Tablica sensoryczna dla dzieci - dlaczego warto ją mieć?

Tablica sensoryczna dla dzieci - dlaczego warto ją mieć?

Okres niemowlęcy to ten czas, w którym dziecko jest najbardziej zaangażowane w poznawanie otaczającego świata. Nic dziwnego, że chwytają do rączek wszystkie przedmioty codziennego użytku, które tylko napotkają na swojej drodze. Wiele z nich jest niebezpiecznych i należy jak najmocniej zainteresować malucha zabawkami. Mając jednak na względzie rozwój sensoryczny dziecka, należy zapewnić mu odpowiednią ilość bodźców. Idealnym sposobem na osiągnięcie celu jest tablica manipulacyjna lub inaczej mówiąc tablica sensoryczna, zawierająca wszystkie elementy, którymi tak bardzo maluch interesuje się każdego dnia. Różnica jest jednak taka, że są to w pełni bezpieczne przedmioty. 

Dlaczego tablica sensoryczna dla dzieci jest potrzebna ?

Tablica sensoryczna w pełni zaspokaja ciekawość dziecka. Zazwyczaj jest dostępna w formie drewnianej tablicy, do której przymocowane są różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku. Są to m.in. zamki, zasuwki, drzwiczki, szuflady, dzwoneczki, wtyczki i kontakty, pokrętła, włączniki, kabelki. Wszystko to jest oczywiście bardzo bezpieczne i mocno przypięte do drewnianej sklejki. Dla urozmaicenia wrażeń wzrokowo-manualnych, przedmioty te są kolorowe i posiadają różne faktury. Tablice manipulacyjne tworzone na zamówienie mogą zawierać także imię dziecka - jest to wówczas idealny pomysł na prezent lub niespodzianka dla przyszłej mamy na babyshower.  

Tablica sensoryczna łączy naukę i zabawę. Zawiera bowiem takie elementy, które nie są dla niego dostępne w jego codzienności. Tutaj są one użyte w sposób jak najbardziej bezpieczny. Mając je w zasięgu ręki każdego dnia dla własnego użytku, dziecko nie będzie zainteresowane przedmiotami niebezpiecznymi. Dodatkowo tablica sensoryczna dla dzieci to rodzaj znakomitej zabawki edukacyjnej, która pozwala zapoznać się z wieloma fakturami, wzorami, figurami geometrycznymi, kolorami i systemami, pozwalającymi wytworzyć w wyobraźni dziecka relację działanie-skutek. Absolutnie rozwija percepcję i pozwala się wyciszyć, a także skupić na jednej czynności. Kiedy maluch jeszcze nie chodzi, może z nie korzystać siedząc lub leżąc na brzuszku. Jest więc znakomitym wsparciem nowych umiejętności maluszka, kiedy chcemy, aby podnosił główkę i wzmacniał mięśnie już od pierwszych miesięcy życia. Ponadto, kiedy maluch podrośnie i zacznie chodzić, możemy ją przymocować do ściany. Musimy to zrobić jednak na małej wysokości, aby dziecko miało dostęp do każdego elementu. 

Tablica sensoryczna DIY - co będzie potrzebne?

Przed zbudowaniem jakiejkolwiek tablicy manipulacyjnej, upewnij się, że każdy element jest w pełni bezpieczny dla malucha. Powinieneś się też zaopatrzyć w jak najbardziej solidne mocowania, by dziecko nie miało możliwości odczepienia małego elementu od tablicy. Dodatkowo zaczepy również muszą być bardzo bezpieczne - dziecko nie może zrobić sobie nimi krzywdy. Nie ukrywajmy, taka tablica nie jest tanią zabawką. Za dobrej jakości produkt, tym bardziej personalizowany, musimy zapłacić około 200-300 zł. A co jeśli tatuś lub dziadek jest świetnym majsterkowiczem? Warto wykorzystać jego umiejętności i stworzyć własną tablicę!

Tablica sensoryczna DIY wymaga kilku elementów, które będą pełniły rolę zabawek. Powinniśmy jednak najpierw przygotować sklejkę, a mianowicie dobrze ją wyszlifować, aby nie pozostały na niej żadne drzazgi. Następnie należy ją zaimpregnować bezpiecznym dla maluszka impregnatem bądź farbą. Sklejka pomalowana na kolor będzie idealna dla ciekawskiego niemowlęcia. Co zatem potrzebujesz oprócz sklejki? To co znajdziesz w domu! 

 • małe liczydło, 
 • zamek błyskawiczny,  
 • zasuwkę drzwiową, 
 • zawiasy,  
 • dzwonek rowerowy,  
 • zamek drzwiowy z kluczykiem,  
 • guziki i gumki do włosów,  
 • kontakt ścienny i wtyczkę,  
 • przełącznik światła, 
 • koraliki na sznurku,  
 • dzwonki i pałeczki do grania,  
 • koła zębate, 
 • pokrętło kranu łazienkowego,  
 • sznurek i rzep, 
 • kalkulator, 
 • małe drzwiczki od domku dla lalek, 
 • rolkę od masażera stóp.  

 Oczywiście są to wyłącznie przykładowe przedmioty, które możesz przymocować do tablicy. Wykorzystaj to, co znajdziesz w domu bądź to, co będzie łatwo dostępne i ciekawe dla maluszka. Proponujemy wybrać się do marketu budowlanego - tam z pewnością znajdziesz wiele cennych skarbów. 

Tablica manipulacyjna jak zrobić?

Przed przystąpieniem do pracy, przygotuj śrubki, wkrętarkę i klej na gorąco. To niezbędne narzędzia, do przygotowania tablicy sensorycznej DIY. Następnie wszystkie przedmioty, które wymagają przewiercenia, przymocuj do powierzchni. To, co da się przykleić na klej na gorąco, idealnie przylgnie do tablicy. Zanim tablica sensoryczna DIY powędruje do dziecka, wypróbuj ją. Użyj większej siły do zabawy - wówczas będziesz mieć pewność, że tablica manipulacyjna dla dzieci została wykonana solidnie i jest w pełni bezpieczna dla każdego noworodka i niemowlaka. Co więcej, niektóre dzieci korzystają z niej nawet przez kilka pierwszych lat życia. Dobrze zrobiona tablica sensoryczna DIY będzie idealnym prezentem dla niejednego pokolenia! 

Komentarze:

Tablica sensoryczna dla dzieci - dlaczego warto ją mieć?