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Nie zostały też wyposażone w 5-punktową uprząż bezpieczeństwa, która na tym etapie rozwoju dziecka nie jest już potrzebna. W efekcie dziecko zapina się w siedzisku za pomocą 3-punktowego pasa samochodowego.

Foteliki Maxi-Cosi to produkty z pewnością godne zaufania, na co wskazują oceny uzyskiwane przez poszczególne modele w testach zderzeniowych ADAC. Co więcej można mieć pewność, że model wyróżniający się wysokimi notami będzie nie tylko niezawodny, lecz także spełni wszelkie oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, gdyż poza stopniem bezpieczeństwa, jaki zapewnia dziecku w czasie podróży, sprawdzany jest też pod względem gwarantowanej wygody i komfortu użytkowania.

 

Komentarze:

Fotelik Maxi-Cosi 15-36 – modele testowane w ADAC