Wyprawka do szkoły – co powinno znaleźć się w plecaku pierwszoklasisty?

Wyprawka do szkoły – co powinno znaleźć się w plecaku pierwszoklasisty?

Połowa wakacji dobiega końca, więc już niewiele czasu zostało do rozpoczęcia roku szkolnego. Wraz z początkiem sierpnia pojawiają się już w sklepach artykuły szkolne, które zachęcają maluchy i ich rodziców do kompletowania wyprawki. Jak powinna zatem wyglądać wzorowa wyprawka do szkoły?

Z wyprawką warto poczekać

Druga połowa wakacji jest idealnym czasem do zapoznania się z listą przyborów szkolnych. Każdy rodzic pierwszoklasisty na pewno otrzymał już od szkoły specjalny wykaz, co dziecko powinno przynieść ze sobą w pierwszych dniach roku szkolnego. Warto jednak chwilę wstrzymać się z zakupem przyborów, ponieważ pod koniec lipca, kiedy pojawiają się w sklepach artykuły szkolne, ich ceny bardzo często wykraczają poza przeciętne fundusze. Natomiast po około 2 tygodniach, kiedy już szał zakupowy minie, sklepy rozpoczynają wyprzedaże. To idealna okazja, żeby zrobić zakupy w rozsądnych cenach. Każdy pierwszoklasista podekscytowany nową sytuacją, chce jak najszybciej mieć wszystko co potrzebne w szkole – każde dziecko uwielbia kredki, długopisy, farby, zeszyty. Pozwólmy więc, żeby maluch sam wybrał zgodnie z listą to, co wpadnie mu w oko. Rozsądnym krokiem będzie jednak podanie mu przedziału cenowego, w którym powinien szukać przyborów.

Co powinna zawierać podstawowa wyprawka do szkoły?

Na podstawowej liście, którą każdy rodzic na wstępnym zebraniu dostanie od wychowawcy, znajdą się wszystkie pozycje, które dziecko powinno przynieść ze sobą. W Polskich szkołach to rodzice kompletują wyprawkę, ale mają dokładnie podane rodzaje artykułów oraz ich ilość, która powinna wystarczyć na co najmniej rok. Bardzo często rodzice są zaskoczeni, że szkoła wymaga od uczniów przybory określonych marek. Jednak nauczyciele doskonale wiedzą, które przybory sprawdzą się w codziennym użytkowaniu i będą naprawdę wydajne. To także przekłada się na oszczędność rodziców – mimo, że wydaje im się, iż te konkretne przybory kosztują za dużo, w ogólnym rozrachunku powodują spore oszczędności. Lepiej zatem kupić kredki dobre za niewiele wyższą cenę, niż wymieniać co miesiąc te, które stale się łamią. Podstawowa wyprawka do szkoły składa się z: 

 • zestawu książek, 
 • zeszytów i okładek, 
 • piórnika, 
 • kredek, ołówków, długopisów, mazaków, gumki, temperówki, linijki, 
 • plecaka, 
 • artykułów papierniczych: bloki rysunkowe i techniczne w różnych kombinacjach, klej, nożyczki, 
 • bibuły, 
 • farb, pędzli, plasteliny, 
 • teczek z gumką, 
 • fletu lub dzwonków, 
 • liczmanów.

Jeśli chodzi o plecak, warto zainwestować w nowoczesny tornister na kółkach. Przy natłoku zajęć oraz wszelkich przyborów szkolnych, kręgosłup malucha zostaje mocno obciążony. Wtedy bardzo łatwo o różnego rodzaju skrzywienia i skoliozy. Tornister na kółkach z rączką odciąży plecy dziecka, ponieważ zamiast nosić go na plecach, maluch będzie mógł go prowadzić. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne i jakże przydatne.

Wyprawka do szkoły to nie tylko przybory szkolne

Jednak wyprawka to nie tylko przybory potrzebne do samej nauki i rozwijania umiejętności piśmienniczych, ale także zadbanie o ruch i czas wolny w szkole. Dlatego warto zaopatrzyć dziecko w kilka produktów, które przydadzą mu się w codziennej szkolnej rzeczywistości.

Zajęcia sportowe: zadbaj o to, aby w szkolnej szatni Twoje dziecko zawsze miało worek lub torbę ze strojem do ćwiczeń. To również z pewnością będzie znajdowało się na liście od nauczyciela. Pamiętaj, żeby buty do ćwiczeń były wygodne i idealnie dopasowane, a strój nie był krępujący. Staraj się, aby na każde zajęcia sportowe Twoje dziecko miało czystą, wypraną i świeżą koszulkę, a na weekendy zabieraj cały worek ze strojem, aby odświeżyć buty. 

Odżywianie: w zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego zadbaj o posiłki Twojego dziecka w szkole. Jeśli placówka nie posiada stołówki, zainwestuj w odpowiedni lunchbox dla malucha, w którym codziennie znajdzie zdrowy i pożywny posiłek. Najlepiej wybrać pudełko śniadaniowe z przegródkami, aby posiłki nie mieszały się. Do tego przyda się także bidon na wodę czy sok, aby dziecko zawsze miało dostęp do świeżego napoju.

  Higiena: szkoła to niestety świetne miejsce dla bakterii i wirusów. Każdego dnia dzieci zarażają się od siebie przeróżnymi dolegliwościami. Dlatego zadbaj o higienę malucha. Wyprawka do szkoły nie może obyć się bez chusteczek higienicznych, mokrych chusteczek nawilżających oraz płynu do dezynfekcji dla dzieci. Te trzy podstawowe produkty zapewnią higienę i bezpieczeństwo podczas zajęć w szkole.

Komentarze:

Wyprawka do szkoły – co powinno znaleźć się w plecaku pierwszoklasisty?